REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Staż pracy, Renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odprawa rentowa dla pracowników samorządowych

Z zatrudnioną w naszej szkole woźną rozwiązujemy umowę o pracę w związku z przejściem na rentę inwalidzką. Pracownica ta ma dopiero 9 lat stażu pracy. Przepisy dotyczące pracowników samorządowych przyznają im najniższą odprawę - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia - po 10 latach pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy jej wypłacić odprawę rentową w wysokości określonej przez Kodeks pracy?

Dodatek stażowy a okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Jesteśmy publicznym ZOZ. W obowiązującym w naszym zakładzie regulaminie nie uregulowano szczegółowo kwestii dotyczącej zaliczania okresów nieświadczenia pracy do stażu pracy wliczanego do dodatku za wysługę lat. Czy w takiej sytuacji do okresu, od którego jest uzależniona wysokość dodatku stażowego, powinniśmy wliczać okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych?

Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasz obecny pracownik przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu tej służby przez ponad rok także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do dodatku stażowego?

Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Zatrudniliśmy pracownika, który ma tytuł inżyniera. Obecnie kontynuuje on naukę na studiach magisterskich. Wcześniej ukończył 5-letnie technikum. Ile lat należy mu wliczyć do stażu urlopowego z tytułu nauki, czy 8 lat ze względu na stopień inżyniera, czy 5 lat w związku z ukończeniem technikum?

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

Dodatek stażowy dla katechety

Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, zatrudniam księdza do nauczania religii. Chciałbym się dowiedzieć, jak ustalić dla tego nauczyciela dodatek za staż pracy, szczególnie że do roku 1997 prowadził zajęcia bez wynagrodzenia, jak również przedstawił świadectwo pracy o nauczaniu religii w punktach katechetycznych. Czy ten okres ma wpływ na wysokość dodatku?

Termin powiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę

W roku 2009 chciałabym przejść na emeryturę. W jakim terminie muszę powiadomić o tym fakcie mojego pracodawcę?

Orzeczenia sądu ubezpieczeń społecznych

Sąd ocenia legalność decyzji ZUS z uwzględnieniem stanu faktycznego i prawnego istniejącego w chwili jej wydania.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz.2)

Wypracowane przez pracownika lata są przepustką do wielu uprawnień i to nie tylko z zakresu wynagrodzeń. Istotne jest zatem, jakie okresy składają się na staż pracowniczy.

Zatrudnienie w szczególnych warunkach

Ustalanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z Konstytucją RP.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz.3)

Najwięcej problemów z naliczaniem stażu pracy pojawia się przy ustalaniu, czy pracownik ma np. prawo do nagrody, urlopu czy wybranego dodatku do wynagrodzenia.

Wcześniejsza emerytura dla pracownika samorządowego

Pracuję jako pracownik samorządowy mianowany od 26 lat. W grudniu 2008 r. skończę 60 lat, czy będę mógł wówczas przejść na emeryturę?

Nagroda jubileuszowa

W 2007 roku wypłaciliśmy pracownikowi nagrodę jubileuszową z tytułu 15 lat stażu pracy ogółem. Po dwóch miesiącach pracownik odnalazł i dostarczył nowe świadectwa pracy, z których wynika, że jego staż pracy jest dłuższy o 6 lat. Czy w tej sytuacji ma prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej, którą wypłacamy po przepracowaniu przez pracownika 20 lat? Nadmienię, że do nagród jubileuszowych stosujemy przepisy zarządzenia Ministra Pracy z 1989 r.

Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia.

Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej?

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia.

Służba wojskowa a staż pracy

Nasz pracownik kilka lat temu, nie będąc jeszcze naszym pracownikiem, był w wojsku. Przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu służby przez kilka miesięcy także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresów zaliczanych do stażu do nagrody jubileuszowej? Do nagród jubileuszowych stosujemy zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1989 r.

Czy 50-letni mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Planujemy zmiany organizacyjne i restrukturyzację firmy. Zatrudniamy pracownika, który w listopadzie 2008 r. ukończy 50 lat. Pracownik ma 31 lat udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Wszystkie przepracował na umowę o pracę. Chcemy z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy pracownik będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy

W firmie, w której prowadzę księgowość, zmarł jeden z pracowników. Z wnioskiem o wypłatę odprawy pośmiertnej wystąpiła jego żona i dzieci. Nie jestem pewna, czy mogę wypłacić to świadczenie, gdyż wiem, że żona zmarłego złożyła również do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Czy wypłata zasiłku pogrzebowego wyklucza wypłatę odprawy pośmiertnej. Jeżeli muszę ją wypłacić, to w jakiej wysokości? - pyta Czytelniczka z Lublina.

Świadczenie pieniężne dla urzędnika państwowego

Moje pytanie dotyczy świadczenia pieniężnego wypłacanego urzędnikowi państwowemu mianowanemu po reorganizacji lub likwidacji urzędu. W ostatnim okresie urząd, w którym byłam zatrudniona, uległ reorganizacji i rozwiązano ze mną stosunek pracy. Do czasu podjęcia nowej pracy przez okres 6 miesięcy będę mogła pobierać świadczenie pieniężne przewidziane w ustawie. Czy okres pobierania tego świadczenia będzie wliczał się do stażu pracy i czy od tego świadczenia odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne?

Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które wykonują działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2008 r. zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)

Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.

O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)

Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.

Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej

Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.

Dodatek za wysługę lat

Jestem nauczycielem zatrudnionym od 1 września 2007 r. w dwóch szkołach - w niepełnym wymiarze 12/18 oraz 10/18. Mam 25-letni okres zatrudnienia. Czy mam prawo do dodatku za wysługę lat w każdej szkole?

Szansa na wydłużenie stażu pracy

Nie zawsze pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym będziemy mogli zaliczyć do pracowniczego stażu pracy, mimo że pracownik prawie w 100% spełnia jeden z warunków określonych przepisami.

Staż pracy w Unii Europejskiej a dodatek stażowy

W określonych przypadkach staż pracy polskiego pracownika za granicą może zostać uwzględniony przy nabyciu prawa do dodatku stażowego w Polsce.

Przywrócenie prawa do renty

Ubezpieczony, który utracił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu poprawy stanu zdrowia, może ponownie uzyskać do niej prawo, jeśli w ciągu 18 miesięcy znów stał się niezdolny do pracy.

Pierwszy urlop

Pracownik rozpoczynający pracę zawodową ma prawo, oprócz wynagrodzenia za pracę, również do innych świadczeń związanych z pracą, a zagwarantowanych przepisami prawa pracy.

Wcześniejsza emerytura górnicza

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszły w życie przepisy art. 50a-50e ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określające warunki nabywania prawa do emerytury górniczej.

Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz.1)

Staż pracy pracownika ma szczególne znaczenie dla niektórych jego uprawnień pracowniczych. Im więcej lat pracy, tym świadczenia przysługujące pracownikowi są korzystniejsze.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz. 1)

Staż pracy pracownika ma szczególne znaczenie dla niektórych jego uprawnień pracowniczych. Im więcej lat pracy, tym świadczenia przysługujące pracownikowi są korzystniejsze.

Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewidują możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznanych ubezpieczonemu.

Emerytura górnicza (cz. 2)

Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat.

Prawo wdowy do renty rodzinnej

Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?

Prawo wdowy do renty rodzinnej

Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?

Wymiar urlopu

Z dniem 1 czerwca podjęłam dodatkową pracę również w pełnym wymiarze czasu pracy. Mam już 12 lat stażu pracy i posiadam wykształcenie wyższe. Czy przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego w dodatkowym stosunku pracy należy uwzględnić również okres nauki - pyta Czytelniczka z Gdańska.

Emerytura górnicza (cz. 1)

Z dniem 1 stycznia 2007 r. zostały zmienione zasady przyznawania prawa do emerytur z tytułu wykonywania pracy górniczej. Na starych zasadach można przejść na emeryturę górniczą do 31 grudnia 2008 r.

Odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych

Przedsiębiorcy rozwiązujący umowę o pracę z pracownikami z przyczyn nieleżących po stronie zatrudnionych muszą wypłacić im odprawę pieniężną, pod warunkiem że zatrudniają co najmniej 20 osób.

Nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych i nauczycieli

W jaki sposób ustalić prawo do nagrody jubileuszowej pracownika (nauczyciela)? Co jest wliczane do okresu uprawniającego do tej nagrody?

Prawo do świadczenia przedemerytalnego

Mam 50 lat i 30-letni okres zatrudnienia. Jestem osobą bezrobotną z prawem do zasiłku. Czy mogę ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?

Praca tymczasowa a staż pracy

W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?

Urlop dodatkowy niepełnosprawnego a rozwiązanie stosunku pracy

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop.

Wnioskodawca nie otrzyma renty, jeśli możliwe jest przekwalifikowanie

Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu.

Sąd nie może przyznać prawa do renty wbrew opinii biegłych

Opinia biegłych dostarcza sądowi wiedzy specjalistycznej koniecznej do dokonania oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie rentowe, w tym rodzaju występujących schorzeń, stopnia ich zaawansowania i nasilenia związanych z nimi dolegliwości, stanowiących łącznie o zdolności do wykonywania zatrudnienia lub jej braku. Sąd nie może - wbrew opinii biegłych - oprzeć ustaleń w tym zakresie na własnym przekonaniu.

Nabycie prawa do renty zależy od stwierdzenia niezdolności do pracy

Zmiany w organizmie powodujące przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie przesądzają o niezdolności do pracy, nawet częściowej, jeżeli została zachowana zdolność do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami (art. 12 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

ZUS może obliczyć rentę z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom

Podstawa wymiaru renty może być ustalona z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom, jeśli wnioskodawca nie może udowodnić dziesięciu kolejnych lat osiągania przychodu, od którego były opłacane składki. Jeśli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 lat życia, jest to możliwe tylko wówczas, gdy krótki okres ubezpieczenia wynika z pełnienia służby wojskowej albo korzystania z urlopu wychowawczego.

Renta wdowia także dla partnerów tej samej płci

Zarejestrowany partner tej samej płci może mieć prawo do renty wdowiej przyznawanej w ramach pracowniczego systemu emerytalnego.

Można obniżyć rentę dopiero po ustaleniu do niej prawa

ZUS nie może potrącić z renty przyznanej wyrokiem sądowym i wypłaconej wstecz kwot, które świadczeniobiorca zarobił, pracując w czasie trwania procesu.

Czy wniosek o emeryturę trzeba złożyć do końca 2008 roku

Jestem nauczycielem. Już w 2007 roku spełniłam warunki do skorzystania z wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela. Obecnie mam 52 lata i 31 lat pracy. Z wcześniejszej emerytury chciałabym skorzystać, ale dopiero za trzy - cztery lata. Niestety należę do OFE. W OFE twierdza, że mogę się z niego wypisać tylko za pośrednictwem ZUS, składając wniosek o przyznanie emerytury do końca 2008 r. Czy to prawda, że muszę w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA