Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
REKLAMA
REKLAMA
[AKTUALIZACJA]: Dodatkowy zasiłek macierzyński jest wciąż przedłużany za pomocą rozporządzeń Rady Ministrów. Do kiedy aktualnie obowiązuje - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Sprawdź, jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
REKLAMA
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został oficjalnie wydłużony do 12 lipca. Tarcza 4.0. umożliwia wypłatę zasiłku na opiekę nad dziećmi za ostatnie tygodnie i najbliższe dni.
- Jest to możliwe, dlatego, że ustawa obowiązuje w tym zakresie z mocą wsteczną – od 25 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół w związku z zagrożeniem koronawirusem. Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed Covid-19 – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
Dla rodziców dzieci zdrowych i dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności
Tarcza antykryzysowa 4.0 Pozwala na wypłatę dodatkowego zasiłku zarówno na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.
Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest na www.zus.pl. Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. [Instrukcja, jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS (plik docx, 546 kb)]
Jeśli w oczekiwaniu na zmianę przepisów rodzic złożył wniosek o zwykły zasiłek opiekuńczy, to teraz ten okres będzie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To znaczy, że nie pomniejszy puli 60 dni zwykłego zasiłku, który przysługuje w roku kalendarzowym.
Opieka nad dzieckiem po 12 lipca 2020 r.
Jeżeli rodzic będzie chciał zostać z dzieckiem w domu dłużej, po 12 lipca może złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem w ramach standardowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje rodzicom na dziecko do 8 lat w wymiarze 60 dni w ciągu roku.
- Zastrzegam, że te 60 dni przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na ich liczbę, czyli rodzic jedynaka i rodzic trójki dzieci mają tylko 60 dni zarówno na opiekę nad chorym (e-zla) jak i zdrowym dzieckiem – dodaje Kowalska-Matis.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że według przepisów zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.
Komu przysługuje "zwykły" zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie. Przysługuje on na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.
Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.
Więcej: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatkowy-zasilek-opiekunczy/2595013
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat