reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: niezdolność do pracy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu niezdolność do pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące niezdolność do pracy.

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Aktualizacja: 03.08.2020

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy? »

Zmiana etatu w trakcie choroby a podstawa wymiaru zasiłku

Aktualizacja: 20.05.2020

Jeżeli w miesiącu powstania niezdolności do pracy (trwania choroby) lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy ( art. 40). Nie jest to średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do zasiłku. »

Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku

Aktualizacja: 16.02.2017

Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. »

Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku zwolnień lekarskich z tytułu różnych chorób

Aktualizacja: 18.05.2012

Nasz pracownik, który ukończył 51 lat, przebywał na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim do 16 marca br. z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Wykorzystał on z tym dniem 130 dni okresu zasiłkowego. Następnie na okres od 10 do 23 kwietnia br. przedłożył zwolnienie lekarskie w związku z zapaleniem krtani. Na kolejne zwolnienie pracownik poszedł 7 maja br., znowu z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Czy w takim przypadku dla pracownika rozpocznie się nowy okres zasiłkowy? Jeśli tak, to od kiedy? Jakiego rodzaju świadczenia są należne temu pracownikowi z powodu choroby? Czy podstawę wymiaru świadczeń należy przeliczyć na nowo? »

Czy koszty szkolenia oraz wartość upominku wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Aktualizacja: 22.12.2011

Na początku września br. zorganizowaliśmy dla pracowników szkolenie w siedzibie naszej firmy. Zapewniliśmy pracownikom wyżywienie, materiały dydaktyczne, a na zakończenie słodkie upominki, których koszt na 1 pracownika wyniósł 50 zł. Nasza pracownica, która brała udział w tym szkoleniu, jest obecnie w ciąży i przedłożyła nam zwolnienie lekarskie od 28 listopada do 23 grudnia br. Pracownica ta jest wynagradzana stawką 20 zł/godzinę. Czy koszt takiego szkolenia i wartość słodkich upominków należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku? »

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Aktualizacja: 15.12.2011

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? »

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Aktualizacja: 24.10.2011

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić? »

Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy

Aktualizacja: 13.10.2011

Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku? »

Jakie składniki wynagrodzenia wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Aktualizacja: 03.10.2011

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. »

Prawo do zasiłków i ich wysokość a urlop wypoczynkowy

Aktualizacja: 21.09.2011

Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, świadczenie urlopowe lub kwoty dopłat do wypoczynku pracownika należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? W jaki sposób należy uzupełniać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie za urlop? Czy choroba lub inna przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy skutkuje tym, że planowany urlop się nie rozpoczyna, a rozpoczęty ulega przerwaniu? Te i podobne pytania powodują wiele praktycznych wątpliwości i problemów. »

Podstawa zasiłku chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Aktualizacja: 19.08.2011

Jedna z pracownic zatrudniona w naszej firmie od stycznia 2009 r. pracowała w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 czerwca 2011 r. zwiększono jej wymiar zatrudnienia do 3/4 etatu. Od 7 sierpnia br. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy przy ustalaniu podstawy świadczeń chorobowych powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie, które pracownica osiągała z tytułu zatrudnienia na 3/4 etatu, czy uwzględnić również wynagrodzenia osiągnięte na 1/2 etatu? »

Jak należy obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy, który otrzymał tylko część wynagrodzenia za umowę zlecenia

Aktualizacja: 28.03.2011

Nasza firma zawarła umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 kwietnia 2011 r. Za zleconą pracę zleceniobiorca miał otrzymać 4000 zł płatne po kolejnych etapach pracy. Za okres od 1 do 9 marca 2011 r. otrzymał 300 zł, a za okres od 10 do 17 marca 2011 r. 250 zł. Zleceniobiorca 18 marca br. zachorował. Posiada 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Jak należy obliczyć dla niego zasiłek chorobowy? »

Zasady waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego

Aktualizacja: 24.03.2011

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy. »

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Aktualizacja: 14.03.2011

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu? »

Naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracowników jednostek badawczo-rozwojowych

Aktualizacja: 21.02.2011

Zmiany w zasadach naliczania świadczeń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego lub sprawowania opieki dla pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostki badawczo-rozwojowej weszły w życie pod koniec 2010 r. Wprowadziła je ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama