REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK

Ekspert PFR Portal PPK
Pracownik ustala jak oszczędza w PPK
Pracownik ustala jak oszczędza w PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.

Wysokość wpłaty do PPK

Wpłaty pracodawcy i uczestnika PPK naliczane są procentowo od wynagrodzenia tego uczestnika. Podstawowa wpłata finansowana przez pracownika wynosi zasadniczo 2% jego wynagrodzenia. Uczestnicy PPK o niższych dochodach mogą jednak skorzystać z możliwości obniżenia tej wpłaty.

Autopromocja

Obniżenie wpłaty podstawowej

Uczestnik PPK może w niektórych sytuacjach zmienić wysokość swojej wpłaty podstawowej do PPK. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, których łączne wynagrodzenie - osiągane z różnych źródeł – nie przekracza w danym miesiącu kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wpłatę podstawową pracownik może obniżyć aż do 0,5% wynagrodzenia. Pracodawca nie ma takiej możliwości. Nawet, jeśli pracownik maksymalnie obniżył swoją wpłatę podstawową, pracodawca dokłada mu co miesiąc 1,5% swojej wpłaty podstawowej – czyli nawet trzy razy więcej niż finansuje sam pracownik.

Informowanie pracownika, będącego uczestnikiem PPK, o możliwości obniżenia wysokości wpłaty podstawowej jest obowiązkiem pracodawcy. Decyzja w tej sprawie należy jednak do pracownika, który – jeśli chce skorzystać z tego uprawnienia – powinien złożyć pracodawcy deklarację, w której określi wysokość swojej obniżonej wpłaty podstawowej (między 2% a 0,5%).

Deklarację obniżenia wpłaty podstawowej pracownik może złożyć tylko w miesiącu, w którym jego wynagrodzenie – osiągane z różnych źródeł – nie przekroczyło kwoty, odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Ustalając, czy wynagrodzenie nie przekracza kwoty tego limitu, pracownik powinien zsumować wynagrodzenie uzyskiwane przez niego ze wszystkich stosunków zatrudnienia, z których jest objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Uwzględniona przez pracodawcę deklaracja obniżenia wpłaty podstawowej obowiązuje od kolejnego miesiąca.

Wpłata dodatkowa

Zarówno pracownik, jak i pracodawca - poza wpłatami podstawowymi – mogą finansować wpłaty dodatkowe do PPK. Wpłata dodatkowa pracownika może być ustalona w dowolnej wysokości, z zastrzeżeniem, że nie może wynosić więcej niż 2% jego wynagrodzenia. Finansowanie wpłat dodatkowych jest dobrowolne - jest to indywidualna decyzja pracodawcy i pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana funduszu

W budowaniu prywatnych oszczędności uczestnika PPK, oprócz samego pracownika, uczestniczy jego pracodawca i państwo. Oszczędności z tych trzech źródeł inwestowane są w określony fundusz zdefiniowanej daty, do którego pracownik zostaje automatycznie przypisany w zależności od swojej daty urodzenia.

Uczestnik PPK może zmienić fundusz, w którym oszczędza i wpłacać nowe środki do funduszu innego niż ten dedykowany dla niego z racji wieku - o wyższym lub niższym ryzyku inwestycyjnym. Istnieje również możliwość oszczędzania w kilku różnych funduszach zdefiniowanej daty (w ramach jednego podmiotu zarządzającego). Co ważne, pracownik może nie tylko zmienić swój fundusz docelowy, ale także przenosić środki między funduszami, wykorzystując mechanizm konwersji (przeniesienie środków pomiędzy funduszami inwestycyjnymi, subfunduszami wydzielonymi w różnych funduszach inwestycyjnych bądź funduszami emerytalnymi - zarządzanymi przez ten sam podmiot zarządzający) i zamiany (przeniesienie środków pomiędzy subfunduszami wydzielonymi w tym samym funduszu inwestycyjnym).

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tomek
  2021-10-24 22:27:23
  Dokładnie tak jest. Można zostać przy tej podstawowej składce, która wynosi 2%. A jak ktoś chce to jeszcze na dodatkowe 2% może się zdecydować. Wtedy wiadomo, będzie więcej. Dobrze, że są różne możliwości.
  0
 • maja
  2021-10-25 11:18:37
  Moim zdaniem te rozwiązanie jest super. Dzięki temu każdy decyduje ile jest w stanie i ile chce odkładać i może to dostosować do siebie
  0
 • pracownik
  2021-10-30 12:21:05
  Fajnie się oszczędza nie trzeba praktycznie o tym myśleć, tez odkładam 2% to wystarcza a nie odczuje się tego z pensji, patrząc perspektywicznie na przyszłość to z pewnością można wiele zaoszczedzić
  0
 • kasjerka
  2021-10-26 09:21:33
  Ja korzystam z podstawy, nie dodatkowo bo nie mam na tyle wysokiej pensji. No ale i tak sporo się zbiera, te 2% plus to co dostaje do tego to i tak niemale pieniadze przynajmniej dla mnie
  0
 • polonez
  2021-10-26 11:19:20
  No i akurat opcja o obniżeniu wysokości wpłat do ppk to moim zdaniem jest najsensowniejsza, bo dzięki temu na oszczędzanie w tym programie może sobie pozwolić każdy, nawet ten kto zarabia minimalną stawkę.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

REKLAMA

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA