REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zapłacone za pracownika składki ZUS są oskładkowanym przychodem ze stosunku pracy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Przeprowadzona w naszej firmie kontrola ZUS wykazała, że dwóm pracownikom nieprawidłowo ustaliliśmy podstawę wymiaru składek – nie naliczyliśmy składek od wynajmu mieszkania dla tych pracowników. Z tego powodu powstała niedopłata składek na koncie ZUS. W maju 2009 r. sporządziliśmy korekty dokumentów do ZUS i zapłaciliśmy zaległe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z odsetkami. Jeden z tych pracowników już u nas nie pracuje i nie chce zwrócić nam części kwoty składek, którą powinien sfinansować. Czy w związku z tym, że zapłaciliśmy w ZUS składki również w części należnej od pracownika, u tej osoby powstał przychód ze stosunku pracy? Jeżeli tak, to czy uznać go za przychód w miesiącu zapłacenia tych składek do ZUS?

Kwota składek, które Państwo opłacili, mimo że powinny one zostać sfinansowane przez byłego pracownika, stanowią dla tej osoby przychód ze stosunku pracy. Niezwrócone składki są przychodem w miesiącu ich wpłacenia na konto ZUS, tj. w maju br.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te uznają za przychód (nie tylko pracowniczy) otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ustawy o pdof).

Dla pracownika źródłem osiągania przychodu jest zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Obciążony podatkiem dochodowym jest dochód uzyskany w wyniku wykonania określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których po stronie pracownika – podatnika następuje przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Przychód pracowniczy to w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przychodem pracownika są również świadczenia pieniężne, które pracodawca ponosi za pracownika, jak też wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zatem przychód ze stosunku pracy to każda forma przysporzenia majątkowego – pieniężna i niepieniężna, której źródłem jest łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy. Wszystko, co pracownik otrzymuje od pracodawcy, jest oskładkowane i opodatkowane, chyba że zostało zwolnione z tych obciążeń na mocy przepisów szczególnych.

WAŻNE!

Od wartości udostępnionego pracownikowi przez pracodawcę lokalu mieszkalnego należy naliczać składki.

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników w poszczególnych miesiącach powinni Państwo doliczać wycenioną wartość świadczenia, jaką jest udostępnienie im darmowego mieszkania. Nie doliczali jej Państwo, dlatego na konto ZUS zostały wpłacone za niskie składki. Z tego powodu należało sporządzić korektę dokumentów przekazanych za pracowników do ZUS. Równocześnie z korektą dokumentów należało uregulować zaległe składki z odsetkami, w części finansowanej przez firmę (płatnika składek) i w części finansowanej przez pracowników. Jednak pracownicy, którzy uzyskali dodatkowy przychód w postaci udostępnionego lokalu mieszkalnego, powinni zwrócić Państwu część składek, które nie zostały wcześniej potrącone z ich wynagrodzenia.

Jeżeli były pracownik nie chce zapłacić kwoty składek, które powinien sfinansować, to mogą je Państwo umorzyć. Wpłynie to jednak na sytuację podatkową pracownika.

Zapłacone przez pracodawcę za podatnika/pracownika składki, a następnie umorzone przez płatnika, są przychodem pracownika. W ten sposób pracownik otrzyma od pracodawcy nieodpłatne świadczenie.

Kwota zapłaconych, a następnie umorzonych składek jest przysporzeniem majątkowym pracownika, które ma źródło w umowie o pracę, dlatego jest to przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). Tak wynika również z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 marca 2009 r. (sygn. IBPBII/1/415-3/09/MK).

Datą powstania tego przychodu jest data wpłaty składek na konto ZUS, czyli data wykonania zobowiązania za pracownika, a nie data ewentualnego umorzenia składek zapłaconych przez płatnika składek.

WAŻNE!

Przychód po stronie pracownika powstaje w dniu wykonania za niego zobowiązania (zapłacenia za niego składek) przez pracodawcę.

W tej sytuacji pracodawca jako płatnik ma obowiązek wykazać ten przychód w informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek w PIT-11 za 2009 r.

Trudniejsze jest rozstrzygnięcie kwestii rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od uzyskanego w ten sposób przychodu ze stosunku pracy. Jeśli pracodawca naliczy składki od tego przychodu (zapłaconych za pracownika składek), a pracownik znowu nie zwróci tych składek, to sytuacja będzie się powtarzała – ponownie powstanie przychód podlegający składkom. Radzimy zatem zwrócić się do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Przychodem pracownika są wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy, na jakiej zostały wypłacone. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 18 stycznia 2008 r., III SA/Wa 1476/07)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA