REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja emerytur 2024 - zapowiedzi są takie, że podwyżki będą mniejsze niż w 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Waloryzacja emerytur 2024 - zapowiedzi są takie, że podwyżki będą mniejsze niż w 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy waloryzacja emerytur 2024? Na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Kiedy złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Ile wyniesie emerytura po waloryzacji w marcu 2024? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024?
rozwiń >

Kiedy waloryzacja emerytur 2024?

Świadczenia emerytalno-rentowe, które wypłaca ZUS, co roku są waloryzowane, czyli podwyższane do aktualnej wartości pieniądza. Od dnia 1 marca 2024 roku świadczenia wzrosną. 

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych?

Waloryzacja świadczeń z ZUS polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Wdrożono waloryzację aby emeryci i renciści nie tracili na podwyżkach cen (np. żywności, energii, czy gazu).

Czy będzie waloryzacja emerytur z KRUS w 2024?

Tak, od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zostaną podwyższone. Kwoty wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych podlegają podwyższeniu – zgodnie z art. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy  o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r., poz. 337). 

Kiedy złożyć wniosek o waloryzację emerytury?

Nie trzeba składać wniosku o waloryzację emerytury (żadnego), waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to tyle, że każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Taką decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji emeryci i renciści otrzymają w jednej przesyłce pocztowej.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji?

Generalnie waloryzacji podlegają wszelkie świadczenia emerytalno-rentowe, jednak z zastrzeżeniem, że są to takie świadczenia, do których prawo powstanie do końca lutego 2024 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład
 Podwyżką waloryzacyjną objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne:

 Dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy 
i do samodzielnej  egzystencji, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, ryczałt energetyczny, dodatek kompensacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, świadczenie pieniężne przysługujące byłym żołnierzom górnikom, świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, dodatek pieniężny dla inwalidy wojennego.

Może się zdarzyć tak, że np. zawieszono wypłatę świadczenia (przykładowo na skutek osiągnięcia przychodu ponad wymagany próg przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), w takiej sytuacji waloryzacja świadczenia w 2024 roku będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

Ile wyniesie emerytura po waloryzacji w marcu 2024?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. Przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43,6 mld zł. Należy mieć na uwadze, że to są szacunki i że użyto sformułowania: "nie mniej", tak więc wskaźnik waloryzacji może być większy.

Ważne
Oczekiwanie na informacje z GUS

Wszystko okaże się w lutym 2024 r. Wówczas to, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

"Mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur" - wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Trzeba tu zauważyć, że od dnia 1 marca 2023 roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o 14,8%. W 2023 roku waloryzacja była kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniosła 250 zł brutto, co oznaczało, że minimalna emerytura wynosiła 1588,44 zł brutto. Ponadto najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024?

Tak, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że w 2024 roku wypłacona zostanie 13 i 14 emerytura.

Czy wiek emerytalny będzie podniesiony?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazuje, że nie ma planów na podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Wskazuje wręcz, że: "Stanowczo odrzucamy koncepcję podwyższenia ustawowego wieku emerytalnego. Temat ten w trakcie kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami podnosiło jedynie Prawo i Sprawiedliwość, włączając takie pytanie do zarządzonego w dniu wyborów do Sejmu i Senatu RP - referendum".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA