REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?

Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika w 2022 roku? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej?

Składka zdrowotna dla pracownika 2022

Składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9% wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i jest w całości finansowana przez pracownika, a więc odprowadza się ją z wynagrodzenia za pracę brutto. W przypadku pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy opłacanie składki zdrowotnej jest obowiązkowe.

Autopromocja

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wynagrodzenie brutto pracownika pomniejszone o składkę emerytalną, rentową i chorobową finansowaną przez pracownika. Przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę czyli 3010 zł brutto składki te wynoszą 412,68 zł. 

3010 - 412,68 = 2597,32

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej wynosi więc 2597,32 zł.

2597,32 x 9% = 233,76 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla pracownika zarabiającego 3010 zł brutto składka zdrowotna, która finansowana jest w całości z jego wynagrodzenia wynosi 233,76 zł.

Ważne!

W przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika nie obowiązuje tzw. limit 30-krotności.

Składka zdrowotna - co to jest?

Składka zdrowotna to, obok składek na ubezpieczenie społeczne, składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (ewentualnie Fundusz Emerytur Pomostowych), jedna ze składek, którą pracodawca odprowadza z wynagrodzenia brutto pracownika. Oprócz tego odprowadza jeszcze oczywiście zaliczkę na podatek dochodowy. Co daje składka zdrowotna? Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie w państwowej służbie zdrowia czyli np. w razie choroby korzystanie z wizyt lekarskich w przychodni. Odróżnić należy od niego ubezpieczenie chorobowe, które zapewnia płatne zwolnienie lekarskie w przypadku choroby czyli zasiłek chorobowy.

Składki za pracownika w 2022 roku

Finansowanie składek za pracownika w 2022 r. przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj składki

Finansowana przez pracownika

Finansowana przez pracodawcę

Razem

Emerytalna

9,76%

9,76%

19,52%

Rentowa

1,50%

6,50%

8%

Zdrowotna

9%

-

9%

Chorobowa

2,45%

-

2,45%

Wypadkowa

-

od 0,67% do 3,33%

od 0,67% do 3,33%

Fundusz Pracy

-

2,45%

2,45%

FGŚP

-

0,10%

0,10%

Źródło: biznes.gov.pl 

Zgodnie z powyższą tabelą najwyższą składką odprowadzaną z wynagrodzenia pracownika jest składka emerytalna, a następnie zdrowotna. Najniższa jest składka na FGŚP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marianna 64 lat
  2022-01-27 19:10:40
  Jestem inwalidka chodzę z chodnikiem i do żadnego specjalisty na NFZ się nię można dostać tylko prywatnie Dla kogo ten kraj , po co te składki ludzie w jakim kraju żyjemy ręce opadają leki drozeja jak żyć emerytura 1000 zl
  2
 • Marianna64 lat
  2022-01-27 19:13:12
  Przepraszam pomylka CHODZE Z CHODZIKIEM 2 OPERACJE PRZEPROWADZONE ZA GRANICA BO W POLSCE TRZEBA BYLO DAC KOPERTE
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Joo
  2023-09-01 21:26:34
  Do lekarza specjalisty mam termin na 2025 r. ale składkę na zdrowie 9% kroją mi z każdej emerytury. 2x kpina. W tym kraju nie ceni się emerytow i spycha się ich do NĘDZY !!!
  0
 • KIKI
  2023-04-18 12:31:40
  Mowisz i kolejkach do lekarzy a moze ktoś mi powie jakim prawem w imię bzdurnego przepisu od pracującego emeryta potrąca się składkę rentową - kiedy ją wykorzystam. TO JEST ABSURD NASZEGO PRAWA I PAŃSTWA
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

REKLAMA

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

REKLAMA