REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS 2023 - jakie nowości, jakie zmiany?

ZUS 2023 - zmiany
ZUS 2023 - zmiany

REKLAMA

REKLAMA

ZUS w 2023 roku dalej będzie realizować m.in. zadanie zabezpieczenia socjalnego obywateli - zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Co z emeryturami i rentami? Co z wypłatami 500 plus i 300 plus? Jakie zmiany szykuje ZUS dla przedsiębiorców?

ZUS 2023 - zmiany

Najważniejszym celem na najbliższe lata będzie dalsza elektronizacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Większość spraw nasi klienci mogą załatwić on-line, bez wychodzenia z domu. Będziemy kontynuować ten kierunek rozwoju - zapowiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Autopromocja

Szefowa ZUS podkreśliła, że Zakład w 2023 roku dalej będzie realizować zadanie zabezpieczenia socjalnego obywateli. W tym celu - jak wskazała - do obywateli trafią miliardy złotych z tytułu świadczeń społecznych.

"Łączne wydatki na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2022 r. wyniosą ok. 270 miliardów złotych, a pozostałych świadczeń z tego funduszu, w tym zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych – ponad 30 miliardów złotych. Liczba osób, którym co miesiąc ZUS wypłaca świadczenia długoterminowe, to ponad 8,5 miliona. Wypłacamy też około 5 milionów zasiłków rocznie" - podała PAP prof. Uścińska.

Według szacunków ZUS, w 2023 roku wskaźnik marcowej waloryzacji świadczeń może osiągnąć nawet 13,8 proc. Dodatkowo przepisy gwarantują podwyżkę o co najmniej 250 zł. Łącznie, w skali kraju, waloryzacja zwiększy wydatki na świadczenia o ponad 40 miliardów złotych. Dodatkowo w kwietniu zostanie wypłacona 13 emerytura.

"Z kolei w czerwcu kolejny raz zwaloryzujemy składki na kontach emerytalnych 25 milionów Polaków. W czerwcu 2022 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 9,33 proc. Łącznie dopisaliśmy 281 mld złotych. Wypłaty świadczeń są zabezpieczone i będą waloryzowane, gwarantując bezpieczeństwo socjalne milionów obywateli na lata" - zapewniła prezes ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformowała, że w styczniu każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. "Będzie można bezpiecznie przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej publicznej aplikacji mObywatel. Mobilna legitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i ma prawo do ulg i uprawnień, np. zniżek do biletów" - wyjaśniła.

Zdaniem szefowej Zakładu wyzwaniem na 2023 rok będzie dalsza sprawna obsługa świadczeń dla rodzin. "To ogromne przedsięwzięcie i odpowiedzialność. W 2021 roku przejęliśmy obsługę wniosków o świadczenie Dobry Start - 300 plus, a w 2022 roku – Rodzina 500 plus oraz dwa nowe świadczenia: rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie żłobkowe. Łączna liczba wniosków złożonych do ZUS w tych sprawach w pełnym mijającym 2022 roku wynosi kilkanaście milionów" - przekazała prof. Uścińska.

"Dzięki wyłącznie elektronicznej formie ich składania, prostym kryteriom uprawnień i nowoczesnemu systemowi informatycznemu o bardzo wysokiej automatyzacji obsługi spraw Zakład znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania" - dodała.

Prezes ZUS podkreśliła, że nowoczesne rozwiązania pozwalają rodzicom wnioskować o świadczenia o dowolnej porze dnia i nocy, a urząd jest dla nich otwarty 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. "Dla rodziców i opiekunów, którzy mają na głowie masę spraw, to ogromny komfort, kiedy nie muszą martwić się godzinami otwarcia i zamknięcia urzędu, a od złożenia wniosku dzieli ich zaledwie kilka minut obsługi aplikacji mZUS na smartfonie" - wskazała prof. Uścińska.

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To będzie główny i podstawowy kanał komunikacji i przekazywania pism. Tym, którzy go nie założyli, profil zostanie założony z urzędu.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą na niej tworzyć i składać elektronicznie wnioski, pisma i dokumenty ubezpieczeniowe.

"Nasz portal obsługuje już prawie 11 milionów profili klientów. Przyjmuje 21 milionów wniosków elektronicznych od obywateli. Już dwie trzecie ogólnej liczby korespondencji od klientów wpływa właśnie drogą elektroniczną" - zaznaczyła szefowa Zakładu.

Jak dodała, w funkcjonowanie e-urzędu wpisują się dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców. "Chcemy jeszcze bardziej uprościć dla nich załatwianie formalności związanych z ZUS. W kolejnych latach będziemy przygotowywać aplikacje mobilne dla płatników składek oraz lekarzy, rozwiązania umożliwiające dokonywanie płatności mobilnych składek, ale także zdjęcie z przedsiębiorców i pracodawców kolejnych obowiązków i odpowiedzialności związanych z ustalaniem podstawy wymiaru składek i rozliczaniem składek, czy też wypłatą zasiłków" - zapowiedziała prezes ZUS.

Podkreśliła, że ZUS dąży do stanu, w którym wszystkie usługi będą dostępne dla przedsiębiorców on-line. "Aby to osiągnąć, będziemy rozwijać automatyzację obsługi spraw i elektronizację kontaktu z naszymi klientami. Będziemy do tego wykorzystywać m.in. rozwiązania chmurowe oraz integrację z rejestrami i bazami danych innych instytucji publicznych. Chcemy również unowocześnić wygląd i dostępne funkcje na Platformie Usług Elektronicznych, integrując ją z serwisem gov.pl" - poinformowała prof. Uścińska.

Jak wskazała, od wielu lat ZUS rozwija jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych z bazą danych o wielkości 170 terabajtów i przetwarzający 900 milionów dokumentów rocznie. "Redukujemy dług technologiczny, przechodzimy na rozwiązania chmurowe, automatyzujemy obsługę spraw, rozwijamy analitykę big data i wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizach i kontrolach. Podnosimy także poziom integracji z rejestrami innych instytucji publicznych" - wymieniła prezes.

Jak stwierdziła, "ZUS stał się e-urzędem na miarę naszych czasów". "Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wierzyło w powodzenie naszych reform. Wykonaliśmy ogromną pracę, co przysłużyło się przede wszystkim naszym klientom. Dziś jesteśmy zorientowani na usługi cyfrowe i elektroniczny kontakt z klientem. Większość spraw w ZUS można załatwić on-line, bez wychodzenia z domu. W przyszłym roku będziemy kontynuować ten kierunek rozwoju i dalej unowocześniać Zakład" - zapowiedziała prof. Uścińska.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2023-01-10 18:12:29
    Polecam portal kadrowy od wydawnictwa wiedza i praktyka, to dla mnie duże ułatwienie w codzienności, bo siedzę właśnie w tym. Dużo wiedzy i narzędzi
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

REKLAMA

Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

REKLAMA

Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

REKLAMA