REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
 Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!
Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.! Czy to koniec w nierówności wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS i KRUS? Niby tak i niby nie. Dlaczego? Ponieważ od marca 2023 r. ulegną podwyżce najniższe emerytury z KRUS, jednak nadal nie będą one w równej wysokość. W związku z tym wielu rolników zastanawiało się w jakiej wysokości będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r. Poniżej najważniejsze informacje.
rozwiń >

Jakie zaliczki i składki pobiera KRUS w 2023 r.?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pobiera comiesięczną zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur, rent, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia wyrównawczego dla działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych i dodatku z tytułu ukończenia 100 lat życia.

REKLAMA

Autopromocja

Ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. przy świadczeniach emerytalno-rentowych?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń podlegających oskładkowaniu, tak jak i w 2022 r. wynosi 9% kwoty świadczenia.

Podwyżki emerytur dla rolników od 1 marca 2023 r. - nowa ustawa

Na podpis Prezydenta czeka uchwalona przez Sejm i Senat RP ustawa z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawę przekazano Prezydentowi RP 16 stycznia 2023 r.

Ustawa wprowadza najważniejszą dla rolników zmianę w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 933, 1155 i 2140) – w zakresie wysokości świadczeń przez emeryturę podstawową – rozumie się kwotę równą 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Co to oznacza? Dzięki takiemu rozwiązaniu w 2023 r. emerytura podstawowa w KRUS wynosić będzie tyle co 90% minimalnej emerytury z ZUS, która od 1 marca 2023 r. wyniesie 1588,44 zł, czyli świadczenie z KRUS będzie wynosiło od 1 marca 2023 r. 1430 zł.

To jest tylko podstawa rolnicy będą mogli uzyskiwać dodatki do emerytur rolniczych. Według nowych regulacji do emerytury rolniczej przysługuje dodatek z tytułu opłacania składki w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja dyskryminacji rolników i ich emerytur z KRUS

Z uzasadnienia do zmian ustawy wynika, że:

1) Świadczenia rolnicze są stosunkowo niskie. Od dnia 1 marca 2022 r. emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł i jest znacząco niższa od najniższej emerytury, która od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł. Obecny sposób wyliczenia emerytury podstawowej (która jest o 253,86 zł niższa od najniższej emerytury) skutkuje tym, że wysokość świadczeń osób z długim stażem ubezpieczeniowym (do 37 lat) jest niższa od emerytury najniższej, co powoduje konieczność ich podwyższenia do wysokości tejże emerytury;

2) Według stanu na dzień 30 kwietnia 2022 r. aż 796 021 osób otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie od 1300,01 zł do 1400,00 zł, co stanowi ok. 80% osób uprawnionych do takich świadczeń;

3) Przeciętna wysokość rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego w I półroczu 2022 r. wynosiła 1367,24 zł.

Jakie zaliczki i składki pobiera KRUS w 2023 r.?

Nowy rok 2023, to też nowy rok podatkowy dla rolników. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) od 1 stycznia 2023 r. pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Okazuje się jednak, że zaliczki i składki pobierane są w 2023 r. na takich samych zasadach jak w 2022 r. Jakie są te zasady?

Ile wynosi zaliczka na podatek od świadczeń do 2500 zl?

W 2023 r. od świadczeń emerytalno – rentowych nieprzekraczających kwoty 2.500 zł miesięcznie zaliczka na podatek dochodowy wynosi 0 zł. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że ma na to wpływ kwota wolna od podatku (w wysokości 30.000 zł rocznie). Jeżeli więc przychód z ww. świadczeń mieści się w kwocie wolnej od podatku, wówczas zaliczka na podatek wynosi 0 zł.

Ile wynosi zaliczka na podatek od świadczeń powyżej 2500 zl?

Z kolei od emerytur i rent przekraczających 2.500 zł miesięcznie zaliczka na podatek jest wysokości 12% świadczenia uzyskanego w danym miesiącu i jest pomniejszana o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek tj. o 300 zł. Trzeba pamiętać, że wyjątkiem są świadczenia osób, które wystąpiły o niepomniejszanie zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek, bowiem w ich przypadku zaliczka wynosi 12% świadczenia.

Nowe zasady pomniejszania zaliczki od 2023 r. przez KRUS – jakie?

Okazuje się, że od 1 stycznia 2023 r., na wniosek emeryta/rencisty KRUS może pomniejszać zaliczkę o 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek tj. odpowiednio o 150 zł lub o 100 zł.

Jaka jest zaliczka od świadczeń emerytalno – rentowych przy dochodzie powyżej 120 tys. zł?

Jeżeli dochód ze świadczeń emerytalno-rentowych przekroczy 120 tys. zł (sumując narastająco świadczenia wypłacone od początku roku) – zaliczka będzie wynosiła 32% kwoty przekroczenia minus 300 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2561 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA