REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Tarcza Antykryzysowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tarcza Antykryzysowa – zmiany w PPK

Tarcza Antykryzysowa wprowadziła trzy istotne zmiany dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą one: wydłużenia terminów wdrożenia PPK dla tzw. II fazy, utrzymania wyłączenia PPK spod regulacji dotyczących zamówień publicznych oraz uproszczenia w zasadach tworzenia PPK u pracodawców sektora publicznego.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wypoczynkowy

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z koronawirusem powoduje pomniejszenie liczby dni urlopu wypoczynkowego? Dokonajmy obliczeń na przykładzie obniżenia czasu pracy o 20% czyli do 4/5 etatu.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. IV)

Kiedy w końcu mama decyduje się na powrót do pracy, ma wiele wątpliwości. Czy pracodawca powinien podnieść jej wynagrodzenie w celu wyrównania z innymi pracownikami? Czy może ją zwolnić? Co może zmienić się w uprawnieniach rodziców w pracy po dostosowaniu polskich przepisów do dyrektywy UE? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. III)

Będąc młodą mamą, nie musisz wracać do pracy. Możesz zdecydować się na urlop wychowawczy. Z czym wiąże się skorzystanie z tego urlopu? Jakie jeszcze uprawnienia przewiduje Kodeks pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS został przedłużony do 12 lipca 2020 r. mocą rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Ostatni dzień na wniosek o zwolnienie ze składek ZUS!

30 czerwca to ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pamiętaj o dokumentach rozliczeniowych!

Dofinansowanie do wynagrodzeń cudzoziemców z Tarczy Anykryzysowej - objaśnienia MRPiPS

Wątpliwości w przedmiocie dofinansowania do wynagrodzeń cudzoziemców z Tarcz Antykryzysowej objaśnia MRPiPS. Czy cudzoziemcy wykonujący pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenia na pracę mogą być objęci przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy bez konieczności złożenia nowego oświadczenia i wpisu do ewidencji oświadczeń albo bez zmiany dotychczasowego lub uzyskania nowego zezwolenia? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie przedłużony. Tym razem do 12 lipca 2020 r. Zasiłek wydłużono mocą rozporządzenia Rady Ministrów.

Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużono do 28 czerwca 2020 r., a co dalej? Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i "zwykły" zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 12 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 12 lipca 2020 r. Tarcza 4.0, która weszła w życie 24 czerwca wydłużyła zasiłek z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r. Dała możliwość ponownego przedłużania zasiłku mocą rozporządzeń. Co z wnioskami złożonymi przed 24 czerwca?

Dodatek solidarnościowy - warunki, wniosek EDS, przykłady

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł netto, należy spełnić kilka warunków. Jeśli jesteś osobą uprawnioną do nowego świadczenia, złóż wniosek EDS na PUE ZUS. Sprawdź na poniższych przykładach, kiedy i w jakiej kwocie przysługuje dodatek.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

ZUS udostępnił instrukcję, jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy. Składa się go wyłącznie elektronicznie za pomocą PUE ZUS na formularzu EDS.

Ile razy można otrzymać dodatek solidarnościowy?

Ile razy można otrzymać dodatek solidarnościowy, jeśli przysługuje w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.? Wynosi 1400 zł netto i przysługuje osobom, które utraciły pracę po dniu 15 marca 2020 r. Dodatek solidarnościowy wypłaca ZUS.

Pierwsza wypłata dodatku solidarnościowego 25 czerwca 2020 r.

Pierwsza wypłata dodatku solidarnościowego nastąpi 25 czerwca 2020 r. Pieniądze zostaną przelane na konta wnioskodawców. Komu przysługuje dodatek? Jak złożyć wniosek?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wchodzi w życie

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wchodzi w życie. Część nowych przepisów zaczyna obowiązywać dzień po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a pozostała część w późniejszych terminach. Wyjątek stanowi przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, które ma moc wsteczną od 25 maja 2020 r.

Zwolnienie ze składek - ZUS przypomni o dokumentach rozliczeniowych

Do przedsiębiorców, którzy wnioskowali o zwolnienie ze składek, ale do tej pory nie złożyli swoich dokumentów rozliczeniowych, ZUS wyśle przypomnienie. Ci, którzy nie złożą dokumentów rozliczeniowych, będą musieli zapłacić składki tak jakby o ulgę nie wystąpili.

Zwolnienie ze składek ZUS - konieczne deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne

Do zwolnienia ze składek ZUS konieczne są deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Ostatni dzień na złożenie w ZUS tych dokumentów to 30 czerwca 2020 r.

30 czerwca 2020 r. mija termin na wnioski o zwolnienie ze składek ZUS!

ZUS przypomina, że 30 czerwca 2020 r. mija termin na wnioski o zwolnienie z opłacania składek. Ostatni dzień czerwca wypada we wtorek. Wniosek może obejmować umorzenie składek za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Ostatnie 2 tygodnie na wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

Zostały ostatnie 2 tygodnie na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Dnia 30 czerwca upływa termin. Można starać się o umorzenie składek za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj 2020.

Koronawirus a wsparcie dla niepełnosprawnych pracowników z PFRON

Specustawa przewidziała specjalne wsparcie dla pracowników niepełnosprawnych w związku z epidemią koronawirusa. Można skorzystać z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZPCh) i zakładowego funduszu aktywności zawodowej (ZAZ) w celu utrzymania miejsc pracy. Wzrosła również kwota dofinansowania wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością.

Jaka będzie kwota wynagrodzenia minimalnego pomniejszonego o 20% w związku z przestojem?

Przepisy specustawy zezwalają na obniżenie wymiaru czasu pracy i proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia maksymalnie o 20%.. Czy można obniżyć pensję równą minimalnej płacy? Jaka będzie kwota wynagrodzenia minimalnego pomniejszonego o 20% w związku z przestojem ekonomicznym?

Oczekiwanie na wypłatę postojowego - wniesienie ponaglenia

Czy oczekiwanie na wypłatę świadczenia postojowego z tarczy antykryzysowej może trwać ponad 3 miesiące? O co chodzi ze wstrzymaniem biegu terminów procesowych? Kiedy można wnieść ponaglenie?

Brak premii i niższe wynagrodzenia w Poczcie Polskiej przez 3 miesiące

Poczta Polska, czyli największy polski pracodawca, rezygnuje z premii dla menadżerów i obniża wynagrodzenia zarządu i pracowników na okres 3 miesięcy. Spadek przychodów od stycznia do kwietnia wyniósł 21%. Obniżki pensji mają wynosić od 1 do 10%.

Tarcza antykryzysowa 4.0 - niekorzystne zmiany dla pracowników

4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian związanych z epidemią koronawirusa - tzw. tarczę antykryzysową 4.0. OPZZ sprzeciwia się zawartym w niej rozwiązaniom, które ocenia jako antypracownicze, krytykuje także prezydencką inicjatywę dodatku solidarnościowego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS od 25 maja do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS będzie przysługiwał od 25 maja do 28 czerwca 2020 r. Wbrew obawom otrzymają go także rodzice dzieci zdrowych w wieku do 8 lat.

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Wniosek o zgodę na przeznaczenie środków ZFA lub ZFRON (Wn-C-ZF)

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wraz z PFRON przygotowało Wniosek o zgodę na przeznaczenie środków ZFA lub ZFRON (Wn-C-ZF) na cele związane z ratowaniem miejsc pracy osób niepełnosprawnych, zapewnieniem ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji raz ciągłości działalności dysponenta oraz na wynagrodzenia i pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP - pytania i odpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa przewiduje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP. Z pomocy mogą skorzystać mikro, małe i średnie firmy. Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tą formą wsparcia, np. czy firma może wnioskować o dopłaty tylko na część miesiąca np. w przypadku, kiedy pracodawca chce objąć pracowników przestojem tylko na dwa tygodnie.

Dyrektywa unijna o urlopach rodzicielskich - czy jesteśmy na nią gotowi?

Dyrektywa work-life balance czyli unijna dyrektywa o urlopach rodzicielskich ma wejść w życie do połowy 2022 r. Będzie dotyczyła także urlopu ojcowskiego i elastycznej organizacji pracy. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do końca roku szkolnego czyli do 28 czerwca 2020 r. Trwają prace nad przyjęciem nowych przepisów, które będą obowiązywały z mocą wsteczną od 25 maja.

Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.

Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

Koronawirus: opiekę nad dziećmi i pracę łączy połowa mam

Koronawirus sprawił, że połowa mam musi łączyć pracę z opieką nad dziećmi. Kobiety jednocześnie muszą spełniać kilka ról - opiekunek, nauczycielek, sprzątaczek, pracownic, kucharek. Czy mogą liczyć na pomoc ojców i dziadków dzieci? Co sprawia im najwięcej problemów?

Czy będąc na umowie cywilnoprawnej, kolejny wniosek o postojowe można złożyć samemu?

Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca - potwierdza MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony do 14 czerwca na dotychczasowych zasadach. Będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci do 8 roku życia.

Zmiana czasu pracy pracowników w czasie epidemii COVID-19

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 spowodowała znaczące trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. W wielu zakładach pracy wskutek zmniejszenia ilości zamówień i zleceń, zmniejszyło się również zapotrzebowanie na pracę. Nowe okoliczności często wymagają zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwach. Niekiedy konieczna jest reorganizacja np. warunków pracy zmianowej lub wydłużenie czasu pracy pracowników w poszczególne dni. Stosunkowo sztywne reguły Kodeksu pracy nie zawsze pozwalają pracodawcom na szybkie wprowadzenie satysfakcjonujących i wystarczających rozwiązań organizacyjnych. Z pomocą przychodzą przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ta umożliwia pracodawcom, którzy doznali spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, wprowadzenie modyfikacji w zakresie czasu pracy pracowników.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych i nowy dodatkowy zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy. Proponuje się kwotę 1200 zł. Ponadto Premier zapowiada wprowadzenie nowego zasiłku 3-miesięcznego dla osób tracących pracę. Wysokość dodatkowego zasiłku ma wynosić 1300 zł.

Podcasty ZUS o tarczy antykryzysowej - "Prosto z ZUS"

ZUS we współpracy z organizacją Pracodawcy RP nagrał cykl podcastów o tarczy antykryzysowej "Prosto z ZUS".

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony w czasie epidemii koronawirusa zostaje ponownie przedłużony. Będzie można z niego skorzystać także po 24 maja. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje taką możliwość do 14 czerwca 2020 r.

Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania

Najczęściej zadawane pytania o tarczą antykryzysową dotyczą pożyczki, ochrony miejsc pracy i dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Odwołanie komisji lekarskich - co z osobami, które nie dostały orzeczenia o niezdolności do pracy?

Prezes ZUS odpowiada na pytanie, co z osobami, które nie otrzymały orzeczenia o niezdolności do pracy z powodu odwołania komisji lekarskich. Osoby te zostaną w pierwszej kolejności poinformowane o terminach komisji lekarskich, gdy zostaną wznowione.

Nowe zadania i wyższe wynagrodzenia dla pracowników urzędów pracy

W związku z kryzysem i instrumentami tarczy antykryzysowej na urzędy pracy zostały nałożone dodatkowe zadania. W związku z tym urzędy pracy otrzymają dodatkowe wsparcie. Pracownicy, którzy zajmują się realizacją zadań z tarczy będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia.

Tarcza Antykryzysowa - wszystko o wsparciu z ZUS

Wszystko, co należy wiedzieć o wsparciu z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej znajduje się w poniższym artykule. Jaką pomoc można otrzymać z ZUS? Jak ubiegać się o wsparcie? Gdzie można złożyć stosowne wnioski?

Jak odebrać i podpisać informację o zwolnieniu ze składek ZUS?

Sprawdź, jak odebrać na PUE informację o zwolnieniu ze składek ZUS. Od wczoraj, 5 maja 2020 r., pojawiły się one na indywidualnych kontach przedsiębiorców.

Co można zrobić z zaległościami w składkach ZUS? - rozwiązania z Tarczy i inne oferowane przez ZUS

ZUS wylicza w punktach, co można zrobić z zaległościami w opłacaniu składek ZUS. Dostępne są rozwiązania z Tarczy antykryzysowej bądź z ulgi oferowane przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przyznał zwolnienia ze składek - decyzje już dziś na kontach PUE ZUS

ZUS przyznał zwolnienia ze składek przysługujące na mocy tarczy antykryzysowej. Już dziś, 5 maja 2020 r., decyzje pojawią się na kontach ubezpieczonych PUE ZUS.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS (koronawirus) - druk

Pobierz druk wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS - KRUS ZO-1/04/2020. Zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres opieki nad dzieckiem, które nie uczęszcza do żłobka, przedszkola, szkoły z powodu epidemii koronawirusa lub nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego. Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS do 24 maja 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolnika/domownika również ulega przedłużeniu do 24 maja 2020 r. Przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. W jakich przypadkach przysługuje?

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało uaktualnione. Aktualnie przedłuża się zasiłek do lutego 2022 roku. Pobierz nowy wzór oświadczenia z ZUS nazywanego potocznie wnioskiem.

REKLAMA