REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop za oddanie krwi – ile dni?

Urlop za oddanie krwi – ile dni przysługuje osobie oddającej krew? Kto dokładnie ma do niego prawo? Czy należy odrabiać godziny pracy poświęcone krwiodawstwu? Czy i w jaki sposób należy usprawiedliwić nieobecność spowodowaną oddaniem krwi?

Kierunki lekarskie potrzebne na kolejnych uczelniach

W Polsce deficyt kadry lekarskiej liczony jest w kilkudziesięciu tysiącach. Potrzebne są kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że kierunek taki powstanie w 2023 r. na Mazowieckiej Uczelni Publicznej (MUP) w Płocku.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić

Rozporządzenie zobowiązujące służby medyczne do zaszczepienia się weszło w życie 1 marca 2022. – Od początku marca odnotowaliśmy ok. 30 wiadomości w których pracownicy ochrony zdrowia skarzą się, że pracodawcy zobowiązali ich do szczepienia się w ciągu dwóch tygodni. W przeciwnym razie grozi im zwolnienie z pracy – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Kobiety w polskiej nauce

Kobiety coraz częściej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich obecność w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”.

REKLAMA

Ułatwienie zatrudniania Ukraińców w polskich aptekach

Zatrudnianie Ukraińców to jeden ze sposobów pomocy uchodźcom wojennym. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET apelują o wdrożenie odpowiednich rozwiązań prawnych umożliwiających podjęcie pracy przez ukraiński personel farmaceutyczny w polskich aptekach.

Baza danych ukraińskich pracowników

Zaproponowano stworzenie bazy Ukraińskich pracowników. Eksperci rynku pracy oceniają, że w Polsce nie zabraknie wakatów dla przybywających tu uchodźców. Problemu nie stanowi też fakt, że większość z nich stanowią kobiety z dziećmi. W dłuższej perspektywie konieczne jest jednak umiejętne zarządzanie tą falą imigracji, żeby uniknąć chaosu.

Powołanie do wojska a praca

Powołanie do wojska – jak wpływa na pracę? Pracownik powołany do służby wojskowej niejednokrotnie obawia się, że powołanie będzie miało konsekwencje w stosunku do jego zatrudnienia i wynagrodzenia. Czy te obawy są uzasadnione? Czy powołanie do wojska wpływa na uprawnienia pracownika?

Powstał portal "Praca dla obywateli Ukrainy"

W województwie świętokrzyskim powstał portal dla mieszkańców Ukrainy szukających pracy. "Oprócz darmowego transportu, bezpłatnego zakwaterowania, bezpłatnej opieki medycznej, chcemy im zaoferować coś więcej, co daje poczucie swojej wartości, możliwość pracy" – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

REKLAMA

Kobiety w IT 2022 - raport

Jak naprawdę wyglądają szanse i możliwości kobiet w IT? Które kompetencje warto rozwijać? Czego się uczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport: Kobiety w IT 2022.

Kandydaci biorą pod uwagę, czy potencjalny pracodawca posiada politykę różnorodności

Zaangażowanie pracodawcy w działania ukierunkowane na wyrównanie szans na rynku pracy odgrywa coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych. Chociaż aspekty takie jak wynagrodzenie, możliwości rozwoju czy model pracy nadal pozostają kluczowe w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia, to fakt czy firma posiada politykę różnorodności, może wpływać na decyzję kandydatów. Jak wynika z sondażu Hays Poland, organizacje otwarte na potrzeby kobiet oraz mniejszości zyskują w oczach profesjonalistów biorących udział w rekrutacjach.

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Dramatyczna sytuacja na Ukrainie spowodowała, że do Polski trafiło już kilkaset tysięcy osób uciekających przed wojną. Czy rynek pracy jest gotowy na napływ uchodźców wojennych z Ukrainy?

Czy pracodawca może zakazać kontaktu z mediami?

Czy pracodawca może zakazać pracownikom kontaktowania się z mediami? Czy prawo pozwala na udzielanie wypowiedzi o sytuacji firmy przez pracowników? Jakie są warunki zgodnej z prawem pracy wypowiedzi w mediach?

Polska może wchłonąć co najmniej 0,5 mln pracowników z Ukrainy

Polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - stwierdził w poniedziałek założyciel Firmy Personnel Service Krzysztof Inglot.

Docenianie pracownika - to niezwykle ważne

Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych. Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 Polaków (58 proc.) czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.

Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich

Często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?

Zgoda pracownika na korzystanie z prywatnego numeru telefonu

Czy trzeba zgody pracownika na korzystanie z jego prywatnego numeru telefonu? Podczas rekrutacji do pracy kandydaci podają swoje dane kontaktowe, często numer telefonu. Czy daje to pracodawcy prawo do nieograniczonego korzystania z tych danych? Jeżeli kandydat zostanie zatrudniony, czy pracodawca przyjmuje go ze wszystkimi podanymi wcześniej danymi osobowymi?

Czy zasiłek opiekuńczy można wypłacać za część dnia?

W trakcie pracy na część etatu podczas urlopu rodzicielskiego można pobierać zasiłek opiekuńczy w zakresie tej części etatu, która jest związana ze świadczeniem pracy. Podstawą wymiaru zasiłku będzie kwota zarobków ustalona dla pracy w połowie pełnego wymiaru czasu pracy.

Składki ZUS za pracownika 2022

Składki ZUS za pracownika w 2022 roku - jakie składki opłaca pracodawca? Ile wynoszą? Ile płaci pracodawca, a ile pracownik?

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Opieka na dziecko 2022

Opieka na dziecko zdrowe w 2022 roku – ile dni wynosi? Do ilu lat dziecka można korzystać? Co w przypadku opieki nad dzieckiem na kwarantannie, nauce zdalnej i nad dzieckiem chorym?

Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?

Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika w 2022 roku? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy

Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.

Czas pracy pracownika dojeżdżającego

W przeważającej ilości przypadków pojęcie czasu pracy nie budzi wątpliwości. Występują jednak sytuacje nietypowe. Można do nich zaliczyć pracę, która zasadniczo odbywa się poza stałym wyznaczonym miejscem.

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

Urlop wychowawczy 2022

Urlop wychowawczy w 2022 roku otrzymuje się na wniosek. Czy jest płatny? Ile maksymalnie trwa urlop wychowawczy? Do jakiego wieku dziecka można wykorzystać ten urlop?

Nastroje na rynku pracy – blisko trzy piąte pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia sytuację w zakładzie pracy [Badanie]

Nastroje na rynku pracy są konsekwencją nie tylko samego funkcjonowania firmy. Nie da się jej oderwać od otaczającej jej rzeczywistości, w związku z tym wpływ ma wszystko: sytuacja gospodarcza, zmiany i nowe regulacje prawne i szereg innych czynników. Bez wątpienia ogromne znaczenie ma sytuacja epidemiologiczna. Jakie prawidłowości pokazało najnowsze badanie CBOS?

Od dziś dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Od dziś dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice dzieci na nauce zdalnej (20 grudnia 2021 r. -9 stycznia 2022 r.) - jaka jest jego wysokość?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 20 grudnia 2021 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem z KRUS powraca. Od 20 grudnia 2021 roku będzie przyznawany rolnikom lub domownikom. Jak złożyć wniosek o zasiłek?

Koszty pracy zdalnej po stronie pracodawcy?

Czy koszty pracy zdalnej będą po stronie pracodawcy? Kto zapłaci za prąd, wodę podczas pracy zdalnej? Zwrot za energię, media i korzystanie ze sprzętu służbowego może być traktowany jako przychód i podlegać opodatkowaniu

Polski Ład – najważniejsze zmiany dla pracowników

Jak Polski Ład wpłynie na pracowników od stycznia 2022 r.? Jak zmienią się wynagrodzenia? Oto zestawienie najważniejszych zmian.

Darmowe testy na covid dla pracowników - wiele pytań

Darmowe testy na covid dla pracowników to jedna z zapowiedzi Ministra Zdrowia. Jak często będą przeprowadzane? Co jeśli pracownik odmówi wykonania testu? Jak będą refundowane?

Bezpłatny test na COVID-19 dla wszystkich pracowników

Bezpłatny test na COVID-19 będzie dostępny dla wszystkich pracowników w Polsce. Pracodawca będzie mógł zażądać przedstawienia wyniku tego testu.

Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć

Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - covid

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? Czy covid, a więc kwarantanna lub izolacja dziecka, uprawniają do pobierania zasiłku opiekuńczego z ZUS? Opieka nad dzieckiem jest wtedy konieczna. Co mogą zrobić rodzice?

Ochrona sygnalistów - jakie rozwiązania w projekcie ustawy?

Ochrona sygnalistów została określona w projekcie nowej ustawy. Jak w praktyce ma być chroniony pracownik, zgłaszający naruszenia? Jaki jest cel zmian?

Cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów?

Czy cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów? Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracownika? Eksperci twierdzą, że nie.

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? ZUS przyzna zasiłek zarówno gdy dziecko jest chore na COVID-19 (izolacja) oraz gdy dziecko przebywa na kwarantannie. Czy zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu covid daje prawo do zasiłku opiekuńczego?

Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK

Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.

Niezaszczepieni pracownicy - czy można różnicować ich sytuację?

Niezaszczepieni pracownicy - czy prawo dopuszcza ich dyskryminację? Proponowane nowe przepisy umożliwiają pracodawcy uzyskanie informacji na temat zaszczepienia się pracowników oraz różnicowania ich warunków pracy.

Czy nadchodzi fala odejść pracowników?

Fala odejść pracowników zbliża się wielkimi krokami. Zaangażowanie osób zatrudnionych spada, nastroje również. Aż 41% pracowników chce odejść z pracy. Jak ich zatrzymać?

Czym jest fast reset skills?

Fast reset skills - czym jest? Naucz się, wykorzystaj i zapomnij czyli szybkie resetowanie umiejętności przez pracowników. Cenią to pracodawcy.

6 typów osobowości pracowników a ich potrzeby technologiczne

Typy osobowości pracowników można podzielić na 6 grup. Pracodawca znając osobowość pracownika, może odpowiednio dostosować do niego miejsce pracy. Sprawdź, jakie mają potrzeby technologiczne.

Praca w Szwecji: Polacy wykorzystywani przy sadzeniu lasów

Praca w Szwecji to sposób na zarobek wielu Polaków. Niektórzy pracują przy sadzeniu lasów. Niestety są wykorzystywani przez szwedzkich pracodawców.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

Czy pracownik jest zaszczepiony? Pracodawca będzie to mógł sprawdzić.

Rozszerzenie definicji pracownika - opinia

Definicja pracownika ma być rozszerzona o osoby zatrudnione na podstawie innych umów niż umowa o pracę. Jaka jest opinia Konfederacji Lewiatan?

Gdzie pracodawca zgłasza pracownika?

Zgłoszenie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę dokonywane jest przez pracodawcę w ZUS. Czy pracodawca zgłasza pracownika do urzędu skarbowego?

Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

Zdrowie psychiczne pracowników [RAPORT]

Zdrowie psychiczne pracowników ucierpiało podczas pandemii COVID-19. Pracodawcy muszą tworzyć systemy wsparcia zdrowia psychicznego w firmach. Jakich rozwiązań oczekują zatrudnieni?

Zgłoszenie na szczepienie - formularz dla pracodawcy

Zgłoszenie na szczepienie COVID-19 - formularz dla pracodawcy zgłaszającego pracowników znajduje się na stronie rządowej. Kogo i jak pracodawca może zgłosić?

REKLAMA