Jak należy traktować wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego w oparciu o kontrakt menedżerski?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli członek zarządu wykonuje swoje obowiązki na podstawie kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie na podstawie której na menedżera przeniesione zostają kompetencje do prowadzenia i reprezentowania spółki przez oznaczony w umowie czas) to również podstawą do otrzymanie przez członka zarządu wynagrodzenia z tytułu pełnionych przez niego funkcji jest kontrakt menedżerski. Wynagrodzenie co do zasady ustala się zgodnie z obowiązującą zasadą swobody umów.
REKLAMA
Charakter podatkowy wynagrodzenia z kontraktu menedżerskiego
W każdym przypadku wynagrodzenie otrzymywane prze członka zarządu spółki z o. o. będzie stanowiło źródło przychodu podatkowego. Wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego będzie stanowiło przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bowiem w myśl tego przepisu do źródeł z przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście zalicza się między innymi przychody uzyskiwane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich jak i umów o podobnym charakterze.
Przeczytaj również: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia
Czy spółka ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek
W przypadku gdy członek zarządu spółki z o. o. pełni swoją funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego wówczas spółka wypłacająca osobie tej z tego tytułu wynagrodzenie zobowiązana jest jako płatnik do pobrania zaliczek na podatek dochodowy stosownie do wypłacanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne.
Polecamy serwis Spółki
Obowiązek ubezpieczenie społecznego
Jeżeli członek zarządu pełni swoje funkcje jedynie na podstawie aktu powołania – uchwały wspólników i nie wiąże go żadna umowa ze spółką, wówczas przyjmuje się, że nie powstaje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tego tytułu. Sytuacja ulega zmianie jeżeli członka zarządu dodatkowo łączy ze spółką kontrakt menedżerski. W takim przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat