| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za okres pobytu w więzieniu

Składki za okres pobytu w więzieniu

W okresie od stycznia 1999 r. do października 2001 r. przebywałem w zakładzie karnym, gdzie odbywałem karę pozbawienia wolności. W czasie pobytu w zakładzie karnym byłem zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej, dla której wykonywałam określone prace remontowe. Czy okres tej pracy zalicza mi się do stażu pracy? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne?

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlegają osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Gdy praca wykonywana jest nieodpłatnie, składka na ubezpieczenia społeczne nie jest odprowadzona, ponieważ osoba skazana nie otrzymuje za nią wynagrodzenia.

Jeśli praca wykonywana jest odpłatnie, to po zakończeniu odbywania kary administracja zakładu karnego powinna wydać skazanemu zaświadczenie o zatrudnieniu w trakcie pobytu w zakładzie karnym. Zaświadczenie to określa rodzaj wykonywanej pracy, okres, w którym była wykonywana, jak również wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. W sytuacji gdy był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę, powinien Pan również otrzymać świadectwo pracy.

Okresy wykonywania przez osobę skazaną odpłatnej pracy wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »