REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Staż pracy, Renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady korzystania przez nauczycieli z urlopu zdrowotnego

Niektórzy pracownicy w razie pogorszenia się stanu zdrowia mogą skorzystać z urlopu zdrowotnego (tzw. urlopu na poratowanie zdrowia). Najliczniejszą grupą korzystającą z tego przywileju są nauczyciele.

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca 2010 roku ZUS waloryzuje emerytury i renty oraz dokonuje podwyższenia świadczeń najniższych i dodatków do emerytur i rent.

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty

Do 1 marca 2010 r. emeryci i renciści uzyskujący przychody mają obowiązek dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości tych przychodów.

Staż pracy a nagroda jubileuszowa

Pracuję w firmie, która wypłaca nagrody jubileuszowe. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że pracodawca z uwagi na trudną sytuację finansową chce od nowego roku wprowadzić nowe zasady wypłaty tego świadczenia przez ustalenie tzw. stażu zakładowego. Czy ma takie prawo, skoro obowiązujące przepisy płacowe gwarantują nam prawo do „jubileuszówki” wypłacanej przy przyjęciu ogólnego stażu pracy?

REKLAMA

Renta rodzinna (cz. 3)

Postępowanie o przyznanie renty rodzinnej wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego. Wniosek taki składa osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik.

Renta rodzinna (cz. 2)

Uprawnienia do renty rodzinnej przysługują dzieciom uczącym się nie tylko w kraju, ale również za granicą w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz kształcącym się w szkołach wyższych.

Renta rodzinna (cz. 1)

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące po zmarłym ubezpieczonym, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury lub renty. Prawo do niej mają m.in. dzieci własne, drugiego małżonka i przysposobione.

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

REKLAMA

Staż pracy a nagroda jubileuszowa

Pracuję w firmie, która wypłaca nagrody jubileuszowe. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że pracodawca z uwagi na trudną sytuację finansową chce od nowego roku wprowadzić nowe zasady wypłaty tego świadczenia przez ustalenie tzw. stażu zakładowego. Czy ma takie prawo, skoro obowiązujące przepisy płacowe gwarantują nam prawo do „jubileuszówki” wypłacanej przy przyjęciu ogólnego stażu pracy?

ZUS jest zadłużony w bankach komercyjnych

Zadłużenie ZUS w bankach komercyjnych wynosi obecnie 1 mld 810 mln zł - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Dodał, że sytuacja zakładu jest stabilna, a emerytury i renty są wypłacane terminowo.

Nowe rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe oraz zasad wypłaty tych świadczeń.

Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Pracownica w styczniu 2010 r. złoży wniosek o emeryturę. Teraz kompletuje dokumentację dotyczącą jej stażu pracy i zarobków. Osoba ta w latach 1988 – 1991 pracowała w małym zakładzie pracy, gdzie było zatrudnionych 6 osób. Nie ma za ten okres świadectwa pracy ani ZUS Rp-7, a firma już nie istnieje. Następnie przez ponad 5 lat sama prowadziła działalność usługową. Czy lata 1988–1991 przepadły i ZUS nie weźmie pod uwagę wynagrodzenia z tego okresu? Od kogo powinna uzyskać potwierdzenie okresu pracy i osiąganego wynagrodzenia?

Od jakiej daty należy liczyć wstecz 3-letni okres, za który ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranych rent i emerytur

Termin, za który ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranych rent i emerytur, powinien być liczony 3 lata wstecz od dnia wydania decyzji nakazującej ich zwrot.

Wypłata świadczeń emerytalno-rentowych nie jest zagrożona

"Wypłata świadczeń emerytalno-rentowych nie jest zagrożona" - zapewnił w Senacie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Poinformował, że w 2010 r. z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) ma zostać przekazane 7,5 mld zł.

Czy rząd podwyższy składkę rentową?

Minister finansów Jacek Rostowski zdementował doniesienia "Gazety Wyborczej" o planowanym przez rząd podwyższeniu składki rentowej dla najbogatszych Polaków.

Zawieszanie albo zmniejszanie emerytur i rent - graniczne kwoty przychodu

Wiadomo już, jaka jest wysokość granicznych kwot przychodu dla 2009 r., stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Prawo do renty rodzinnej dla wdowy i dziecka po zmarłym pracowniku

W październiku 2009 r. zmarł mąż pracownicy, z którym mieszkała i prowadziła wspólne gospodarstwo domowe. Miał on prawo do emerytury. Czy pracownica i jej córka, która uczy się w drugiej klasie szkoły podstawowej, mają prawo do renty rodzinnej? Czy jako pracodawca mamy jakieś obowiązki związane z ubieganiem się rodziny pracownicy o rentę rodzinną?

Z renty na emeryturę

Od osób, które za podstawę wymiaru emerytury wskazują podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, wymaga się, aby na dzień złożenia wniosku o emeryturę były uprawnione do tej renty.

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

Zaliczanie okresu służby wojskowej do stażu pracy

Reprezentuję spółkę Skarbu Państwa po przekształceniu z przedsiębiorstwa państwowego. Posiadamy zakładowy układ zbiorowy pracy, w którym jasno są opisane zasady przyznawania nagród jubileuszowych. Według niego do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do ww. świadczeń, zaliczamy tylko staż pracy w naszym zakładzie wynikający z zawartych umów o pracę w naszym zakładzie bez względu na przerwy w zatrudnieniu. Czy istnieje jakikolwiek przepis nakazujący nam zaliczanie okresów zawodowej służby wojskowej do okresu stażu pracy byłych żołnierzy zawodowych zatrudnionych w naszym zakładzie? Czy zaliczanie niektórym pracownikom okresu ww. służby byłoby dyskryminacją w stosunku do pozostałych pracowników?

ZUS nie jest pozytywnie oceniany

Ponad połowa Polaków negatywnie oceniła w listopadzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak stosunkowo najmniej krytycznych ocen jest wśród emerytów - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Czy ponownemu przeliczeniu podlega całość emerytury w razie późniejszego zakończenia zatrudnienia

Kwotę bazową obowiązującą w dacie złożenia wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego przez osobę, która po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury podlegała przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, uwzględnia się tylko do obliczenia części socjalnej później ustalonej emerytury (na podstawie uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r., I UZP 6/09).

Zasady orzekania o niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem mającym wynagrodzić osobie ubezpieczonej utratę możliwości zarobkowania. Jej uzyskanie jest uzależnione m.in. od wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.

Coraz mniej składek - czy zabraknie pieniędzy na emerytury?

W najbliższych miesiącach do ZUS będzie wpływało coraz mniej składek i będzie on musiał zaciągnąć większe kredyty, co w efekcie obciąży wszystkich podatników - uważają eksperci. ZUS zapewnia, że niezależnie od deficytu Zakładu, pieniędzy na wypłaty rent i emerytur na pewno nie zabraknie. Potwierdza to resort finansów.

ZUS musi uporać się z rosnącymi wydatkami

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski uważa, że wzrost wydatków na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w tym roku może zmusić ZUS do zaciągnięcia większych niż planowano kredytów w bankach komercyjnych.

Zatrudnianie osób po 50. roku życia - zmiana przepisów

Zniesienie limitów "dorabiania" dla osób posiadających uprawnienia do emerytury i renty oraz obniżenie kosztów zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którym zajmie się Sejm.

Pozytywnie o dotacjach do KRUS i PFRON

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na 2010 r. w częściach dotyczących KRUS i PFRON-u.

Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Nasza pracownica wyszła ponownie za mąż. Mąż ma dorosłą studiującą córkę, która z nimi mieszka i jest wychowywana przez ojca i macochę, która jej formalnie nie przysposobiła. Czy w razie śmierci pracownicy córka jej męża ma prawo do renty rodzinnej po macosze? Co będzie w sytuacji, gdy wcześniej ZUS przyzna jej prawo do renty po biologicznej matce?

Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać?

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy określa art. 155 Kodeksu pracy i ma znaczenie przy ustalaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego danego pracownika. Prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar zależą bowiem od długości stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się lata nauki pracownika.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ze względu na charakter pracodawcy jest niezgodne z Konstytucją RP – takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiającego przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli przedszkoli niepublicznych.

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat?

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Dorabianie na emeryturze pomostowej

Spełniam warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej, mimo to nadal chciałbym pracować. Czy jest możliwe pobieranie tego świadczenia i zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku?

Czy można odmówić pracownikom udziału w szkoleniu

Organizujemy szkolenie dla pracowników. Chcemy skierować na szkolenie pracowników zatrudnionych w firmie na podstawie umowy na czas określony przez okres krótszy niż rok. Czy to jest dyskryminacja?

Prawo do nagrody jubileuszowej

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia (1 miesiąc czy 3 miesiące) przysługuje pracownikowi, skoro pracował na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy, z tym że firma co jakiś czas zmieniała nazwę? Właścicielem jest ciągle ta sama osoba. Przy każdej zmianie nazwy była podpisywana nowa umowa.

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu? - pyta Czytelnik z Katowic.

Praca za granicą a uprawnienia pracownicze

Pracodawca musi pamiętać, że obecnie do stażu pracowniczego wlicza się również okresy pracy za granicą bez względu na kraj, w którym praca była wykonywana.

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w pierwszym roku pracy, jeżeli ma on co najmniej 9-letni staż urlopowy, ale nieprzekraczający 10 lat

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Pojęcie „urlop przysługujący po przepracowaniu roku” ma w tym przypadku znaczenie do ustalenia, czy ułamkową część pierwszego urlopu pracownika będziemy wyliczać z wymiaru 20, czy 26 dni. Wątpliwości w zakresie naliczania urlopu w pierwszym roku pracy pojawiają się bowiem w przypadku pracowników, którzy posiadają 9-letni lub dłuższy, ale nieprzekraczający 10 lat staż zaliczany do wymiaru urlopu. Czy takim pracownikom należy naliczać urlop w pierwszym roku pracy z 20, czy 26 dni?

Składki za okres pobytu w więzieniu

W okresie od stycznia 1999 r. do października 2001 r. przebywałem w zakładzie karnym, gdzie odbywałem karę pozbawienia wolności. W czasie pobytu w zakładzie karnym byłem zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej, dla której wykonywałam określone prace remontowe. Czy okres tej pracy zalicza mi się do stażu pracy? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne?

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia?

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Jakie są, w zakresie emerytur i rent, skutki umowy między Polską a USA o zabezpieczeniu społecznym

Od 1 marca 2009 r. obowiązuje umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym. Umowa reguluje sytuację osób, które ubiegają się o emeryturę lub rentę i podlegały ubezpieczeniom społecznym w obu krajach.

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Czy musi istnieć związek między śmiercią rencisty a chorobą zawodową, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego

Prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego po zmarłym renciście może przysługiwać tylko w przypadku, gdy zostanie wykazane, że choroba zawodowa była co najmniej współprzyczyną zgonu (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II UK 249/08).

Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach

Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa?

REKLAMA