REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - projekt ustawy lex Kaczyński
Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - projekt ustawy lex Kaczyński
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony

Autopromocja

Odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy - lex Kaczyński

27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, ustawa zwana lex Kaczyński), który reguluje procedurę ubiegania się o odszkodowanie za zakażenie covid w pracy. Pracownik, który zaraził się covidem i ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania o odszkodowanie. Wniosek ten składa się w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID­‑19.

Pracownik w swoim wniosku opisuje okoliczności uzasadniające zakażenie w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, Należy wskazać również osoby, z którymi miało się kontakt w okresie poprzedzającym zakażenie, maksymalnie do 7 dni.

Następnie pracodawca ma 7 dni na sprawdzenie czy wśród tych pracowników, z którymi dana osoba miała kontakt, są osoby, które nie poddały się darmowemu testowi diagnostycznemu w kierunku SARS­‑CoV­‑2 (testy finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID­‑19 przewiduje ten sam projekt ustawy). Jeśli tak, pracodawca niezwłocznie (maksymalnie w czasie 3 dni) przekazuje wniosek pracownika do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy oraz listę pracowników, którzy nie poddali się testowi i mieli kontakt z zakażonym pracownikiem.

Osoby, które poddały się testowi, ale odmawiają przedstawienia wyniku testu na covid, są traktowane jak osoby, które nie poddały się testowi.

Wojewoda na tej podstawie wszczyna postępowanie o świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Przyznanie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2 następuje w drodze decyzji wojewody. Wnioskodawca i pracownik zobowiązany do zapłaty odszkodowania mają prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy i prawo do wystąpienia ze skargą do sądu administracyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - wysokość

Ile wynosi odszkodowanie za zarażenie kogoś covidem w pracy? Ustawa określa wysokość odszkodowania jako równowartość 5‑krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu złożenia przez pracownika wniosku. Jeśli dwóch lub większa liczba pracowników będzie zobowiązana do zapłaty odszkodowania, płaca je w częściach równych.

Ile wynosi odszkodowanie za zakażenie covid? W 2022 r. odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy wynosiłoby więc 15050,00 zł (5 x 3010 zł brutto = 15050,00 zł).

Wniosek o odszkodowanie od pracodawcy

Kiedy zarażony pracownik będzie mógł żądać odszkodowanie od pracodawcy? Wówczas, jeśli pracodawca nie skorzysta z procedury sprawdzenia negatywnego wyniku testu pracownika, a w pracy doszło do zakażenia. W takiej sytuacji pracownik ma możliwość złożenia wniosku bezpośrednio do wojewody.

Odszkodowanie za zakażenie covid dla pracodawcy

Kolejny mechanizm ubiegania się o odszkodowanie od pracownika, który nie przedstawił negatywnego wyniku testu, mimo że pracodawca tego zażądał, dotyczy pracodawcy. Pracodawca może ubiegać się od niego o odszkodowanie, jeśli w wyniku zakażeń prowadzenie działalności przez pracodawcę zostało utrudnione.

Negatywny wynik testu pracownika administracji publicznej

Projekt wprowadza również możliwość nałożenia przez Prezesa Rady Ministrów, ministra, kierownika urzędu administracji publicznej, kierującego jednostką organizacyjną realizującą zadania publiczne oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID­‑19, na jednostki podległe lub nadzorowane oraz szkoły lub placówki, obowiązku żądania przez te jednostki od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2. Odpowiednio stosuje się to rozwiązanie również do podmiotu uprawnionego do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(28)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tadam
  2022-01-29 08:26:11
  Wynika z tego, że nawet zdrowy pracownik, ale bez testu miałby ponosic odpowiedzialność za zarażenie? Bezsens!
  4
 • Kraska
  2022-01-30 13:04:51
  Za tak wspaniały pomysł należy podziękować przy URNACH WYBORCZYCH.
  0
 • Hela
  2022-01-29 17:15:15
  Nieszczepieni, kozły ofiarne? Przecież zaszczepieni też zarażają. Teraz to dopiero będą nadużycia. Szczepieni pójdą na mecz, zarażą się a i tak zwalą na niezaszxzepionych. Brawo rząd!😳😳
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • ten z korei
  2022-01-29 14:31:52
  To standardy jakieś z białorusi/korei północnej. Jak sprawdza się czy pracownik zakaził się w miejscu pracy a nie np w parku, lesie gdzie jak wiemy transmisja wirusa jest na tyle duża, że trzeba było zamykać parki i lasy?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Qwerty
  2022-01-29 15:55:44
  A jeśli zaszczepiony zarazi zaszczepionego wirusem to kto zapłaci karę?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • cóż
  2022-01-29 20:03:27
  Zakażenie przez kogoś należy udowodnić , bo zakazić się można w sklepie, aptece czy w jakimkolwiek innym miejscu.
  0
 • Realista
  2022-01-30 05:49:41
  Ustawa wygodna dla rządzących bo rzucona jak psom na pożarcie się między sobą. Kolejna ustawa do skłócenia ludzi. Sądy będą miały pelne ręce roboty.
  0
 • Niedzielski
  2022-01-30 13:02:44
  Upodlanie ludzi ciąg dalszy.TO JEST LEWACKA IDEOLOGIA.
  0
 • Ziuta
  2022-01-30 19:05:39
  Wy jesteście niesprawni intelektualnie. zostawcie ludzi w spokoju. Inne państwa kończą cowidowa farse,a wy jacyś cofnięci! Zacznijcie myśleć jak trudne to do łopaty.Nikt was nie chce,waszych chorych pomysłów i kłamstw!!! Za swoje nie żyjecie,takiej bandy nie można dłużej utrzymywać!
  0
 • Matka
  2022-01-30 13:21:45
  Dziecko zaraziło się w szkole koronawirusem i teraz całą rodzia jest chora mimo zaszczepienia
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

REKLAMA

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA