reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie wypłat dla wspólników spółek

Opodatkowanie wypłat dla wspólników spółek

Przy spółce osobowej opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki. W spółce kapitałowej następuje podwójne opodatkowanie raz na poziomie spółki kapitałowej, a następnie przy wypłacie zysku spółki na rzecz wspólnika.

Do spółek osobowych Kodeks spółek handlowych zalicza spółkę:

  • jawną,
  • partnerską,
  • komandytową oraz
  • komandytowo-akcyjną.

Spółki kapitałowe to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Przychody osiągane z tytułu członkostwa w tych spółkach (posiadania statusu wspólnika) są różnie opodatkowane w zależności od formy prawnej danej spółki.

Zysk ze spółki osobowej

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, choć posiadają zdolność prawną (mogą uczestniczyć w obrocie gospodarczym, nabywając na swoją rzecz prawa i zaciągając zobowiązania; mogą być również stroną w postępowaniach sądowych). Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Takie rozwiązanie umożliwia unikanie problemu tzw. podwójnego opodatkowania dochodu, które ma miejsce w przypadku spółek kapitałowych (tj. opodatkowania dochodu raz na poziomie spółki kapitałowej, a następnie przy wypłacie zysku spółki na rzecz wspólnika). Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Stąd też uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy) proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce osobowej będzie stanowił dla jej wspólnika – osoby fizycznej dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być opodatkowany podatkiem liniowym.

reklama

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama