REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rehabilitacyjne 2020 –  wysokość, wniosek, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. wynosi w pierwszych 3 miesiącach 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jaka jest jego wysokość w późniejszych miesiącach? Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć do ZUS wniosek ZNp-7 i dodatkowe dokumenty.
Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. wynosi w pierwszych 3 miesiącach 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jaka jest jego wysokość w późniejszych miesiącach? Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć do ZUS wniosek ZNp-7 i dodatkowe dokumenty.
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r.

Świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS. Przysługuje osobie, za którą odprowadza się składki na ubezpieczenie chorobowe i która wyczerpała limit pobierania zasiłku chorobowego w ciągu roku kalendarzowego. Są to maksymalnie 182 dni. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, później, po złożeniu przez pracodawcę formularza Z-3, wypłatę przejmuje ZUS i chory otrzymuje zasiłek chorobowy. Jeśli więc ubezpieczony wciąż jest niezdolny do pracy i lekarz przedłuża mu zwolnienie lekarskie, może pobierać ten zasiłek aż do 182 dni. Wyjątkiem jest gruźlica lub choroba w trakcie ciąży – wówczas zasiłek chorobowy przysługuje przez 270 dni.

Autopromocja

Po wyczerpaniu tej puli dni, jeśli wszystko wskazuje na to, że chory ma szansę odzyskać zdolność do wykonywania pracy, przyznaje się świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to wypłaca się do momentu uzyskania zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Co jeśli minie 12 miesięcy, a osoba nadal będzie niezdolna do pracy? Można starać się o uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Wniosek i inne dokumenty

Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć wniosek do ZUS – ZNp-7 co najmniej na 6 tygodni przed końcem limitu 182 dni. POBIERZ >>>

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7

ZUS

Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 wypełnione przez lekarza,
 • wywiad zawodowy z miejsca pracy OL-10 (niekoniecznie gdy niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, składa się wniosek o przedłużenie świadczenia albo prowadzi się działalność pozarolniczą),
 • zaświadczenie płatnika składek (niekonieczne gdy było składane przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego, a nie zmieniły się okoliczności wypływające na prawo do świadczenia i jego wysokość): Z-3 – pracownik, Z-3b – działalność pozarolnicza, współpraca z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą, duchowny, Z-3a – inna osoba ubezpieczona.

Co istotne, o świadczenie rehabilitacyjne można ubiegać się również po ustaniu zatrudnienia/ubezpieczenia. Wówczas należy złożyć dokument Z-10. Jest to oświadczenie potwierdzające m.in. brak pracy zarobkowej, prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz niepodleganie pod obowiązkowe ubezpieczenie społeczne rolników.

O tym, czy świadczenie rehabilitacyjne zostanie przyznane, orzeka lekarz orzecznik ZUS. Do orzeczenia można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Jest to na 14 dni od jego otrzymania. Sprzeciw zgłasza się pisemnie lub ustnie do protokołu. Natomiast Prezes ZUS może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia. Zgłoszenie sprzeciwu lub zarzutu wadliwości wiąże się z ponownym wezwaniem na badanie przez komisję lekarską ZUS.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego uzależniona jest od podstawy wymiaru zasiłku. Przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia wynosi ono 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a w kolejnych miesiącach 75% (dla porównania zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru). W tym przypadku ponownie wyjątek stanowi kobieta w ciąży. Jeśli pobiera świadczenie, w jej przypadku będzie to 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Czym jest wspomniana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? To średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Więcej na ten temat: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Brak prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

ZUS szczegółowo wylicza przypadki, kiedy to nie przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Warto więc zapoznać się z poniższym wyliczeniem świadczeń, które wykluczają pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego:

 • emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy,
 • zasiłek dla bezrobotnych,
 • zasiłek przedemerytalny,
 • świadczenie przedemerytalne,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Świadczenia rehabilitacyjnego nie łączy się również z urlopem dla poratowania zdrowia. Ponadto świadczenie nie przysługuje również:

 • za okresy, w których zachowuje się prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
 • w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
 • w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,
 • za cały okres świadczenia, jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co z stwierdza prawomocne orzeczenie sądu,
 • za miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywano pracę zarobkową albo wykorzystywano okres, na który świadczenie zostało przyznane, niezgodnie z jego celem,
 • jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego powrócono do pracy, w której zapewnione było ubezpieczenie chorobowe albo prawo do świadczeń za okres choroby,
 • w okresie podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Zwolnienie pracownika w związku z długą nieobecnością w pracy

Korzystając z zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, należy mieć na uwadze art. 53 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym:

Art. 53 § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową […]

Przepis ten ma chronić pracodawcę w sytuacji niezawinionej, lecz bardzo długiej nieobecności pracownika w pracy. Z drugiej strony ustawodawca przewidział art. 53 §5 mający na celu wspomóc zdrowego już pracownika w powrocie do pracy: „Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.” Zgodnie z art. 20 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się wspomniany art. 53 §5 nawet po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA