REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie

Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie - czy przebywając na zasiłku chorobowym, można ubiegać się o dodatek solidarnościowy?
Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie - czy przebywając na zasiłku chorobowym, można ubiegać się o dodatek solidarnościowy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można otrzymać dodatek solidarnościowy? Pewne jest, że nie można pobierać jednocześnie zasiłku chorobowego i dodatku solidarnościowego. Ubezpieczony musi wybrać, co jest dla niego bardziej korzystne.

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim można wnioskować o dodatek solidarnościowy?

Wiele osób zadaje pytanie, czy zwolnienie lekarskie, a więc pobieranie zasiłku chorobowego wyklucza możliwość starania się o dodatek solidarnościowy. Otrzymaliśmy odpowiedź z ZUS, że nie. Jeśli umowa o pracę została rozwiązana po 15 marca 2020 r. lub umowa na czas określony wygasła po tej dacie i ubezpieczony przechodzi od razu na zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, może składać wniosek o dodatek solidarnościowy. Nie zawsze jednak się to opłaca.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Gdy dodatek solidarnościowy zostanie jej przyznany, nie będzie przysługiwał jej już zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Przed złożeniem wniosku o dodatek należy więc obliczyć, która z wypłat jest bardziej korzystna. Nie można bowiem pobierać dodatku i zasiłku jednocześnie.

Nie można pobierać jednocześnie dodatku solidarnościowego i zasiłku chorobowego.

Warto wziąć pod uwagę, że zazwyczaj zasiłek chorobowy (80% pensji) jest wyższy niż dodatek solidarnościowy. Jeśli więc przyznanie dodatku sprawia, że traci się wypłatę „chorobowego”, lepiej odłożyć to w czasie. Stąd docierają do ZUS prośby o wycofanie wniosku o dodatek solidarnościowy od osób, które złożyły go, a przebywają aktualnie na e-ZLA, gdyż wypłata z tego tytułu jest dla nich korzystniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złożenie wniosku w danym miesiącu, powoduje wypłatę dodatku już od tego miesiąca. Jeśli dana osoba przebywała np. w czerwcu długi czas na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzyma wyższą kwotę (80% wynagrodzenia), warto poczekać z wnioskiem o dodatek solidarnościowy do lipca.

Pacjent ma do 5 lipca zasiłek chorobowy i składa w czasie jego trwania wniosek o dodatek solidarnościowy. Otrzyma wówczas dodatek solidarnościowy za lipiec, ale już nie dostanie zasiłku chorobowego za okres od 1 do 5 lipca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

REKLAMA

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

REKLAMA

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

REKLAMA