REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stałe godziny pracy pasują tylko 1/5 pracowników

Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%) nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze. Wprawdzie z roku na rok firmy chętniej stawiają na ruchomy czas pracy, ale praca z domu nadal pozostaje dostępna głównie dla freelancerów – grafików, specjalistów i programistów IT czy copywriterów.

Ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy - najważniejsze informacje, przykłady

Ubezpieczenie chorobowe może zapewnić zleceniobiorcy - po spełnieniu ustawowych warunków - prawo do świadczeń na wypadek choroby, macierzyństwa lub konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Czy składka chorobowa za zleceniobiorcę zawsze jest dobrowolna?

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2018 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.

Wyższa płaca minimalna to także wyższe zasiłki 2019

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł. Wysokość płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego.

REKLAMA

Choroba pracownika na przełomie roku

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Zdarza się, że na przełomie roku pracownicy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Co zrobić w takiej sytuacji?

Choroba przedsiębiorcy - co z zasiłkiem, jaki wniosek

Przedsiębiorcy, który opłaca składkę chorobową, przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek.

Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r. Ile wynosi?

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r. - możliwość otrzymania SMS-a

Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Pracownik i pracodawca będą mogli otrzymać SMS-a o wystawionym zwolnieniu lekarskim pracownika.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

Zasiłek macierzyński dla mam prowadzących własną firmę

Urlop macierzyński nie budzi większych wątpliwości w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Natomiast zupełnie inna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.

25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.

Urlop wypoczynkowy: wykorzystanie, udzielanie i wypłata ekwiwalentu

Sezon urlopowy już w pełni, zachęcamy zatem do zapoznania się z kilkoma przydatnymi informacji na temat wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, ale również z zasadami wypłaty ekwiwalentu.

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV Konferencji Prawa Pracy 2018/2019, która odbędzie się w dniach 17-18 października 2018 r. w Warszawie. Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.

Od nowicjusza do eksperta – jak wspierać rozwój pracowników?

Chęci do działania ogromne, za to wiedza i umiejętności zdecydowanie mniejsze – tak wielu z nas zaczynało swoją drogę zawodową. To długi dystans, podczas którego własna motywacja, posiadane kompetencje i wiara w nie zmieniają się. Na poszczególnych etapach rozwoju pracownicy potrzebują więc różnego podejścia ze strony pracodawcy. Jak pomóc nowicjuszowi osiągnąć poziom ekspercki, a ekspertowi nie popaść w rutynę?

Rozwiązanie umowy o pracę a długotrwała choroba

Kodeks Pracy zapewnia szereg instrumentów ochrony praw pracowników, jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że nawet długotrwała choroba nie gwarantuje nieograniczonej ochrony przed zwolnieniem, a jedynie czasową. Jak długo trwa okres ochrony pracownika i w jaki sposób jest obliczany?

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy to płatny urlop przyznawany pracownikowi z powodu wystąpienia rodzinnych okoliczności wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jakie wydarzenia gwarantują przyznanie urlopu okolicznościowego? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) to korzyści dla pracowników i pracodawców

Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązkowe. Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim pracownik nie musi pamiętać o terminowym dostarczeniu zwolnienia papierowego do pracodawcy.

5 najważniejszych zasad przeprowadzania trudnych rozmów

Przedstawienie przełożonemu gorszych wyników kwartalnych, poinformowanie zleceniodawcy o opóźnieniu czy zakomunikowanie pracownikowi tego, że nie wszystkie obowiązki wykonuje tak, jak trzeba. Prędzej czy później większość z nas stanie przed koniecznością odbycia trudnej rozmowy zawodowej. Jak się do niej przygotować i co robić, by emocje nie wymknęły się spod kontroli?

Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.

Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów.

Sposób wypłaty wynagrodzenia – ważne zmiany w 2019 r.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy już od 2019 r. domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na rachunek bankowy pracownika. Zmiana ta ma przede wszystkim zbliżyć rozwiązania prawne do faktycznych preferencji pracowników. Jak będzie wyglądało przejście na formę bezgotówkową? Jakie inne zmiany przewiduje nowa ustawa?

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

Kompetencje – efektywne wykorzystanie czasu pracy

W średniowieczu moment oznaczał 90 sekund. Obecnie często nie doceniamy tak krótkich jednostek czasu. Tymczasem w półtorej minuty można napisać zaległego maila, zaktualizować listę zadań czy oddzwonić do podwykonawcy – to naprawdę sporo. Jak nie przegapić takich chwil i maksymalnie je wykorzystać?

Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek tzw. 30-krotności?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy - praktyczna instrukcja, wzór

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zobacz wzór informacji w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Obowiązek ubezpieczenia pomocnika rolnika w KRUS po 18 maja 2018 r.

Od 18 maja 2018 r. rolnik, który zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, ma obowiązek zgłosić pomocników do ubezpieczeń w KRUS. Obowiązek ten dotyczy ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. W jakim terminie należy zgłosić do ubezpieczenia?

Jakie dokumenty powinien otrzymać zwalniany pracownik?

Niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wystawić byłemu podwładnemu świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia. O czym jeszcze powinien pamiętać?

Pracowniczy program emerytalny (PPE) w praktyce - informacje dla pracodawców

W ramach pracowniczych programów emerytalnych (PPE) można zaoszczędzić środki na przyszłą emeryturę. Pracodawca decydując się o utworzeniu PPE powinien pamiętać o kilku zasadach. Jak zatem krok po kroku utworzyć PPE?

Długi w ZUS w 2018 r. - przedsiębiorcy bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS, w tym składki chorobowe trafiają w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszego długu. Powoduje to brak wypłaty zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Jak prowadzić ewidencję okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych - wzór

Od 1 czerwca 2017 r. pracodawca użytkownik musi prowadzić w swoim zakładzie ewidencję okresów pracy pracownika tymczasowego. Jakie informacje powinna zawierać ewidencja okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych? Poniżej przykładowy wzór ewidencji okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych.

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2018 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2018 r. Ile wynosi?

Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r.

PIT-WZ to wniosek podatnika o sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania podatkowego. Należy go złożyć wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia 2018 r. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do końca czerwca 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie będą obowiązywały wyłącznie do końca czerwca 2018 r. Oznacza to, że od 1 lipca będzie obowiązek wystawiania zaświadczeń w postaci elektronicznej. Nowe zasady zwolnień to korzyści zarówno dla lekarzy, pracodawców jak i pracowników.

Jaki będzie nowy Kodeks pracy

Już w marcu 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma przedstawić propozycje projektu dwóch nowych kodeksów pracy – indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Pozycja ma zawierać korzystne rozwiązania zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

E-zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w 2018 r. - ważne informacje dla płatników

Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował istotne zagadnienia dla płatników składek.

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

Program dobrowolnych odejść - zgłoszenie programu, jak stosować

Programy dobrowolnych odejść (PDO) głównie są związane z restrukturyzacją zatrudnienia. Stosowane są jako alternatywa dla zwolnień grupowych. Jak zgłosić i stosować program? Czy odejścia w ramach programu są zwolnieniami grupowymi?

Płaca minimalna w 2018 r. i jej wpływ na inne świadczenia

W 2018 r. płaca minimalna wyniesie 2100 zł brutto. Na rękę to około 1530 zł. Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość świadczeń pracowniczych, które są wyliczane na podstawie najniższego wynagrodzenia, m.in. zasiłek chorobowy czy odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2018 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2018 r. Ile wynosi?

ZUS ma prawo sprawdzać wysokość wynagrodzenia

ZUS ma prawo kwestionować wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli uzna, że firmy świadomie zawyżają zarobki pracowników w celu wyłudzenia przez nich zasiłku chorobowego - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 listopada 2017 r.

Minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy w 2018 roku

W wyniku zmian, które nastąpiły na początku 2017 r. pracownik w pierwszym roku pracy ma prawo do 100 proc. wynagrodzenia minimalnego (wcześniej 80 proc.). W 2018 roku minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa wzrośnie.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Jak liczyć okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jakie dokumenty należy złożyć w celu wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek?

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego w systemie zmianowym

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jak powinno być płacone wynagrodzenie za czas choroby pracownikowi zatrudnionemu w systemie pracy zmianowej?

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

W 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł brutto. Wzrost płacy minimalnej ma wpływ na inne świadczenia związane ze stosunkiem pracy, np. na dodatek za pracę w porze nocnej, odprawy, odszkodowania. Świadczenia będą należne w wyższej wysokości, pod warunkiem że prawo do nich powstanie w 2018 r.

Dodatkowe koszty pracodawcy w wyniku choroby pracownika

Nieobecność pracownika z powodu choroby jest dla każdego pracodawcy kosztem. W 2016 roku z ubezpieczenia społecznego wypłacono prawie 16,2 mld zł. Najwięcej zwolnień lekarskich wystawianych jest w związku z ciążą.

Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego

ZUS wyjaśnił podstawowe zasady obliczania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego, w przypadku gdy zasiłek macierzyński za część miesiąca jest wypłacany przez płatnika składek albo zaliczka na podatek dochodowy nie jest obliczana i pobierana.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Umowa o zakazie konkurencji może łączyć pracodawcę i pracownika także po ustaniu stosunku pracy. Umowa ta, często nazywana również klauzulą konkurencyjną, podpisywana jest pomiędzy stronami stosunku pracy, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

REKLAMA