REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wypoczynkowy

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Obniżenie wymiaru czasu pracy może zmniejszyć urlop wypoczynkowy. 4/5 etatu na 3 miesiące w związku z koronawirusem nie obniży wymiaru urlopu w roku kalendarzowym. /fot. Shutterstock
Obniżenie wymiaru czasu pracy może zmniejszyć urlop wypoczynkowy. 4/5 etatu na 3 miesiące w związku z koronawirusem nie obniży wymiaru urlopu w roku kalendarzowym. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z koronawirusem powoduje pomniejszenie liczby dni urlopu wypoczynkowego? Dokonajmy obliczeń na przykładzie obniżenia czasu pracy o 20% czyli do 4/5 etatu.

Obniżenie wymiaru czasu pracy o maksymalnie 20% a urlop wypoczynkowy

Do czasu wejścia w życie tarczy 4.0 warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika na podstawie art. 15g Ustawy COVID-owej było obniżenie o maksymalnie 20% wymiaru czasu pracy pracownikowi, o którego dofinansowanie do wynagrodzenia ubiegał się pracodawca.

REKLAMA

Autopromocja

Obniżenie wymiaru czasu pracy wiąże się w praktyce m.in. z ustalaniem uprawnień pracowniczych proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jednym z takich uprawnień, które podlegają proporcjonalnemu przeliczeniu jest przysługujący pracownikowi urlop należny.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Pytanie czytelnika:

W naszej firmie dokonano obniżenia wymiaru czasu  20% wszystkim zatrudnionym w niej pracownikom na okres od 1 maja do 31 lipca 2020 r. Czy obniżony wymiar etatu wpływa na mój urlop? – pisze Pani Edyta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź eksperta:

W konsekwencji decyzji pracodawcy pracownicy w okresie od 1 maja do 31 lipca 2020 r. pracują w wymiarze czasu pracy 4/5 etatu. Przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy pracownika. Wynosi on odpowiednio:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony 10 lat i więcej.

Poprawne ustalenie podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego to jednak dopiero wierzchołek „góry lodowej” w procesie ustalania urlopu należnego pracownikowi. Pracownikowi przysługuje bowiem urlop proporcjonalny do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia/wykonywania pracy u danego pracodawcy. W tym celu do poprawnego ustalenia uprawnień urlopowych przysługujących pracownikowi stosuje się cztery zasady proporcjonalności.

Zasada proporcjonalności mówi o tym, że pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia i wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełny dzień urlopu zawsze zaokrąglamy w górę do pełnego dnia (Podstawa: art. 154 § 2 KP).

Pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze czasu pracy 4/5 etatu wymiar urlopu proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia ustala się następująco:

4/5 etatu ->  20 x 4/5 = 16 

                  ->  26 x 4/5 = 20,8 -> 21

Pracownikowi zatrudnionemu u dotychczasowego pracodawcy w danym roku kalendarzowym przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy, chyba że przed ustaniem stosunku pracy pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze.

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia.

W konsekwencji tej regulacji należy obliczyć urlop proporcjonalny do wymiaru czasu pracy i okresu w jakim pracownik objęty jest obniżeniem etatu.

Przyjrzyjmy się zatem dokładnie w jaki sposób i czy na pewno obniżenie etatu wpływa na uprawnienia urlopowe pracownika.

I. Przy podstawowym wymiarze urlopu wynoszącym 20 dni obliczenia kształtują się następująco:

Obliczamy urlop należny za okres styczeń – kwiecień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)

20/12*4 = 6,66 w zaokrągleniu 7 dni

Obliczamy urlop należny za okres maj – lipiec 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 4/5 etatu)

4/5 etatu ->  20 x 4/5 = 16 

16/12*3 = 4 dni

Obliczamy zatem urlop należny za okres sierpień - grudzień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)

20/12*5 = 8,33 w zaokrągleniu 9 dni

Łącznie 7 + 4 +9 = 20 dni

II. Przy podstawowym wymiarze urlopu wynoszącym 26 dni obliczenia kształtują się następująco:

Obliczamy urlop należny za okres styczeń – kwiecień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)

26/12*4 = 8,66 w zaokrągleniu 9 dni

Obliczamy urlop należny za okres maj – lipiec 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 4/5 etatu)

4/5 etatu ->  26 x 4/5 = 20,8 w zaokrągleniu 21

21/12*3 = 5,25 = 6 dni

Obliczamy zatem urlop należny za okres sierpień - grudzień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)

26/12*5 = 10,83 w zaokrągleniu 11 dni

Łącznie 9 + 6 + 11 = 26 dni

Tyle się naliczyliśmy, a urlop pracownika pozostał bez zmian z uwagi na zaokrąglenia do pełnego dnia (Podstawa: art. 154 § 2 KP).

Nie zawsze jednak tak będzie, dlatego ważne jest, aby za każdym razem, gdy w trakcie roku kalendarzowego zmienia się wymiar czasu pracy pracownika, dokonać analogicznego obliczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

REKLAMA

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

REKLAMA