REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok 2016 pozytywny dla pracowników - prognozy na rynku pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Rok 2016 pozytywny dla pracowników
Rok 2016 pozytywny dla pracowników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy na rynku pracy pracy na 2016 rok są pozytywne dla pracowników. Branże, które będą zatrudniać najwięcej pracowników, to sprzedaż, obsługa klienta i finanse. Nadal będzie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT.

2016 rok będzie pozytywny dla pracowników – liczba ofert pracy będzie rosnąć, szczególnie w sprzedaży, obsłudze klienta oraz finansach. W niektórych sektorach, jak IT, wyraźnie zaczyna brakować wykwalifikowanej kadry. To powoduje, że pracodawcy muszą szukać nowych sposobów na pozyskiwanie pracowników. Dla nich ten rok będzie pełny wyzwań również ze względu na zmiany w prawie.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Zarówno ostatni kwartał 2015 roku, jak i cały ten rok upłynęły pod znakiem rosnącej liczby ofert pracy i spadku bezrobocia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. – Ten trend utrzyma się także w tym roku. Będzie więcej ofert pracy w większości branż, najwięcej w sprzedaży i IT. Deficyt pracowników IT jeszcze się pogłębi.

Jak wynika z raportu Praca.pl, w ostatnim kwartale ubiegłego roku najwięcej ofert pracy pojawiło się w branżach IT, księgowość, finanse i bankowość, przemysł oraz inżynieria. Jednak ich dominacja się zmniejsza. Zapotrzebowanie na pracowników wyraźnie redukuje sektor bankowy. O ile w ostatnim kwartale 2014 roku ogłoszenia tej branży stanowiły 13,6 proc., to pod koniec 2015 roku było ich zaledwie 8 proc. Podobny spadek pojawił się w administracji i w ofertach dla kadry zarządzającej.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

W ostatnim kwartale roku stosunkowo mały był udział ogłoszeń dotyczących sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiły one wprawdzie 28 proc. wszystkich ofert, ale było to o 12 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Branże, które w 2016 roku będą zatrudniać najwięcej pracowników, to sprzedaż, obsługa klienta czy finanse. Tutaj zbyt wiele się nie zmieni. Zaobserwowaliśmy wzrost liczby ofert pracy w turystyce i hotelarstwie, budownictwie oraz medycynie i opiece zdrowotnej. Są to sektory, które dotąd rekrutowały niewiele, a teraz zaczynają zwiększać zapotrzebowanie na pracowników, co świadczy o coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki mówi Filipkiewicz.

Coraz większy popyt na pracowników wymusi zmianę sposobu ich pozyskiwania. Pracodawcy, choć najczęściej szukają kadr przez internet, coraz chętniej stawiają na programy referencyjne. Z badania Praca.pl wynika, że 92,3 proc. osób gotowych jest zarekomendować znajomych do pracy.

To system poleceń pracowniczych, w ramach którego pracodawcy wypłacają wynagrodzenie pracownikom, którzy polecą do pracy swojego znajomego i ten znajomy zostanie zatrudniony – mówi ekspert Praca.pl. – Prognozowany niedobór pracowników w coraz większej liczbie branż w 2016 roku owocować będzie większym wysiłkiem ze strony pracodawców skierowanym na pozyskanie doświadczonych specjalistów. Nie będzie wystarczyło zaoferować dobrą pracę i płacę, firmy będą musiały starać się bardziej.

W tym roku pracy będzie przybywać przede wszystkim w dużych miastach i w stolicach województw.

Ponad trzy czwarte ofert pracy przypadających na województwo dotyczy jego stolicy – wskazuje Michał Filipkiewicz. – W przypadku niektórych regionów jest to nawet ponad 90 proc. Zatem jeżeli chcemy znaleźć dobrą i dobrze płatną pracę, najlepiej skupić się na największych ośrodkach miejskich.

Według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec listopada 2015 roku w całym kraju było 1 mln 530 tys. zarejestrowanych osób bez zatrudnienia – stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. Mimo pozytywnych tendencji na rynku pracy eksperci Praca.pl prognozują, że fala emigracji zarobkowej w tym roku jeszcze się pogłębi.

Liczba osób pracujących za granicą może wynieść w tym roku aż 3 mln. W dodatku dzisiejsza emigracja różni się od wyjazdów z poprzednich lat. Polacy częściej decydują się na wyjazd za granicę na stałe w przeciwieństwie do tej pierwszej fali, kiedy wyjeżdżaliśmy, żeby się dorobić i zarobione pieniądze pożytkowaliśmy w Polsce – mówi Michał Filipkiewicz.

Rok 2016 niesie ze sobą wiele zmian prawnych, które będą poważnym wyzwaniem dla pracodawców. 1 stycznia weszło w życie oskładkowanie na rzecz ZUS umów cywilno-prawnych, co z założenia ma „ucywilizować” sektor zatrudnienia.

Czy tak rzeczywiście się stanie, rynek zostanie ucywilizowany i pracodawcy rzeczywiście będą odprowadzać składki na ZUS, to się jednak okaże  – zauważa Filipkiewicz. – Może nastąpić fala zwolnień, bo pracodawcy nie będą w stanie udźwignąć kosztów. Oskładkowanie umów-zleceń dotyczy przede wszystkim firm ochroniarskich oraz sprzątających. Można przypuszczać, że związane z tym koszty przedsiębiorstwa będą próbowały przerzucić na klientów. Jeżeli ci ostatni zaakceptują wyższe ceny, wówczas stanowiska zostaną zachowane, jeśli nie – musimy liczyć się z falą zwolnień.

22 lutego br. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca regulacje dotyczące umów terminowych. Tego rodzaju porozumienia będą mogły być zawierane maksymalnie na 33 miesiące, a okresy wypowiedzenia zostają zrównane.

Dla pracowników oznacza to stabilizację zatrudnienia i większą łatwość, np. podczas ubiegania się o kredyt – ocenia Filipkiewicz. – W tym roku wystartował także program „Praca dla młodych”. Rząd będzie finansował wynagrodzenie osób do 30. roku życia przez pierwsze 12 miesięcy. Zatrudniając taką osobę, pracodawca może liczyć przez rok na zwrot minimalnego wynagrodzenia, przy czym musi się zobowiązać, że taką osobę będzie zatrudniać przez kolejne dwanaście miesięcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA