REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie pracodawca zgłasza pracownika?

Gdzie pracodawca zgłasza pracownika? Jaki ma termin?
Gdzie pracodawca zgłasza pracownika? Jaki ma termin?

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę dokonywane jest przez pracodawcę w ZUS. Czy pracodawca zgłasza pracownika do urzędu skarbowego?

Zgłoszenie pracownika do US

Zatrudnienie pracownika i wypłata wynagrodzenia wiążą się z koniecznością naliczania i odprowadzania podatku dochodowego przez pracodawcę (obowiązek ten dotyczy także umów cywilnoprawnych, a więc np. umowy zlecenia). Zaniechanie tego obowiązku dotyczy jedynie osób do 26 roku życia, którzy korzystają z ulgi bez PIT dla młodych czy zerowy PIT dla młodych. Zaliczkę na na podatek dochodowy należy rozliczyć w urzędzie skarbowym do dnia 20 każdego kolejnego miesiąca.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca jako płatnik nie ma obowiązku zgłaszania pracownika do US. Jego dwa podstawowe obowiązki podatkowe to:

  • bieżące odprowadzanie zaliczek na PIT do US za pracowników,
  • roczne rozliczanie zaliczek.

W ramach tych obowiązków pracodawca zaliczki na podatek za wszystkich pracowników wysyła jedną kwotą do urzędu właściwego dla danej firmy pracodawcy. Natomiast na PIT pracownika pracodawca wpisuje właściwy urząd skarbowy dla miejsca zamieszkania podatnika. PITy wysyła się elektronicznie przez bramkę udostępnianą przez Ministerstwo Finansów.

Od 1 stycznia 2012 r. zgłoszenia identyfikacyjnego w US nie muszą dokonywać także sami pracownicy jako podatnicy. Bowiem od tej daty osoby fizyczne, które dysponują numerem PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług nie mają takiego obowiązku. Nie występują więc o numer NIP. Dla takich osób identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL.

W razie konieczności dokonania zmian danych podatnika w urzędzie skarbowym składa się ZAP-3 czyli "Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem". Najczęściej formularza tego używa się do aktualizacji np, miejsca zamieszkania czy numeru rachunku bankowego, na który dokonywany jest zwrot podatku. Formularz przeznaczony jest dla osoby fizycznej spełniającej łącznie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ma nadany numer PESEL,
  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • nie jest płatnikiem podatków,
  • nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy zatrudniającego nowego pracownika jest zgłoszenie go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego czyli do ZUS. Ubezpieczenie społeczne wiąże się bowiem ściśle z umową o pracę i dzięki odprowadzanym z wynagrodzenia pracownika składkom możliwe jest wypłacanie zasiłków w czasie choroby czy urlopu macierzyńskiego, a także rent i emerytur. Składki odprowadzane w ustalonych prawnie wysokościach dotyczą następujących ubezpieczeń:

  • emerytalnemu,
  • rentowemu,
  • chorobowemu,
  • wypadkowemu
  • zdrowotnemu.

Odprowadza się także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zgłoszenia dokonuje się na formularzach ZUS ZUA i ZZA. Pobierz druk, formularz:

  1. ZUS ZUA "Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej" 
  2. ZUS ZZA „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych"

Od 16 maja 2021 r. obowiązuje nowy wzór formularzy uwzględniający kod zawodu.

Rozliczenia z tytułu składek wraz ze złożeniem comiesięcznej deklaracji ZUS DRA z raportami imiennymi dokonuje się do 15 dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

Termin zgłoszenia pracownika do ZUS

Zgłoszenie pracownika do ZUS określone jest terminem - pracodawca ma na to 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika.

Zgłoszenie pracownika do ZUS po terminie - konsekwencje

REKLAMA

Co grozi za niezgłoszenie pracownika do ZUS w terminie? Pracodawca oczywiście powinien zgłosić pracownika do ubezpieczeń po terminie i opłacić odsetki. ZUS może nałożyć na pracodawcę karę grzywny i to nie tylko za brak zgłoszenia, ale i za brak wyrejestrowania pracownika. Grzywna może wynosić nawet do 5000 zł. Niezgłoszenie do ubezpieczeń to bowiem wykroczenie (art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) i ZUS może wystąpić do sądu o nałożenie kary grzywny. 

Co więcej, niezgłoszenie pracownika do ZUS może być także przestępstwem (art. 219 Kodeksu karnego). Zgodnie z przepisem prawnym kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega:

  • grzywnie,
  • karze ograniczenia wolności albo
  • karze pozbawienia wolności do 2 lat.

ZUS ma więc prawo wystąpienia do sądu z zawiadomieniem o przestępstwie i każdy pracodawca powinien o tym pamiętać.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016, poz. 963)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015, poz. 581 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2016, poz. 1137 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

REKLAMA

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o możliwych ograniczeniach w komunikacji elektronicznej z ZUS.

REKLAMA