REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK

Ekspert PFR Portal PPK
Pracownik ustala jak oszczędza w PPK
Pracownik ustala jak oszczędza w PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.

Wysokość wpłaty do PPK

Wpłaty pracodawcy i uczestnika PPK naliczane są procentowo od wynagrodzenia tego uczestnika. Podstawowa wpłata finansowana przez pracownika wynosi zasadniczo 2% jego wynagrodzenia. Uczestnicy PPK o niższych dochodach mogą jednak skorzystać z możliwości obniżenia tej wpłaty.

Autopromocja

Obniżenie wpłaty podstawowej

Uczestnik PPK może w niektórych sytuacjach zmienić wysokość swojej wpłaty podstawowej do PPK. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, których łączne wynagrodzenie - osiągane z różnych źródeł – nie przekracza w danym miesiącu kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wpłatę podstawową pracownik może obniżyć aż do 0,5% wynagrodzenia. Pracodawca nie ma takiej możliwości. Nawet, jeśli pracownik maksymalnie obniżył swoją wpłatę podstawową, pracodawca dokłada mu co miesiąc 1,5% swojej wpłaty podstawowej – czyli nawet trzy razy więcej niż finansuje sam pracownik.

Informowanie pracownika, będącego uczestnikiem PPK, o możliwości obniżenia wysokości wpłaty podstawowej jest obowiązkiem pracodawcy. Decyzja w tej sprawie należy jednak do pracownika, który – jeśli chce skorzystać z tego uprawnienia – powinien złożyć pracodawcy deklarację, w której określi wysokość swojej obniżonej wpłaty podstawowej (między 2% a 0,5%).

Deklarację obniżenia wpłaty podstawowej pracownik może złożyć tylko w miesiącu, w którym jego wynagrodzenie – osiągane z różnych źródeł – nie przekroczyło kwoty, odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Ustalając, czy wynagrodzenie nie przekracza kwoty tego limitu, pracownik powinien zsumować wynagrodzenie uzyskiwane przez niego ze wszystkich stosunków zatrudnienia, z których jest objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Uwzględniona przez pracodawcę deklaracja obniżenia wpłaty podstawowej obowiązuje od kolejnego miesiąca.

Wpłata dodatkowa

Zarówno pracownik, jak i pracodawca - poza wpłatami podstawowymi – mogą finansować wpłaty dodatkowe do PPK. Wpłata dodatkowa pracownika może być ustalona w dowolnej wysokości, z zastrzeżeniem, że nie może wynosić więcej niż 2% jego wynagrodzenia. Finansowanie wpłat dodatkowych jest dobrowolne - jest to indywidualna decyzja pracodawcy i pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana funduszu

W budowaniu prywatnych oszczędności uczestnika PPK, oprócz samego pracownika, uczestniczy jego pracodawca i państwo. Oszczędności z tych trzech źródeł inwestowane są w określony fundusz zdefiniowanej daty, do którego pracownik zostaje automatycznie przypisany w zależności od swojej daty urodzenia.

Uczestnik PPK może zmienić fundusz, w którym oszczędza i wpłacać nowe środki do funduszu innego niż ten dedykowany dla niego z racji wieku - o wyższym lub niższym ryzyku inwestycyjnym. Istnieje również możliwość oszczędzania w kilku różnych funduszach zdefiniowanej daty (w ramach jednego podmiotu zarządzającego). Co ważne, pracownik może nie tylko zmienić swój fundusz docelowy, ale także przenosić środki między funduszami, wykorzystując mechanizm konwersji (przeniesienie środków pomiędzy funduszami inwestycyjnymi, subfunduszami wydzielonymi w różnych funduszach inwestycyjnych bądź funduszami emerytalnymi - zarządzanymi przez ten sam podmiot zarządzający) i zamiany (przeniesienie środków pomiędzy subfunduszami wydzielonymi w tym samym funduszu inwestycyjnym).

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

REKLAMA

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

REKLAMA

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA