REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja emerytur 2024 - zapowiedzi są takie, że podwyżki będą mniejsze niż w 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Waloryzacja emerytur 2024 - zapowiedzi są takie, że podwyżki będą mniejsze niż w 2023
Waloryzacja emerytur 2024 - zapowiedzi są takie, że podwyżki będą mniejsze niż w 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy waloryzacja emerytur 2024? Na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Kiedy złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Ile wyniesie emerytura po waloryzacji w marcu 2024? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024?
rozwiń >

Kiedy waloryzacja emerytur 2024?

Świadczenia emerytalno-rentowe, które wypłaca ZUS, co roku są waloryzowane, czyli podwyższane do aktualnej wartości pieniądza. Od dnia 1 marca 2024 roku świadczenia wzrosną. 

Autopromocja

Na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych?

Waloryzacja świadczeń z ZUS polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Wdrożono waloryzację aby emeryci i renciści nie tracili na podwyżkach cen (np. żywności, energii, czy gazu).

Czy będzie waloryzacja emerytur z KRUS w 2024?

Tak, od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zostaną podwyższone. Kwoty wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych podlegają podwyższeniu – zgodnie z art. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy  o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r., poz. 337). 

Kiedy złożyć wniosek o waloryzację emerytury?

Nie trzeba składać wniosku o waloryzację emerytury (żadnego), waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to tyle, że każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Taką decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji emeryci i renciści otrzymają w jednej przesyłce pocztowej.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji?

Generalnie waloryzacji podlegają wszelkie świadczenia emerytalno-rentowe, jednak z zastrzeżeniem, że są to takie świadczenia, do których prawo powstanie do końca lutego 2024 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład
 Podwyżką waloryzacyjną objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne:

 Dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy 
i do samodzielnej  egzystencji, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, ryczałt energetyczny, dodatek kompensacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, świadczenie pieniężne przysługujące byłym żołnierzom górnikom, świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, dodatek pieniężny dla inwalidy wojennego.

Może się zdarzyć tak, że np. zawieszono wypłatę świadczenia (przykładowo na skutek osiągnięcia przychodu ponad wymagany próg przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), w takiej sytuacji waloryzacja świadczenia w 2024 roku będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

Ile wyniesie emerytura po waloryzacji w marcu 2024?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. Przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43,6 mld zł. Należy mieć na uwadze, że to są szacunki i że użyto sformułowania: "nie mniej", tak więc wskaźnik waloryzacji może być większy.

Ważne
Oczekiwanie na informacje z GUS

Wszystko okaże się w lutym 2024 r. Wówczas to, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

"Mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur" - wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Trzeba tu zauważyć, że od dnia 1 marca 2023 roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o 14,8%. W 2023 roku waloryzacja była kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniosła 250 zł brutto, co oznaczało, że minimalna emerytura wynosiła 1588,44 zł brutto. Ponadto najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024?

Tak, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że w 2024 roku wypłacona zostanie 13 i 14 emerytura.

Czy wiek emerytalny będzie podniesiony?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazuje, że nie ma planów na podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Wskazuje wręcz, że: "Stanowczo odrzucamy koncepcję podwyższenia ustawowego wieku emerytalnego. Temat ten w trakcie kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami podnosiło jedynie Prawo i Sprawiedliwość, włączając takie pytanie do zarządzonego w dniu wyborów do Sejmu i Senatu RP - referendum".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • emeryt
  2024-02-06 12:15:52
  Waloryzacja emerytur zostaną poddane weryfikacji przy podwyżkach prądu i jego pochodnych w drugiej połowie 2024 roku, tak myślę i czekam na benzynę po 5,19 zł jak obiecał nasz premier.
  1
 • lili
  2024-02-05 20:51:46
  "ministra" od razu po tym feminazistycznym bełkocie wiadomo w którą stronę skrzywiony jest ten portal
  3
 • Aldona
  2024-02-06 00:20:18
  Emerytom sie nie dziwie ze czekają jaką dostaną podwyżkę świadczeń.Młodsze osoby, jednak powinny dodatkowo sie zabezpieczać i zacząć na przyszłą emeryturę samemu odkładać. Można to zrobić w PPK. Sama uzbierałam już kilka tyś.zł. A to dopiero dwa lata jak oszczędzam.
  10
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA