Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
Obniżenie wymiaru czasu pracy o maksymalnie 20% a urlop wypoczynkowy
Do czasu wejścia w życie tarczy 4.0 warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika na podstawie art. 15g Ustawy COVID-owej było obniżenie o maksymalnie 20% wymiaru czasu pracy pracownikowi, o którego dofinansowanie do wynagrodzenia ubiegał się pracodawca.
REKLAMA
Obniżenie wymiaru czasu pracy wiąże się w praktyce m.in. z ustalaniem uprawnień pracowniczych proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jednym z takich uprawnień, które podlegają proporcjonalnemu przeliczeniu jest przysługujący pracownikowi urlop należny.
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Pytanie czytelnika:
W naszej firmie dokonano obniżenia wymiaru czasu 20% wszystkim zatrudnionym w niej pracownikom na okres od 1 maja do 31 lipca 2020 r. Czy obniżony wymiar etatu wpływa na mój urlop? – pisze Pani Edyta.
Odpowiedź eksperta:
W konsekwencji decyzji pracodawcy pracownicy w okresie od 1 maja do 31 lipca 2020 r. pracują w wymiarze czasu pracy 4/5 etatu. Przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy pracownika. Wynosi on odpowiednio:
- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony 10 lat i więcej.
Poprawne ustalenie podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego to jednak dopiero wierzchołek „góry lodowej” w procesie ustalania urlopu należnego pracownikowi. Pracownikowi przysługuje bowiem urlop proporcjonalny do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia/wykonywania pracy u danego pracodawcy. W tym celu do poprawnego ustalenia uprawnień urlopowych przysługujących pracownikowi stosuje się cztery zasady proporcjonalności.
Zasada proporcjonalności mówi o tym, że pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia i wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełny dzień urlopu zawsze zaokrąglamy w górę do pełnego dnia (Podstawa: art. 154 § 2 KP).
Pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze czasu pracy 4/5 etatu wymiar urlopu proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia ustala się następująco:
4/5 etatu -> 20 x 4/5 = 16
-> 26 x 4/5 = 20,8 -> 21
Pracownikowi zatrudnionemu u dotychczasowego pracodawcy w danym roku kalendarzowym przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy, chyba że przed ustaniem stosunku pracy pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze.
Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia.
W konsekwencji tej regulacji należy obliczyć urlop proporcjonalny do wymiaru czasu pracy i okresu w jakim pracownik objęty jest obniżeniem etatu.
Przyjrzyjmy się zatem dokładnie w jaki sposób i czy na pewno obniżenie etatu wpływa na uprawnienia urlopowe pracownika.
I. Przy podstawowym wymiarze urlopu wynoszącym 20 dni obliczenia kształtują się następująco:
Obliczamy urlop należny za okres styczeń – kwiecień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)
20/12*4 = 6,66 w zaokrągleniu 7 dni
Obliczamy urlop należny za okres maj – lipiec 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 4/5 etatu)
4/5 etatu -> 20 x 4/5 = 16
16/12*3 = 4 dni
Obliczamy zatem urlop należny za okres sierpień - grudzień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)
20/12*5 = 8,33 w zaokrągleniu 9 dni
Łącznie 7 + 4 +9 = 20 dni
II. Przy podstawowym wymiarze urlopu wynoszącym 26 dni obliczenia kształtują się następująco:
Obliczamy urlop należny za okres styczeń – kwiecień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)
26/12*4 = 8,66 w zaokrągleniu 9 dni
Obliczamy urlop należny za okres maj – lipiec 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 4/5 etatu)
4/5 etatu -> 26 x 4/5 = 20,8 w zaokrągleniu 21
21/12*3 = 5,25 = 6 dni
Obliczamy zatem urlop należny za okres sierpień - grudzień 2020 (obowiązujący pracownika wymiar etatu wynosi 1/1 etatu)
26/12*5 = 10,83 w zaokrągleniu 11 dni
Łącznie 9 + 6 + 11 = 26 dni
Tyle się naliczyliśmy, a urlop pracownika pozostał bez zmian z uwagi na zaokrąglenia do pełnego dnia (Podstawa: art. 154 § 2 KP).
Nie zawsze jednak tak będzie, dlatego ważne jest, aby za każdym razem, gdy w trakcie roku kalendarzowego zmienia się wymiar czasu pracy pracownika, dokonać analogicznego obliczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat