REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona wynagrodzenia, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika

Jakie zarobki za świąteczne prace?

Dorywczą pracę na święta można znaleźć między innymi w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Na jakie zarobki można liczyć podejmując pracę dorywczą tuż przed Bożym Narodzeniem?

Potrącenie alimentów z wynagrodzenia

Dziś Andrzejki - sprawdź ile zarabiają wróżki!

Tarot, horoskopy, czarny kot, numerologia czyli... doradztwo duchowe. Usługi oferowane przez wróżbitów znacznie zmieniły się na przestrzeni lat. Dziś ich podstawowym narzędziem pracy nie jest szklana kula tylko... telefon, Internet, e-mail i internetowe komunikatory. Ile wynosi koszt konsultacji u wróżki?

Co to jest gotowość do pracy?

Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik nie może wykonywać pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ale jest gotowy do wykonywania takiej pracy i pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Czy za pracę na wysokościach należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Obecnie pracuję w firmie, która zajmuje się instalowaniem urządzeń na masztach. Czy w związku z tak niebezpieczną pracą, należy mi się dodatkowe wynagrodzenie?

Nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.

Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

Ponieważ umowa o dzieło jest umową rezultatu, umówione wynagrodzenie należy się przyjmującemu zamówienie jedynie wtedy, gdy dzieło wykonał. Kodeks cywilny przewiduje jednakże pewne wyjątkowe sytuacje, gdy pomimo niewykonania przyjmujący zamówienie może żądać zapłaty całości lub części wynagrodzenia, mimo że dzieła nie wykonał.

Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów zawieranych pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Wynagrodzenie stanowi drugi jej podstawowy element, gdyż umowa ta została ukształtowana w kodeksie cywilnym jako umowa z natury swej odpłatna.

Wynagrodzenie przy umowie zlecenie - porada

Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Zlecenie jest najczęściej odpłatne. Kodeks cywilny zakłada, że umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie, chyba że co innego wynika z umowy lub z okoliczności. Należy zatem przyjąć, na podstawie zresztą Kodeksu cywilnego, że umowa zlecenie może być także nieodpłatna.

Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło - porada

Możliwość zmiany ustalonego w umowie o dzieło wynagrodzenia za wykonanie dzieła zależy od tego, w jaki sposób strony umowy określiły wynagrodzenie. Kodeks rozróżnia w tym zakresie między ryczałtowym wynagrodzeniem a kosztorysowym określeniem wynagrodzenia.

Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Wbrew pozorom często dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca źle obliczy wynagrodzenie swojego pracownika. Czy w takiej sytuacji może je odzyskać?

Co grozi pracodawcy za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia

W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może nie tylko wymierzyć sankcje przewidziane w ustawie o PIP, ale również kary przewidziane w innych aktach prawnych, np. w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych.

Jaką odpowiedzialność ponosi kadrowa za niedopełnienie obowiązków wobec komornika

Nasza kadrowa nie odpowiedziała na pismo komornika i nie dokonywała potrąceń z wynagrodzenia pracownika, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. Czy w związku z tym zakład pracy może zostać ukarany przez komornika? Czy kadrowa może zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za niewywiązanie się z obowiązków wobec komornika?

Czy należy zmienić regulamin wynagradzania w sytuacji przejścia zakładu pracy?

Pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy na zasadzie art. 23(1) Kodeksu pracy w warunkach, gdy regulamin wynagradzania u tego pracodawcy jest mniej korzystny od dotychczas obowiązującego ich regulaminu, zachowują uprawnienia w zakresie treści stosunku pracy i warunków wynagradzania do czasu upływu okresu ich wypowiedzenia.

Zbieg tytułów wykonawczych do jednego wynagrodzenia

Potrącenia należności innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych w razie zbiegu potrąceń w sumie nie mogą przekroczyć 1/2 wynagrodzenia, a łącznie z należnościami na pokrycie świadczeń alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia.

Wynagrodzenie osób podejmujących pierwszą pracę

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wynosi nieco ponad 3400 zł. Czy takie wynagrodzenie satysfakcjonuje studentów i absolwentów podejmujących pierwszą pracę?

Potrącanie z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia grupowe

W naszym zakładzie pracy pracownicy, którzy przystąpili do grupowego ubezpieczenia na życie mają z wynagrodzenia potrącaną składkę miesięczną w wysokości 48 zł. Pracownicy wyrazili zgodę na potrącenie, ale nie zostało to potwierdzone w formie pisemnej. Czy pracodawca powinien jednak sporządzić takie pozwolenie na piśmie i czy może potrącać z wynagrodzenia składkę, jeśli w danym miesiącu pracownik nie otrzyma minimalnego wynagrodzenia? Czy można potrącić tę składkę, jeśli pracownik wyrazi zgodę na jej potrącenie również w sytuacji, gdy nie ma minimalnego wynagrodzenia? Jak powinno brzmieć takie pozwolenie?

Kiedy pracodawca może starać się o nieoprocentowaną pożyczkę

Od 9 lipca 2010 r. obowiązuje procedura ubiegania się o nieoprocentowane pożyczki z FGŚP. Może się o nie ubiegać pracodawca, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.

Jak należy traktować wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego w oparciu o kontrakt menedżerski?

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wykonywać swoje obowiązki na podstawie umowy o zarządzanie na podstawie, której menedżer mający zarządzać spółką nabywa kompetencje do prowadzenia i reprezentowania spółki przez oznaczony w umowie czas. Takie umowy, określane jako kontrakty menedżerskie, często rodzą problemy w kwestiach prawnych i podatkowych. Jak należy traktować kontrakt menedżerski członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia

Zgoda pracownika poszerza przedmiotowy zakres możliwości dokonywania przez pracodawcę potrąceń należności z tytułu wynagrodzenia pracowniczego.

Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Niewypłacenie wynagrodzenia pracownikowi stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Podwyżki wynagrodzenia przyznawane za okres wsteczny

1 kwietnia zwróciłem się do pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca przystał na moją propozycję w związku z czym, stosunek pracy ustał tego samego dnia. Kilka dni później dowiedziałem się, iż wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie, w której pracowałem otrzymali podwyżki wynagrodzenia z mocą wsteczną od 1 stycznia. Czy w sytuacji gdy nie jestem już pracownikiem, mój były zakład pracy powinien wypłacić mi podwyżkę?

Termin wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z kodeksem pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Tak więc odejście od tej zasady może nastąpić jedynie na rzecz ustalenia częstszych wypłat.

Potwierdzenie odbioru wynagrodzenia pracowniczego

Sposób wypłaty wynagrodzenia pracownikom może normować układ zbiorowy pracy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. Jeżeli takie uregulowania obowiązują u danego pracodawcy to nimi w pierwszej kolejności należy się kierować.

Wynagrodzenie do rąk współmałżonka

Zgodnie z podstawową zasadą prawa pracy pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę, a ewentualną umowę, za pomocą której pracownik rozporządził prawem do wynagrodzenia należy uznać za nieważną.

Czas wolny w zamian za godziny przepracowane ponad normę

Pracownik w marcu tego roku pracował sześć dni po 9 godzin na dobę, tj. przepracował 6 godzin nadliczbowych. Czy pracownik w takiej sytuacji powinien wystąpić z wnioskiem o udzielenie w zamian czasu wolnego, czy też pracodawca może swobodnie zadecydować, czy udzieli pracownikowi czasu wolnego, czy też wypłaci dodatek za czas przepracowany w nadgodzinach?

Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Istnieje jednak możliwość jego przekazywanie na konto bankowe.

Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Coraz więcej przypadków niewypłacenia wynagrodzeń

O 25 proc. wzrosła na Mazowszu w pierwszym półroczu 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, liczba przypadków niewypłacenia wynagrodzeń pracownikom - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Okręgowy Inspektorat Pracy.

Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Taka sytuacja określana jest mianem dyżuru. Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem?

Czy można wypłacić wynagrodzenie w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Jak zatem naliczyć takie wynagrodzenie?

Pracodawcy nie płacą wynagrodzeń pracownikom

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła 110 mln zł. To o blisko jedną piątą (19 proc.) więcej niż w tym samym czasie ub.r. Spadła za to liczba skarg dotyczących zwolnień - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Śmierć pracownika a prawo spadkowe

Zgodnie z art. 63(1) § 1 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kodeks w szczególny sposób reguluje sytuację praw majątkowych pracownika po jego śmierci, gdyż zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku nie należą m.in. prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Czy można wypłacać wynagrodzenie raz na dwa miesiące?

Obecnie zatrudniam 15 osób. Z uwagi na charakter i rodzaj zawartych z moimi kontrahentami umów, korzystniej byłoby dla mnie wypłacać wynagrodzenie raz na dwa miesiące, w takich bowiem okresach sam otrzymuję swoje pieniądze. Czy jednak nie będę w ten sposób łamał przepisów prawa pracy?

Czy można wypłacać wynagrodzenie w euro?

Wynagrodzenie za pracę to jedno z podstawowych praw pracownika. Podstawowe zasady jego wypłacania określa Kodeks pracy, w kwestii waluty w której będzie ono wypłacane, należy zajrzeć do Kodeksu cywilnego.

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Kodeks pracy wyraża ogólną zasadę, że wynagrodzenie należy się pracownikowi za wykonaną pracę lub przepracowany okres, zazwyczaj z dołu. Są jednak sytuacje, kiedy pracownik nie świadczy pracy a pracodawca i tak zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia.

Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

W pojęciu wynagrodzenia mieszczą się wszelkie świadczenia należne od pracodawcy pracownikowi za świadczoną przez niego pracę. Wynagrodzenie jest ustalane w pieniądzu, ale nie wyklucza to świadczeń w naturze ustalanych na ogół jako uzupełnienie wynagrodzenia w pieniądzu.

Opieka medyczna jako bezgotówkowy system motywowania

Oczywiste jest, że nic tak nie motywuje pracownika do pracy, jak dodatkowe pieniądze wypłacone w postaci premii lub nagrody. W czasach kryzysu pracodawcy szukają jednak innych metod premiowania, które mają szansę się sprawdzić.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151(1))

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie bądź czas wolny.

Praca w porze nocnej (art. 151(7))

Zgodnie z Kodeksem pracy, pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Inaczej kwestia ta jest uregulowana chociażby w Kodeksie karnym, gdzie pora nocna przypada na godziny pomiędzy 22.00 a 6.00 rano.

Praca w godzinach nadliczbowych (art. 151)

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Nadgodziny w dniu wolnym od pracy (art. 151(3))

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak się ustala systemy i rozkłady czasu pracy? (art. 150)

Systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe powinny być przede wszystkim ustalane w układach zbiorowych pracy (ponadzakładowych lub zakładowych) lub w regulaminie pracy.

Ekwiwalent za nadgodziny (art. 151(6))

W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikowi należy się nie tylko ekwiwalent za urlop, ale także ekwiwalent za przepracowane godziny nadliczbowe.

Dyżur (art. 151(5))

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Mowa w takim wypadku oczywiście o dyżurze.

Dodatek za pracę w porze nocnej (art. 151(8))

Pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej ustalonej w układzie zbiorowym, regulaminie pracy czy w obwieszczeniu lub który w okresie rozliczeniowym pracuje w nocy co najmniej przez 1/4 obowiązującego go czasu pracy.

Ochrona informacji dotyczących wynagrodzenia pracownika

Kwestię ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika należy rozważać w dwóch płaszczyznach. Informacje te stanowią bowiem dobro osobiste pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a także dane osobowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Zasady ochrony wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie jest koniecznym elementem stosunku pracy, jego wypłata należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Ma on obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia.

REKLAMA