Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS (koronawirus) - druk
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS
Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem dla rolników i domowników ubezpieczonych w KRUS.
REKLAMA
POBIERZ DRUK KRUS ZO-1/04/2020 >>>
Informacja o zasiłku opiekuńczy z KRUS załączona do wniosku
1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na podstawie art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568), który wszedł w życie z dniem 31 marca 2020 r.
2. Do przyznawania i wypłaty zasiłku opiekuńczego, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
3. Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego wszczyna się na pisemny wniosek złożony osobiście, za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym, albo przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym.
4. Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, która sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19. Ubezpieczeniu w zakresie wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jak i emerytalno-rentowym można podlegać z mocy ustawy lub na wniosek.
5. Zasiłek opiekuńczy przysługuje z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad: 1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, 2) dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
6. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres nie dłuższy niż 14 dni. Rada Ministrów Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, określić dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego, biorąc pod uwagę okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub okres niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych.
7. Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (np. soboty i niedzieli).
8. Zasiłek opiekuńczy za każdy dzień wynosi 1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca 2020 r. wynosi 972 zł 40 gr. Strona 5 z 5 KRUS ZO-1/04/2020
9. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka (lub opiekunowi prawnemu). Zasiłek ten wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.
10. Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez okres wynikający z rozporządzenia Rady Ministrów, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
11. Za dziecko uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie (np. w ramach rodziny zastępczej niezawodowej).
12. W przypadku dzieci poniżej 8. roku życia z zasiłku opiekuńczego można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
13. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do 18 lat do wniosku o zasiłek opiekuńczy powinien być dołączony dokument, który potwierdza niepełnosprawność, tj. orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami dotyczącymi konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
14. Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę nie może być osoba, która:
- jest całkowicie niezdolna do pracy,
- jest chora,
- jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
- prowadzi gospodarstwo rolne,
- prowadzi działalność pozarolniczą,
- nie jest zobowiązana do sprawowania opieki na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia sprawowania opieki.
15. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku.
16. Ubezpieczony nie uzyska prawa do zasiłku opiekuńczego w okresie przebywania na zasiłku chorobowym w związku z czasową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym lub w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
17. Ubezpieczony nie uzyska prawa do zasiłku opiekuńczego za okres, w którym jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności.
18. Ubezpieczony wykorzystujący okres opieki w sposób niezgodny z celem tej opieki, traci prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres.
19. Wypłatę zasiłku opiekuńczego wstrzymuje się, jeżeli prawo do zasiłku ustało albo okaże się, że prawo takie w ogóle nie istniało.
20. Jeżeli zasiłek opiekuńczy został pobrany nienależnie z winy ubezpieczonego, wypłacone kwoty podlegają potrąceniu z należnych ubezpieczonemu zasiłków bieżących oraz innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat