REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - projekt ustawy lex Kaczyński
Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - projekt ustawy lex Kaczyński
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony

REKLAMA

Autopromocja

Odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy - lex Kaczyński

27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, ustawa zwana lex Kaczyński), który reguluje procedurę ubiegania się o odszkodowanie za zakażenie covid w pracy. Pracownik, który zaraził się covidem i ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania o odszkodowanie. Wniosek ten składa się w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID­‑19.

Pracownik w swoim wniosku opisuje okoliczności uzasadniające zakażenie w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, Należy wskazać również osoby, z którymi miało się kontakt w okresie poprzedzającym zakażenie, maksymalnie do 7 dni.

Następnie pracodawca ma 7 dni na sprawdzenie czy wśród tych pracowników, z którymi dana osoba miała kontakt, są osoby, które nie poddały się darmowemu testowi diagnostycznemu w kierunku SARS­‑CoV­‑2 (testy finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID­‑19 przewiduje ten sam projekt ustawy). Jeśli tak, pracodawca niezwłocznie (maksymalnie w czasie 3 dni) przekazuje wniosek pracownika do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy oraz listę pracowników, którzy nie poddali się testowi i mieli kontakt z zakażonym pracownikiem.

Osoby, które poddały się testowi, ale odmawiają przedstawienia wyniku testu na covid, są traktowane jak osoby, które nie poddały się testowi.

Wojewoda na tej podstawie wszczyna postępowanie o świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Przyznanie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2 następuje w drodze decyzji wojewody. Wnioskodawca i pracownik zobowiązany do zapłaty odszkodowania mają prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy i prawo do wystąpienia ze skargą do sądu administracyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - wysokość

Ile wynosi odszkodowanie za zarażenie kogoś covidem w pracy? Ustawa określa wysokość odszkodowania jako równowartość 5‑krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu złożenia przez pracownika wniosku. Jeśli dwóch lub większa liczba pracowników będzie zobowiązana do zapłaty odszkodowania, płaca je w częściach równych.

Ile wynosi odszkodowanie za zakażenie covid? W 2022 r. odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy wynosiłoby więc 15050,00 zł (5 x 3010 zł brutto = 15050,00 zł).

Wniosek o odszkodowanie od pracodawcy

Kiedy zarażony pracownik będzie mógł żądać odszkodowanie od pracodawcy? Wówczas, jeśli pracodawca nie skorzysta z procedury sprawdzenia negatywnego wyniku testu pracownika, a w pracy doszło do zakażenia. W takiej sytuacji pracownik ma możliwość złożenia wniosku bezpośrednio do wojewody.

Odszkodowanie za zakażenie covid dla pracodawcy

Kolejny mechanizm ubiegania się o odszkodowanie od pracownika, który nie przedstawił negatywnego wyniku testu, mimo że pracodawca tego zażądał, dotyczy pracodawcy. Pracodawca może ubiegać się od niego o odszkodowanie, jeśli w wyniku zakażeń prowadzenie działalności przez pracodawcę zostało utrudnione.

Negatywny wynik testu pracownika administracji publicznej

Projekt wprowadza również możliwość nałożenia przez Prezesa Rady Ministrów, ministra, kierownika urzędu administracji publicznej, kierującego jednostką organizacyjną realizującą zadania publiczne oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID­‑19, na jednostki podległe lub nadzorowane oraz szkoły lub placówki, obowiązku żądania przez te jednostki od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2. Odpowiednio stosuje się to rozwiązanie również do podmiotu uprawnionego do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

REKLAMA