REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS 2023 - jakie nowości, jakie zmiany?

Subskrybuj nas na Youtube
ZUS 2023 - zmiany
ZUS 2023 - zmiany

REKLAMA

REKLAMA

ZUS w 2023 roku dalej będzie realizować m.in. zadanie zabezpieczenia socjalnego obywateli - zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Co z emeryturami i rentami? Co z wypłatami 500 plus i 300 plus? Jakie zmiany szykuje ZUS dla przedsiębiorców?

ZUS 2023 - zmiany

Najważniejszym celem na najbliższe lata będzie dalsza elektronizacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Większość spraw nasi klienci mogą załatwić on-line, bez wychodzenia z domu. Będziemy kontynuować ten kierunek rozwoju - zapowiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

REKLAMA

Autopromocja

Szefowa ZUS podkreśliła, że Zakład w 2023 roku dalej będzie realizować zadanie zabezpieczenia socjalnego obywateli. W tym celu - jak wskazała - do obywateli trafią miliardy złotych z tytułu świadczeń społecznych.

"Łączne wydatki na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2022 r. wyniosą ok. 270 miliardów złotych, a pozostałych świadczeń z tego funduszu, w tym zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych – ponad 30 miliardów złotych. Liczba osób, którym co miesiąc ZUS wypłaca świadczenia długoterminowe, to ponad 8,5 miliona. Wypłacamy też około 5 milionów zasiłków rocznie" - podała PAP prof. Uścińska.

Według szacunków ZUS, w 2023 roku wskaźnik marcowej waloryzacji świadczeń może osiągnąć nawet 13,8 proc. Dodatkowo przepisy gwarantują podwyżkę o co najmniej 250 zł. Łącznie, w skali kraju, waloryzacja zwiększy wydatki na świadczenia o ponad 40 miliardów złotych. Dodatkowo w kwietniu zostanie wypłacona 13 emerytura.

"Z kolei w czerwcu kolejny raz zwaloryzujemy składki na kontach emerytalnych 25 milionów Polaków. W czerwcu 2022 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 9,33 proc. Łącznie dopisaliśmy 281 mld złotych. Wypłaty świadczeń są zabezpieczone i będą waloryzowane, gwarantując bezpieczeństwo socjalne milionów obywateli na lata" - zapewniła prezes ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformowała, że w styczniu każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. "Będzie można bezpiecznie przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej publicznej aplikacji mObywatel. Mobilna legitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i ma prawo do ulg i uprawnień, np. zniżek do biletów" - wyjaśniła.

Zdaniem szefowej Zakładu wyzwaniem na 2023 rok będzie dalsza sprawna obsługa świadczeń dla rodzin. "To ogromne przedsięwzięcie i odpowiedzialność. W 2021 roku przejęliśmy obsługę wniosków o świadczenie Dobry Start - 300 plus, a w 2022 roku – Rodzina 500 plus oraz dwa nowe świadczenia: rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie żłobkowe. Łączna liczba wniosków złożonych do ZUS w tych sprawach w pełnym mijającym 2022 roku wynosi kilkanaście milionów" - przekazała prof. Uścińska.

"Dzięki wyłącznie elektronicznej formie ich składania, prostym kryteriom uprawnień i nowoczesnemu systemowi informatycznemu o bardzo wysokiej automatyzacji obsługi spraw Zakład znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania" - dodała.

Prezes ZUS podkreśliła, że nowoczesne rozwiązania pozwalają rodzicom wnioskować o świadczenia o dowolnej porze dnia i nocy, a urząd jest dla nich otwarty 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. "Dla rodziców i opiekunów, którzy mają na głowie masę spraw, to ogromny komfort, kiedy nie muszą martwić się godzinami otwarcia i zamknięcia urzędu, a od złożenia wniosku dzieli ich zaledwie kilka minut obsługi aplikacji mZUS na smartfonie" - wskazała prof. Uścińska.

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To będzie główny i podstawowy kanał komunikacji i przekazywania pism. Tym, którzy go nie założyli, profil zostanie założony z urzędu.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą na niej tworzyć i składać elektronicznie wnioski, pisma i dokumenty ubezpieczeniowe.

"Nasz portal obsługuje już prawie 11 milionów profili klientów. Przyjmuje 21 milionów wniosków elektronicznych od obywateli. Już dwie trzecie ogólnej liczby korespondencji od klientów wpływa właśnie drogą elektroniczną" - zaznaczyła szefowa Zakładu.

Jak dodała, w funkcjonowanie e-urzędu wpisują się dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców. "Chcemy jeszcze bardziej uprościć dla nich załatwianie formalności związanych z ZUS. W kolejnych latach będziemy przygotowywać aplikacje mobilne dla płatników składek oraz lekarzy, rozwiązania umożliwiające dokonywanie płatności mobilnych składek, ale także zdjęcie z przedsiębiorców i pracodawców kolejnych obowiązków i odpowiedzialności związanych z ustalaniem podstawy wymiaru składek i rozliczaniem składek, czy też wypłatą zasiłków" - zapowiedziała prezes ZUS.

Podkreśliła, że ZUS dąży do stanu, w którym wszystkie usługi będą dostępne dla przedsiębiorców on-line. "Aby to osiągnąć, będziemy rozwijać automatyzację obsługi spraw i elektronizację kontaktu z naszymi klientami. Będziemy do tego wykorzystywać m.in. rozwiązania chmurowe oraz integrację z rejestrami i bazami danych innych instytucji publicznych. Chcemy również unowocześnić wygląd i dostępne funkcje na Platformie Usług Elektronicznych, integrując ją z serwisem gov.pl" - poinformowała prof. Uścińska.

Jak wskazała, od wielu lat ZUS rozwija jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych z bazą danych o wielkości 170 terabajtów i przetwarzający 900 milionów dokumentów rocznie. "Redukujemy dług technologiczny, przechodzimy na rozwiązania chmurowe, automatyzujemy obsługę spraw, rozwijamy analitykę big data i wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizach i kontrolach. Podnosimy także poziom integracji z rejestrami innych instytucji publicznych" - wymieniła prezes.

Jak stwierdziła, "ZUS stał się e-urzędem na miarę naszych czasów". "Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wierzyło w powodzenie naszych reform. Wykonaliśmy ogromną pracę, co przysłużyło się przede wszystkim naszym klientom. Dziś jesteśmy zorientowani na usługi cyfrowe i elektroniczny kontakt z klientem. Większość spraw w ZUS można załatwić on-line, bez wychodzenia z domu. W przyszłym roku będziemy kontynuować ten kierunek rozwoju i dalej unowocześniać Zakład" - zapowiedziała prof. Uścińska.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA