REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online/ fot. Fotolia
Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Słowo “ocena” nie zawsze budzi pozytywne emocje. O ile z wystawianiem ocen nie ma raczej większego problemu, o tyle zdecydowanie trudniej jest być ocenianym, tym bardziej w środowisku pracy. Ocena pracownicza może brzmieć groźnie, zwłaszcza jeśli musimy zmierzyć się z nią po raz pierwszy. Jak się okazuje, jedynie wydźwięk jest tu straszny. W praktyce bowiem, ocena taka przynosi bardzo wiele korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

Ocena jest procesem skomplikowanym, a jej najważniejszym celem jest wartościowanie postaw, zachowań, cech osobowych i zadań wykonywanych przez pracowników, które okazują się ważne z perspektywy celów oraz misji ustalonych przez daną firmę. Ocena jest ściśle powiązana z procesem rozwoju pracownika. Powinna znaleźć zastosowanie w motywowaniu pracowników, planowaniu ścieżek kariery, a także opracowywaniu programów szkoleniowych, tworzeniu skuteczniejszej polityki awansowania oraz premiowania. Ocena pracownicza pozwala przede wszystkim na lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w zespole, określenie celów, wymagań i dalszych możliwości rozwoju, a mówiąc w skrócie: na podejmowanie właściwych decyzji personalnych.

REKLAMA

Ocena 360/270/180 stopni

Proces oceny pracowniczej powinien być przemyślany bardzo dokładnie i odpowiednio przygotowany. Firmy bardzo często korzystają z oceny 360, 270 oraz 180 stopni.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Pierwsza z nich polega na tym, że osoba oceniana jest przez swojego przełożonego, współpracowników, podwładnych, a także przez siebie samą. Oceniać mogą ponadto klienci zewnętrzni - wówczas mówimy o ocenie 360+. Metoda ta dotyczy w głównej mierze osób zarządzających zespołami. Z oceną 270 stopni mamy do czynienia wówczas, jeśli korzystamy z trzech źródeł informacji. W takim wypadku pracownik oceniany jest przez przełożonego, współpracowników oraz siebie samego. Taka forma oceny dotyczy najczęściej osób, które nie mają podwładnych. Z kolei ocena 180 stopni stosowana jest z reguły na poziomie specjalistów. Informacja zwrotna zbierana jest w takim przypadku od przełożonego oraz od osoby ocenianej. Każda z wymienionych powyżej ocen pracowniczych znajduje swoje uzasadnienie na poziomie zajmowanego stanowiska. O rozwoju i sukcesie firmy w znacznej mierze decyduje rozwój największego jej zasobu, a więc ludzi. Wiedza na temat kompetencji i zachowań pracowników oraz tego, w jaki sposób są oni postrzegani przez swoje otoczenie, pozwala na wdrożenie odpowiedniej strategii rozwoju firmy.

Narzędzia online i zautomatyzowanie procesu oceny

Mówiąc o zautomatyzowaniu procesu oceny, nie mamy oczywiście na myśli pozbawienia jej czynnika ludzkiego. Oceny nadal dokonują ludzie, jednakże proces ten da się w znacznej mierze usprawnić, oszczędzając czas, w zasadzie na wszystkich etapach procesu: od tworzenia arkuszy, poprzez ich wypełnianie i generowanie automatycznych raportów. Do tej pory konieczne było przetwarzane ogromnej ilości ankiet w wersji papierowej, co okazywało się procesem niezwykle żmudnym i czasochłonnym. Istnieją obecnie nowoczesne narzędzia online, którymi sprawnie zastąpić można stosowane dotychczas papierowe rozwiązania funkcjonujące w branży HR. Dotyczy to także oceny pracowniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zamiast oceny dokonywanej w wersji papier-ołówek warto zastanowić się nad wdrożeniem gotowego do użycia narzędzia online. Proces oceny można dokonywać zarówno w oparciu o zdefiniowany w narzędziu katalog kompetencji, jak i o własny model kompetencyjny. Korzystanie z gotowego katalogu kompetencji może okazać się przydatne dla firm, które do tej pory nie zdefiniowały własnego modelu, a chcą w taki właśnie sposób zarządzać, tworząc indywidualne plany rozwoju, czy też dokonując ocen okresowych.

Narzędzia umożliwiają przeprowadzenie oceny w wielu, wspomnianych powyżej wymiarach (360, 270, 180 stopni), a także w dowolnym momencie. Wszystkie żmudne i powtarzalne czynności wykonywane są przez system, który stanowi zresztą bardzo dobre archiwum - informacje na temat pracowników znajdują się w jednym miejscu. Dokonywanie oceny online jest też bardzo wygodne. Osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie ma do dyspozycji szereg funkcji, pozwalających na dokładne zaplanowanie procesu. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z sugerowanego przez narzędzie harmonogramu oceny oraz gotowych szablonów wiadomości wysyłanych do wszystkich jej uczestników na poszczególnych etapach. Wszystko odbywa się automatycznie - system  wysyła powiadomienia zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami i monitoruje poszczególne etapy procesu. Określenie tzw. grup relacyjnych pozwala na łatwe i szybkie dobranie osób biorących udział w danym rodzaju badania. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie ankiety ma bieżący dostęp do statystyk. Na sam koniec generowane są raporty, a uczestnicy badania mają dostęp do jego wyników. Wszystko to w znacznym stopniu oszczędza czas i pracę, zarówno HR-owców, jak i pracowników firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA