REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe

Bogusław Nowakowski
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?

Rada

Tak. Ponieważ otrzymali Państwo zwolnienie lekarskie pracownicy za czas niezdolności do pracy, nabywa ona prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a nie do wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy. Należy wypłacić pracownicy stosowne świadczenie chorobowe za okres do czasu rozwiązania umowy, tj.od 26 do 31 lipca 2019 r.

Autopromocja

Uzasadnienie

Zwolnienie lekarskie Państwa pracownicy zostało wystawione na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. W tej sytuacji są Państwo zobowiązani wypłacić od 26 do 31 lipca br.:

 • wynagrodzenie chorobowe - jeżeli pracownica nie wykorzystała limitu 33 lub 14 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłacanego ze środków pracodawcy, lub

 • zasiłek chorobowy.

Wypłatę zasiłku chorobowego od 1 sierpnia 2019 r., tj. za okres po ustaniu zatrudnienia, należy przekazać do ZUS. W tym celu muszą Państwo przekazać do ZUS (do dowolnej jego placówki) zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3. Zaświadczenie to może zostać złożone w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS lub osobiście w postaci papierowej albo za pośrednictwem operatora pocztowego.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W celu obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3 wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała jej niezdolność do pracy, w tym także wynagrodzenie wypłacone za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, tj. za okres od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy pracy, w celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wykazać wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona od 1 stycznia 2018 r. w okresie od 1 maja do 31 lipca 2019 r. została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, za co przysługiwało jej wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. na profil informacyjny na PUE ZUS pracodawcy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownicy. Jej wynagrodzenie za okres poprzedzający niezdolność do pracy wyniosło:

 • za okres od lipca do października 2018 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4400 zł,

- premia regulaminowa za 4 miesiące zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2640 zł;

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4600 zł,

- premia regulaminowa za 8 miesięcy zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2900 zł,

- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych za 2 miesiące: 1420 zł.

Przeciętne wynagrodzenie wynosi: 17 600 zł (4400 zł x 4 miesiące) + 2640 zł + 36 800 zł (4600 zł x 8 miesięcy) + 2900 zł + 1420 zł = 61 360 zł; 61 360 zł : 12 miesięcy = 5113,33 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi: 5113,33 zł - 701,04 zł (5113,33 zł x 13,71%) = 4412,29 zł.

Wynagrodzenie chorobowe wynosi: 4412,29 zł x 80% = 3529,83 zł; 3529,83 zł : 30 = 117,66 zł; 117,66 zł x 6 dni = 705,96 zł.

Niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy powoduje obowiązek ustalenia przez pracodawcę prawa do świadczeń chorobowych.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, co do zasady, jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków do czasu ustania stosunku pracy.

Pracodawca może jednak w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę zwolnić pracownika ze świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, nie uzasadniając przy tym swojej decyzji. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest ustalane jak za urlop wypoczynkowy (art. 362 Kodeksu pracy).

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik nadal podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem od kwoty jego wynagrodzenia są naliczane i opłacane wszystkie składki, zgodnie z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Mimo że w tym czasie pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, nadal podlega m.in. ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby należy ustalić prawo do świadczeń z tego tytułu, a następnie dokonać ich wypłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA