REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Selekcja pracowników/kandydatów, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lekarze wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie jest automatycznie przekazywane do ZUS.

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech.

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2016 roku

Oskładkowanie umów zleceń, minimalne wynagrodzenie, elektroniczne zwolnienia lekarskie - to niektóre ze zmian, które weszły w życie w 2016 roku. Sprawdź, co nowego czeka rodziny, pracowników i pracodawców.

Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę - brutto czy netto?

Określenie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkowym elementem każdej umowy o pracę. W jaki sposób należy określić wynagrodzenie pracownika w umowie – czy powinna być podana kwota brutto czy netto? Czy ochrona wynagrodzenia dotyczy kwoty brutto czy netto?

REKLAMA

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym 2016

Od 1 stycznia 2016 r. nie ulegają zmianom ogólne zasady ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniom i podstawy wymiaru składek za osoby korzystające z urlopu wychowawczego. Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego?

Duże zmiany w Kodeksie pracy w 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzą fundamentalne zmiany w Kodeksie pracy, których głównym celem jest ograniczenie możliwości zawierania przez pracodawców z pracownikami umów o pracę na czas określony.

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł

Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosić 1850 zł. Jaką kwotę pracownik otrzyma do ręki?

Potwierdzanie na piśmie warunków umowy o pracę - zmiany

Projekt zmian w Kodeksie pracy ma wprowadzić obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Obecne przepisy są wykorzystywane do nielegalnego zatrudniania pracowników.

REKLAMA

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia - zmiany 2016

Od 22 lutego 2016 roku w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia (art. 36 ² Kodeksu pracy).

Elektroniczne zwolnienia od 2016 roku ułatwieniem dla pracowników i pracodawców

Od 2016 roku nowy system elektronicznych zwolnień ma ułatwić życie zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pracownicy nie będą musieli dostarczać do pracodawcy papierowego dokumentu, gdyż trafi ono bezpośrednio do ZUS oraz na profil PUE.

Sejm kończy prace nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji

Sejm kończy prace nad poselskim projektem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Celem ustawy jest łatwiejsze identyfikowanie i porównywanie kwalifikacji zawodowych. Dzięki temu osoba starająca się o pracę, zarówno w kraju, jak i zagranicą, będzie mogła posługiwać się dokumentami, które będą wiarygodne dla potencjalnego pracodawcy. Z kolei pracodawca będzie miał pełną informację o wiedzy i umiejętnościach pracownika.

System nagród motywatorem do efektywnej pracy

System nagród, a więc uznanie dokonań pracowników i gratyfikacja finansowa - to jedne z najważniejszych narzędzi motywacyjnych. Jak motywować pracowników by ich praca była bardziej efektywna?

Świąteczne prezenty dla pracowników a podatek dochodowy

Świąteczne prezenty i upominki od pracodawcy są traktowane jako przychód i pracownik ma obowiązek zapłacić od nich podatek. Jednakże od tej reguły można być zwolnionym w określonych przypadkach.

Pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego - podsumowanie

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 roku po raz pierwszy zebrała się Rada Dialogu Społecznego - nowe forum debaty pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem. Rada Dialogu Społecznego obowiązuje od 11 września br., zastąpiła Komisję Trójstronną.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca sporządzając uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia musi być uzasadniona, konkretna i prawdziwa.

Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?

Premia uznaniowa w wynagrodzeniu urlopowym

Elementem decydującym o tym, czy premie uznaniowe (właściwie nagrody) zawarte w regulaminach wynagradzania, układach zbiorowych należy uwzględniać przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu jest przede wszystkim kwestia, czy pracownik ma prawo żądać ich wypłaty, czy zależą one tylko i wyłącznie od uznania pracodawcy.

PIP: 40 tys. skarg na działania pracodawców

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do końca listopada 2015 r. do terenowych oddziałów inspekcji pracy skierowano ok. 40 tys. skarg na działania pracodawców. Skargi głównie dotyczą niewypłacania i złego obliczania wynagrodzeń za pracę.

Refundacja z tytułu zatrudnienia bezrobotnych od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia. Jak skorzystać z refundacji?

Ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych od 18 stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma uprościć, tam gdzie jest to możliwe, procedury administracyjne przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych pracowników na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

Employer Branding w rekrutacji

Działania rekrutacyjne nastawione są na dotarcie do wybranej grupy docelowej, która będzie odpowiadać oczekiwaniom, jakie stawia przed nią dane stanowisko oraz środowisko pracy. Zewnętrzne, rekrutacyjne działania Employer Brandingowe będą zatem skierowane do potencjalnych pracowników posiadających pożądane przez organizację kompetencje, zmierzając jednocześnie do stworzenia w otoczeniu wizerunku atrakcyjnego pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016 r.

Do końca grudnia 2015 r. płatnicy, którzy odprowadzają składki za więcej niż 5 osób mają obowiązek założyć profil na PUE. Informacja o zwolnieniu dotrze natychmiast do ZUS oraz pracodawcy. Elektroniczne zwolnienia lekarskie wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Kiedy kończy się umowa na zastępstwo?

Najczęściej umowy na zastępstwo zawierane są na cały okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika zastępowanego. Kiedy kończy się umowa na zastępstwo nieobecnego pracownika?

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Kontrola PIP w zakresie wypłaty wynagrodzeń - październik 2015

W październiku 2015 r. Inspektorzy Pracy przeprowadzili 77,1 tys. kontroli. W wyniku kontroli inspektorzy pracy ujawnili 12,7 tys. różnego rodzaju naruszeń przepisów w sferze wynagrodzeń i innych świadczeń przysługujących za pracę.

Płaca minimalna 2016 - konsekwencje

Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 1850 zł brutto. Konsekwencją wzrostu płacy minimalnej będzie również zmiana wysokości niektórych świadczeń ze stosunku pracy. Podwyższone zostaną wszystkie obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych podstawy, progi i wskaźniki.

Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia rozpoczęcia przez niego urlopu wypoczynkowego i trwa do jego zakończenia. Skuteczne natomiast będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego.

Refundacja zatrudnienia młodych ludzi od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pozwala zrefundować z Funduszu Pracy pracodawcom zatrudnienie osób bezrobotnych do 30. roku życia. Refundację będzie można uzyskać od 1 stycznia 2016 r.

Plan urlopów na 2016 r.

Plan urlopów na 2016 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2015 roku. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, lecz także potrzebę zapewnienia normalnego toku pracy zakładu. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują?

Wymiar czasu pracy 2016

Wymiar czasu pracy jest to liczba godzin, jaką pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym w normalnym czasie pracy. W 2016 roku zabraknie świąt przypadających w sobotę i obniżających wymiar czasu pracy. Ile wymiar czasu pracy wynosi w 2016 roku?

Umowy na czas określony 2016 – wyjaśnienia MPiPS

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które ograniczają zawieranie umów na czas określony. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia nowe przepisy o umowach terminowych.

W odpowiedzi na współczesne trendy – mobilna rekrutacja

Skoro współczesny kandydat to przede wszystkim kandydat mobilny, rekrutację również należałoby dostosować do współczesnych. Tak też się stało. Inaczej być nie mogło. Czytamy, że współczesne pokolenie kandydatów jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracodawców, jak i dla działów rekrutacji. To pokolenie, którego nie zadowala tradycyjny proces rekrutacyjny. Oferty pracy w prasie? Szablonowe ogłoszenia? Nic podobnego! Teraz w grę wchodzą nowe technologie, media społecznościowe i oferty dostosowane do towarzyszących nam na co dzień smartfonów i tabletów.

Likwidacja Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Pracodawca ma prawo zrezygnować przy spełnieniu pewnych warunków z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), co bezpośrednio wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Co dzieje się z niewykorzystanymi środkami ZFŚS po likwidacji funduszu?

Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy karę porządkową można usunąć z akt pracownika dopiero po upływie roku nienagannej pracy pracownika. Czy możliwe jest wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika?

Napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników

Napoje i posiłki profilaktyczne przysługują pracownikom, którzy zatrudnieni są w warunkach uciążliwych, na stanowiskach których wykonywanie wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym oraz koniecznością wykonywania pracy w niskich lub wysokich temperaturach. Regulacje dotyczące wydawania posiłków i napojów profilaktycznych powinny być zamieszczone w regulaminie pracy.

Dotacje z urzędu pracy na zatrudnienie pracownika 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca, który zatrudni osobę bezrobotną, przez 12 miesięcy otrzyma z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli liczyć na wsparcie z urzędu.

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Ponadto urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w UE

Komisja Europejska wskazała, że kobiety w Unii Europejskiej zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni. Na różnicę w wynagrodzeniu składa się m.in. wynagrodzenie za godzinę pracy, mniejsza liczba godzin przepracowanych na płatnych stanowiskach oraz niższa stopa zatrudnienia.

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Rezygnacja z nowej pracy - konsekwencje

Może zdarzyć się sytuacja, że po otrzymaniu nowej pracy, zastanawiamy się o rezygnacji z niej. Taką decyzję warto przemyśleć, bo może nieść za sobą przykre konsekwencje. Jeżeli już podjąłeś taką decyzję, zrób to umiejętnie, korzystając z poniższych wskazówek.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 października br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1766 pracodawców. W większości elastyczny czas pracy wprowadzają duże przedsiębiorstwa, głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Niepełny etat w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę?

50 najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o ostatecznym zatrudnieniu kandydata do pracy bądź odrzuceniu jego aplikacji. Warto się do niej przygotować i unikać niektórych zachowań. Jakie najczęstsze błędy popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej?

Planowanie pracy w systemie równoważnym

Równoważny system czasu pracy można wprowadzić, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Polega on na tym, że w niektórych dniach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Wydłużone godziny pracy powinny być zrównoważone krótszą pracą w inne dni lub dniami wolnymi od pracy.

Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny.

Refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego od 2016 r.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca za zatrudnienie osób do 30. roku życia przez 12 miesięcy będzie otrzymywał zwrot w wysokości najniższego wynagrodzenia. Przez kolejny rok będzie miał obowiązek nadal zatrudniać takiego pracownika, ale z własnych środków. Refundację będzie można otrzymać od 1 stycznia 2016 r.

Niższe ulgi we wpłatach PFRON od 1 lipca 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracodawcy, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON będą karani.

Telepraca mało popularna w Polsce

Telepraca w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Z danych Eurostatu wynika, że na koniec 2014 roku odsetek osób pracujących w ten sposób wynosił 4,6 proc. W niektórych krajach UE pracę zdalną wykonuje ponad 10 proc. zatrudnionych.

REKLAMA