REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie

Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie - czy przebywając na zasiłku chorobowym, można ubiegać się o dodatek solidarnościowy?
Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie - czy przebywając na zasiłku chorobowym, można ubiegać się o dodatek solidarnościowy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można otrzymać dodatek solidarnościowy? Pewne jest, że nie można pobierać jednocześnie zasiłku chorobowego i dodatku solidarnościowego. Ubezpieczony musi wybrać, co jest dla niego bardziej korzystne.

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim można wnioskować o dodatek solidarnościowy?

Wiele osób zadaje pytanie, czy zwolnienie lekarskie, a więc pobieranie zasiłku chorobowego wyklucza możliwość starania się o dodatek solidarnościowy. Otrzymaliśmy odpowiedź z ZUS, że nie. Jeśli umowa o pracę została rozwiązana po 15 marca 2020 r. lub umowa na czas określony wygasła po tej dacie i ubezpieczony przechodzi od razu na zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, może składać wniosek o dodatek solidarnościowy. Nie zawsze jednak się to opłaca.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Gdy dodatek solidarnościowy zostanie jej przyznany, nie będzie przysługiwał jej już zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Przed złożeniem wniosku o dodatek należy więc obliczyć, która z wypłat jest bardziej korzystna. Nie można bowiem pobierać dodatku i zasiłku jednocześnie.

Nie można pobierać jednocześnie dodatku solidarnościowego i zasiłku chorobowego.

Warto wziąć pod uwagę, że zazwyczaj zasiłek chorobowy (80% pensji) jest wyższy niż dodatek solidarnościowy. Jeśli więc przyznanie dodatku sprawia, że traci się wypłatę „chorobowego”, lepiej odłożyć to w czasie. Stąd docierają do ZUS prośby o wycofanie wniosku o dodatek solidarnościowy od osób, które złożyły go, a przebywają aktualnie na e-ZLA, gdyż wypłata z tego tytułu jest dla nich korzystniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złożenie wniosku w danym miesiącu, powoduje wypłatę dodatku już od tego miesiąca. Jeśli dana osoba przebywała np. w czerwcu długi czas na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzyma wyższą kwotę (80% wynagrodzenia), warto poczekać z wnioskiem o dodatek solidarnościowy do lipca.

Pacjent ma do 5 lipca zasiłek chorobowy i składa w czasie jego trwania wniosek o dodatek solidarnościowy. Otrzyma wówczas dodatek solidarnościowy za lipiec, ale już nie dostanie zasiłku chorobowego za okres od 1 do 5 lipca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA