REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - projekt ustawy lex Kaczyński
Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - projekt ustawy lex Kaczyński
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony

Autopromocja

Odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy - lex Kaczyński

27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, ustawa zwana lex Kaczyński), który reguluje procedurę ubiegania się o odszkodowanie za zakażenie covid w pracy. Pracownik, który zaraził się covidem i ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania o odszkodowanie. Wniosek ten składa się w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID­‑19.

Pracownik w swoim wniosku opisuje okoliczności uzasadniające zakażenie w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, Należy wskazać również osoby, z którymi miało się kontakt w okresie poprzedzającym zakażenie, maksymalnie do 7 dni.

Następnie pracodawca ma 7 dni na sprawdzenie czy wśród tych pracowników, z którymi dana osoba miała kontakt, są osoby, które nie poddały się darmowemu testowi diagnostycznemu w kierunku SARS­‑CoV­‑2 (testy finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID­‑19 przewiduje ten sam projekt ustawy). Jeśli tak, pracodawca niezwłocznie (maksymalnie w czasie 3 dni) przekazuje wniosek pracownika do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy oraz listę pracowników, którzy nie poddali się testowi i mieli kontakt z zakażonym pracownikiem.

Osoby, które poddały się testowi, ale odmawiają przedstawienia wyniku testu na covid, są traktowane jak osoby, które nie poddały się testowi.

Wojewoda na tej podstawie wszczyna postępowanie o świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Przyznanie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2 następuje w drodze decyzji wojewody. Wnioskodawca i pracownik zobowiązany do zapłaty odszkodowania mają prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy i prawo do wystąpienia ze skargą do sądu administracyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - wysokość

Ile wynosi odszkodowanie za zarażenie kogoś covidem w pracy? Ustawa określa wysokość odszkodowania jako równowartość 5‑krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu złożenia przez pracownika wniosku. Jeśli dwóch lub większa liczba pracowników będzie zobowiązana do zapłaty odszkodowania, płaca je w częściach równych.

Ile wynosi odszkodowanie za zakażenie covid? W 2022 r. odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy wynosiłoby więc 15050,00 zł (5 x 3010 zł brutto = 15050,00 zł).

Wniosek o odszkodowanie od pracodawcy

Kiedy zarażony pracownik będzie mógł żądać odszkodowanie od pracodawcy? Wówczas, jeśli pracodawca nie skorzysta z procedury sprawdzenia negatywnego wyniku testu pracownika, a w pracy doszło do zakażenia. W takiej sytuacji pracownik ma możliwość złożenia wniosku bezpośrednio do wojewody.

Odszkodowanie za zakażenie covid dla pracodawcy

Kolejny mechanizm ubiegania się o odszkodowanie od pracownika, który nie przedstawił negatywnego wyniku testu, mimo że pracodawca tego zażądał, dotyczy pracodawcy. Pracodawca może ubiegać się od niego o odszkodowanie, jeśli w wyniku zakażeń prowadzenie działalności przez pracodawcę zostało utrudnione.

Negatywny wynik testu pracownika administracji publicznej

Projekt wprowadza również możliwość nałożenia przez Prezesa Rady Ministrów, ministra, kierownika urzędu administracji publicznej, kierującego jednostką organizacyjną realizującą zadania publiczne oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID­‑19, na jednostki podległe lub nadzorowane oraz szkoły lub placówki, obowiązku żądania przez te jednostki od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2. Odpowiednio stosuje się to rozwiązanie również do podmiotu uprawnionego do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(28)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tadam
  2022-01-29 08:26:11
  Wynika z tego, że nawet zdrowy pracownik, ale bez testu miałby ponosic odpowiedzialność za zarażenie? Bezsens!
  4
 • Kraska
  2022-01-30 13:04:51
  Za tak wspaniały pomysł należy podziękować przy URNACH WYBORCZYCH.
  0
 • Hela
  2022-01-29 17:15:15
  Nieszczepieni, kozły ofiarne? Przecież zaszczepieni też zarażają. Teraz to dopiero będą nadużycia. Szczepieni pójdą na mecz, zarażą się a i tak zwalą na niezaszxzepionych. Brawo rząd!😳😳
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • ten z korei
  2022-01-29 14:31:52
  To standardy jakieś z białorusi/korei północnej. Jak sprawdza się czy pracownik zakaził się w miejscu pracy a nie np w parku, lesie gdzie jak wiemy transmisja wirusa jest na tyle duża, że trzeba było zamykać parki i lasy?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Qwerty
  2022-01-29 15:55:44
  A jeśli zaszczepiony zarazi zaszczepionego wirusem to kto zapłaci karę?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • cóż
  2022-01-29 20:03:27
  Zakażenie przez kogoś należy udowodnić , bo zakazić się można w sklepie, aptece czy w jakimkolwiek innym miejscu.
  0
 • Realista
  2022-01-30 05:49:41
  Ustawa wygodna dla rządzących bo rzucona jak psom na pożarcie się między sobą. Kolejna ustawa do skłócenia ludzi. Sądy będą miały pelne ręce roboty.
  0
 • Niedzielski
  2022-01-30 13:02:44
  Upodlanie ludzi ciąg dalszy.TO JEST LEWACKA IDEOLOGIA.
  0
 • Ziuta
  2022-01-30 19:05:39
  Wy jesteście niesprawni intelektualnie. zostawcie ludzi w spokoju. Inne państwa kończą cowidowa farse,a wy jacyś cofnięci! Zacznijcie myśleć jak trudne to do łopaty.Nikt was nie chce,waszych chorych pomysłów i kłamstw!!! Za swoje nie żyjecie,takiej bandy nie można dłużej utrzymywać!
  0
 • Matka
  2022-01-30 13:21:45
  Dziecko zaraziło się w szkole koronawirusem i teraz całą rodzia jest chora mimo zaszczepienia
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA