| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zaliczanie okresu służby wojskowej do stażu pracy

Zaliczanie okresu służby wojskowej do stażu pracy

Reprezentuję spółkę Skarbu Państwa po przekształceniu z przedsiębiorstwa państwowego. Posiadamy zakładowy układ zbiorowy pracy, w którym jasno są opisane zasady przyznawania nagród jubileuszowych. Według niego do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do ww. świadczeń, zaliczamy tylko staż pracy w naszym zakładzie wynikający z zawartych umów o pracę w naszym zakładzie bez względu na przerwy w zatrudnieniu. Czy istnieje jakikolwiek przepis nakazujący nam zaliczanie okresów zawodowej służby wojskowej do okresu stażu pracy byłych żołnierzy zawodowych zatrudnionych w naszym zakładzie? Czy zaliczanie niektórym pracownikom okresu ww. służby byłoby dyskryminacją w stosunku do pozostałych pracowników?

Pracodawca zgodnie z obowiązującymi u niego przepisami do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wlicza wyłącznie zakładowy staż pracy. Oznacza to, że nie wlicza okresów zawodowej służby wojskowej.

Gratyfikacja jubileuszowa jest fakultatywnym dodatkowym składnikiem wynagrodzenia za pracę należnym z tytułu wieloletniej, najczęściej nieprzerwanej i nienagannej pracy w jednej branży czy jednym zakładzie.

Regulacja wynagradzania pracowników poza sferą budżetową, w tym także określenie składników wynagrodzenia i zasad nabywania do nich prawa oraz ustalania wysokości należy do materii układowej, regulaminowej oraz umownej. Wewnątrzzakładowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników, np. układ zbiorowy czy też regulamin wynagradzania, powinny określać sposób ustalania stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Staż ten może być określony dowolnie. Na przykład może to być wyłącznie zakładowy lub ogólny staż pracy pozwalający na wliczenie wszystkich zakończonych i odpowiednio udokumentowanych okresów pracy. Również wewnętrzne przepisy płacowe mogą pozwalać na uwzględnienie innych okresów niebędących zatrudnieniem, np. naukę w szkole, służby wojskowej, pracę w gospodarstwie rolnym.

Z uwagi na to, że nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, to pracodawca z wyjątkiem sfery budżetowej może w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego składnika wynagrodzenia. Tym bardziej może uregulować go odmiennie, mniej korzystnie. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 1998 r. (I PKN 62/98, OSNP 1999/9/297), orzekając, że zarządzenie MPiPS z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania nie ma zastosowania w zakresie, w jakim zakładowy układ zbiorowy pracy reguluje odmiennie, choćby mniej korzystnie dla pracowników, zasady ustalania okresów pracy, od których zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej oraz zasady jej obliczania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »