REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online/ fot. Fotolia
Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Słowo “ocena” nie zawsze budzi pozytywne emocje. O ile z wystawianiem ocen nie ma raczej większego problemu, o tyle zdecydowanie trudniej jest być ocenianym, tym bardziej w środowisku pracy. Ocena pracownicza może brzmieć groźnie, zwłaszcza jeśli musimy zmierzyć się z nią po raz pierwszy. Jak się okazuje, jedynie wydźwięk jest tu straszny. W praktyce bowiem, ocena taka przynosi bardzo wiele korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

Ocena jest procesem skomplikowanym, a jej najważniejszym celem jest wartościowanie postaw, zachowań, cech osobowych i zadań wykonywanych przez pracowników, które okazują się ważne z perspektywy celów oraz misji ustalonych przez daną firmę. Ocena jest ściśle powiązana z procesem rozwoju pracownika. Powinna znaleźć zastosowanie w motywowaniu pracowników, planowaniu ścieżek kariery, a także opracowywaniu programów szkoleniowych, tworzeniu skuteczniejszej polityki awansowania oraz premiowania. Ocena pracownicza pozwala przede wszystkim na lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w zespole, określenie celów, wymagań i dalszych możliwości rozwoju, a mówiąc w skrócie: na podejmowanie właściwych decyzji personalnych.

REKLAMA

Autopromocja

Ocena 360/270/180 stopni

Proces oceny pracowniczej powinien być przemyślany bardzo dokładnie i odpowiednio przygotowany. Firmy bardzo często korzystają z oceny 360, 270 oraz 180 stopni.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Pierwsza z nich polega na tym, że osoba oceniana jest przez swojego przełożonego, współpracowników, podwładnych, a także przez siebie samą. Oceniać mogą ponadto klienci zewnętrzni - wówczas mówimy o ocenie 360+. Metoda ta dotyczy w głównej mierze osób zarządzających zespołami. Z oceną 270 stopni mamy do czynienia wówczas, jeśli korzystamy z trzech źródeł informacji. W takim wypadku pracownik oceniany jest przez przełożonego, współpracowników oraz siebie samego. Taka forma oceny dotyczy najczęściej osób, które nie mają podwładnych. Z kolei ocena 180 stopni stosowana jest z reguły na poziomie specjalistów. Informacja zwrotna zbierana jest w takim przypadku od przełożonego oraz od osoby ocenianej. Każda z wymienionych powyżej ocen pracowniczych znajduje swoje uzasadnienie na poziomie zajmowanego stanowiska. O rozwoju i sukcesie firmy w znacznej mierze decyduje rozwój największego jej zasobu, a więc ludzi. Wiedza na temat kompetencji i zachowań pracowników oraz tego, w jaki sposób są oni postrzegani przez swoje otoczenie, pozwala na wdrożenie odpowiedniej strategii rozwoju firmy.

Narzędzia online i zautomatyzowanie procesu oceny

Mówiąc o zautomatyzowaniu procesu oceny, nie mamy oczywiście na myśli pozbawienia jej czynnika ludzkiego. Oceny nadal dokonują ludzie, jednakże proces ten da się w znacznej mierze usprawnić, oszczędzając czas, w zasadzie na wszystkich etapach procesu: od tworzenia arkuszy, poprzez ich wypełnianie i generowanie automatycznych raportów. Do tej pory konieczne było przetwarzane ogromnej ilości ankiet w wersji papierowej, co okazywało się procesem niezwykle żmudnym i czasochłonnym. Istnieją obecnie nowoczesne narzędzia online, którymi sprawnie zastąpić można stosowane dotychczas papierowe rozwiązania funkcjonujące w branży HR. Dotyczy to także oceny pracowniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast oceny dokonywanej w wersji papier-ołówek warto zastanowić się nad wdrożeniem gotowego do użycia narzędzia online. Proces oceny można dokonywać zarówno w oparciu o zdefiniowany w narzędziu katalog kompetencji, jak i o własny model kompetencyjny. Korzystanie z gotowego katalogu kompetencji może okazać się przydatne dla firm, które do tej pory nie zdefiniowały własnego modelu, a chcą w taki właśnie sposób zarządzać, tworząc indywidualne plany rozwoju, czy też dokonując ocen okresowych.

Narzędzia umożliwiają przeprowadzenie oceny w wielu, wspomnianych powyżej wymiarach (360, 270, 180 stopni), a także w dowolnym momencie. Wszystkie żmudne i powtarzalne czynności wykonywane są przez system, który stanowi zresztą bardzo dobre archiwum - informacje na temat pracowników znajdują się w jednym miejscu. Dokonywanie oceny online jest też bardzo wygodne. Osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie ma do dyspozycji szereg funkcji, pozwalających na dokładne zaplanowanie procesu. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z sugerowanego przez narzędzie harmonogramu oceny oraz gotowych szablonów wiadomości wysyłanych do wszystkich jej uczestników na poszczególnych etapach. Wszystko odbywa się automatycznie - system  wysyła powiadomienia zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami i monitoruje poszczególne etapy procesu. Określenie tzw. grup relacyjnych pozwala na łatwe i szybkie dobranie osób biorących udział w danym rodzaju badania. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie ankiety ma bieżący dostęp do statystyk. Na sam koniec generowane są raporty, a uczestnicy badania mają dostęp do jego wyników. Wszystko to w znacznym stopniu oszczędza czas i pracę, zarówno HR-owców, jak i pracowników firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA