REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT, NFZ

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Coraz więcej Polaków prowadzi działalność gospodarczą

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Jak rozliczać wartość posiłków zapewnianych pracownikom

Skutki podatkowe i składkowe zapewnienia pracownikom posiłków są różne w zależności od tego, czy obowiązek ich zapewnienia wynika z przepisów. W różny sposób może być również ustalana wartość pieniężna świadczeń z tego tytułu. Znajomość tych zasad jest niezbędna do prawidłowego rozliczenia przychodu pracownika.

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał wykupione dla pracowników pakiety medyczne za ich przychód podatkowy, pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od tych świadczeń, mogą rozważyć dokonanie korekty. Należy jednak zauważyć, że uchwała ta nie rozstrzyga ostatecznie sporu, czy świadczenia te należało zaliczać do przychodów pracowników.

Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?

Od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników nie trzeba płacić podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB2/415-529/10-4/AK) uznał, że wartość hipotetycznych odsetek od nieoprocentowanej pożyczki udzielonej pracownikowi nie stanowi przychodu dla pracownika, jeśli pracodawca udziela wszystkim pracownikom pożyczek na tych samych zasadach i jednocześnie udzielanie pożyczek nie stanowi przedmiotu prowadzonej przez niego działalności.

Czy ulga prorodzinna zostanie zawieszona

Minister pracy Jolanta Fedak jest absolutnie przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski zapewnia, że ulga byłaby ewentualnie zawieszona, nie zlikwidowana.

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Dodatek spisowy

Czy od dodatków spisowych przyznanych pracownikom urzędu z tytułu powołania w skład Gminnego Biura Spisowego trzeb odprowadzić składkę ZUS i jak należy obliczyć podatek dochodowy?

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Czy firmowe spotkania integracyjne stanowią przychód pracowników

Celem spotkań (imprez) integracyjnych jest pogłębianie więzi między pracownikami oraz pracowników z firmą. Takie spotkania motywują również pracowników do lepszej pracy, a tym samym mogą wpływać na zwiększenie przychodów firmy. Istnieją jednak wątpliwości, czy z tego tytułu pracownicy osiągają przychód. Organy podatkowe starają się wykazać, że taki przychód należy ustalić dzieląc podział kosztów organizacji spotkania na wszystkich uczestniczących w nim pracowników. Natomiast sądy mają odmienne stanowisko w tej kwestii.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Podatek i składki od odprawy pośmiertnej

Żonie i dzieciom zmarłego pracownika będziemy wypłacać odprawę pośmiertną. Czy od tego świadczenia należy obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Świadczenia socjalne

Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w kwocie łącznie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy?

Opodatkowanie pakietów medycznych

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca o tym, iż już wykupienie abonamentu medycznego stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, oznacza problemy pracodawców z uregulowaniem zaległości.

Czy świadczenia medyczne są opodatkowane i oskładkowane

Pracodawcy często opłacają koszty opieki medycznej pracowników, a także członków ich rodzin. Powstaje wówczas pytanie, czy świadczenia z tego tytułu uznać za przychód pracownika i tym samym go opodatkować oraz czy zaliczyć do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych? Z orzecznictwa sądowego wynika, że tego typu świadczenia nie są przychodami. Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że stanowią one przychód pracowników. W tej sytuacji powstaje dylemat, jak rozliczać pracowników, aby uniknąć kłopotów.

Czy należy skorygować listy płac i PIT-4R, jeśli zaliczki zostały pobrane według złych stawek

Przez cały 2009 r. potrącana była zaliczka na podatek od wynagrodzenia pracownika na zasadach jak w 2008 r., czyli 19% i 30% podatku. Czy muszę korygować listy płac dla tego pracownika za cały rok oraz PIT-4R, czy pracownik powinien to skorygować w rozliczeniu rocznym?

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy w takim razie powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom?

Rozliczanie niedopłaty podatku

W zeznaniach rocznych podatników sporządzanych przez płatnika często występują niedopłaty i nadpłaty. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty od dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty – zaliczenia jej na poczet zaliczki albo dokonania jej zwrotu w gotówce podatnikowi.

Podatek liniowy - świadczenie usług na rzecz dawnych pracodawców

Sejm znowelizował przepisy PIT dotyczące ułatwień dla podatników, którzy chcą świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców.

Pomoc materialna dla pracownika poszkodowanego w katastrofie naturalnej jest wolna od podatku

Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od pomocy materialnej otrzymanej z zakładu pracy przez osoby poszkodowane na skutek katastrofy naturalnej. Limit pomocy wolny od podatku to 6000 zł w roku podatkowym.

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Jak wypełniać i do kiedy trzeba złożyć roczny PIT-4R

Po raz kolejny płatnicy podatku dochodowego będą wypełniać PIT-4R, czyli roczną informację PIT-4R o pobranych zaliczkach na podatek od dochodów za 2009 r. (art. 38 ust. 1a ustawy o pdof). Termin złożenia formularza właściwemu urzędowi skarbowemu przypada na ostatni dzień stycznia. W tym roku ten dzień to niedziela, a zatem termin ulega przesunięciu na 1 lutego 2010 r.

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wartość prezentu ślubnego oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od nich zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia

Firma z okazji ślubu pracownika kupiła dla niego upominek o wartości 250 zł oraz kwiaty za 20 zł. Czy wartość upominku oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Jeśli tak, to jak należy rozliczyć w grudniowej liście płac wynagrodzenie pracownika, którego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3000 zł oraz dodatek funkcyjny – 350 zł?

Samozatrudnieni zapłacą podatek liniowy

Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym PIT-em. Rozwiązanie takie przewiduje projekty zmian w ustawie o PIT, który przyjęła sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego.

Dofinansowania dla pracowników

W przeciwieństwie do refundowania kosztu zakupu okularów korekcyjnych pracodawca finansujący zakup aparatu słuchowego zobowiązany jest pobrać od pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Poniesiony wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu.

Pracownicze koszty uzyskania przychodu

Podstawowe koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł.

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Składki na ubezpieczenie płacone za granicą można odliczyć w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że płacone za granicą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mogą być odliczone przez podatników rozliczających się w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że polskie sądy nie powinny zwlekać ze stosowaniem tej zasady, choć pozwolił na to polski Trybunał Konstytucyjny.

Rozliczanie PIT pracowników - komisja sejmowa jest przeciw

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych opowiedzieli się przeciwko nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowych pracowników. We wtorek, 17 listopada,  komisja pozytywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o PIT, która ma wprowadzić taką zmianę.

ZUS przestaje wydawać legitymacje ubezpieczeniowe

ZUS zapowiada, że z końcem 2009 r. zaprzestanie wydawania i potwierdzania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą inne dokumenty określone przez NFZ.

Świadczenia dla pracowników - projekt zmian pakietu antykryzysowego

Kancelaria Prezydenta przygotowuje projekt nowelizacji pakietu antykryzysowego. Zmiany mają dotyczyć m.in. opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom.

Wynagrodzenie autorskie

Ustalanie wynagrodzenia autorskiego może być stosowane tylko w stosunku do tych pracowników, którzy wykonują pracę o charakterze twórczym.

Senat odrzucił nowelizację ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Senat odrzucił w głosowaniu nowelizację ustawy o PIT, nakładającą na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja przewidywała, że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 r.

Koszty rozliczania PIT pracowników przez pracodawców

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) wyraziła negatywne stanowisko wobec obligatoryjnego obliczania zeznań podatkowych PIT pracowników.

Apel do senatorów ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zaapelował do senatorów, by przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, nakładającej na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Resort chce, by zmiany obowiązywały już w 2010 roku i dotyczyły tegorocznych rozliczeń podatkowych.

Obliczanie PIT pracowników w Senacie

Dzisiaj Senat zajmie się zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja przewiduje, że od 2011 roku pracodawcy będą mieli obowiązek wypełniania i wysyłania rocznych rozliczeń PIT swoich pracowników.

Zgłoszenie pracownika w urzędzie skarbowym

Rozpocząłem działalność gospodarczą i obecnie zatrudniam pracowników, czy istnieje obowiązek zgłoszenia zatrudnienia w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pracownika?

Opodatkowanie umów-zlecenia i kontraktów menedżerskich

Przychody wynikające z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście, co wyłącza możliwość zastosowania do nich podatku liniowego.

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

Pracownicy zaoszczędzą na zeznaniach podatkowych PIT

Nowe przepisy o PIT, zobowiązujące pracodawców do rozliczania za pracowników podatku dochodowego, pozwolą zaoszczędzić na opłatach dla doradców wypełniających skomplikowane zeznania podatkowe - uważają związkowcy.

Pracodawcy nie powinni rozliczać PIT pracowników

Eksperci podatkowi uważają, że pracodawcy nie powinni pośredniczyć w rozliczeniach podatkowych między pracownikami a urzędami skarbowymi.

Pracodawcy będą rozliczać PIT za swoich pracowników

Ulga podatkowa dla oszczędzających na emeryturę

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?

Czy zapłacone za pracownika składki ZUS są oskładkowanym przychodem ze stosunku pracy

Przeprowadzona w naszej firmie kontrola ZUS wykazała, że dwóm pracownikom nieprawidłowo ustaliliśmy podstawę wymiaru składek – nie naliczyliśmy składek od wynajmu mieszkania dla tych pracowników. Z tego powodu powstała niedopłata składek na koncie ZUS. W maju 2009 r. sporządziliśmy korekty dokumentów do ZUS i zapłaciliśmy zaległe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z odsetkami. Jeden z tych pracowników już u nas nie pracuje i nie chce zwrócić nam części kwoty składek, którą powinien sfinansować. Czy w związku z tym, że zapłaciliśmy w ZUS składki również w części należnej od pracownika, u tej osoby powstał przychód ze stosunku pracy? Jeżeli tak, to czy uznać go za przychód w miesiącu zapłacenia tych składek do ZUS?

Opodatkowanie wypłat dla wspólników spółek

Przy spółce osobowej opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki. W spółce kapitałowej następuje podwójne opodatkowanie raz na poziomie spółki kapitałowej, a następnie przy wypłacie zysku spółki na rzecz wspólnika.

REKLAMA