Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe

Bogusław Nowakowski
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock
Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?

Rada

Tak. Ponieważ otrzymali Państwo zwolnienie lekarskie pracownicy za czas niezdolności do pracy, nabywa ona prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a nie do wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy. Należy wypłacić pracownicy stosowne świadczenie chorobowe za okres do czasu rozwiązania umowy, tj.od 26 do 31 lipca 2019 r.

Uzasadnienie

Zwolnienie lekarskie Państwa pracownicy zostało wystawione na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. W tej sytuacji są Państwo zobowiązani wypłacić od 26 do 31 lipca br.:

 • wynagrodzenie chorobowe - jeżeli pracownica nie wykorzystała limitu 33 lub 14 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłacanego ze środków pracodawcy, lub

 • zasiłek chorobowy.

Wypłatę zasiłku chorobowego od 1 sierpnia 2019 r., tj. za okres po ustaniu zatrudnienia, należy przekazać do ZUS. W tym celu muszą Państwo przekazać do ZUS (do dowolnej jego placówki) zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3. Zaświadczenie to może zostać złożone w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS lub osobiście w postaci papierowej albo za pośrednictwem operatora pocztowego.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W celu obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3 wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała jej niezdolność do pracy, w tym także wynagrodzenie wypłacone za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, tj. za okres od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy pracy, w celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wykazać wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona od 1 stycznia 2018 r. w okresie od 1 maja do 31 lipca 2019 r. została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, za co przysługiwało jej wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. na profil informacyjny na PUE ZUS pracodawcy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownicy. Jej wynagrodzenie za okres poprzedzający niezdolność do pracy wyniosło:

 • za okres od lipca do października 2018 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4400 zł,

- premia regulaminowa za 4 miesiące zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2640 zł;

 • za okres od listopada 2018 r. do czerwca 2019 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4600 zł,

- premia regulaminowa za 8 miesięcy zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2900 zł,

- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych za 2 miesiące: 1420 zł.

Przeciętne wynagrodzenie wynosi: 17 600 zł (4400 zł x 4 miesiące) + 2640 zł + 36 800 zł (4600 zł x 8 miesięcy) + 2900 zł + 1420 zł = 61 360 zł; 61 360 zł : 12 miesięcy = 5113,33 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi: 5113,33 zł - 701,04 zł (5113,33 zł x 13,71%) = 4412,29 zł.

Wynagrodzenie chorobowe wynosi: 4412,29 zł x 80% = 3529,83 zł; 3529,83 zł : 30 = 117,66 zł; 117,66 zł x 6 dni = 705,96 zł.

Niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy powoduje obowiązek ustalenia przez pracodawcę prawa do świadczeń chorobowych.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, co do zasady, jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków do czasu ustania stosunku pracy.

Pracodawca może jednak w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę zwolnić pracownika ze świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, nie uzasadniając przy tym swojej decyzji. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest ustalane jak za urlop wypoczynkowy (art. 362 Kodeksu pracy).

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik nadal podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem od kwoty jego wynagrodzenia są naliczane i opłacane wszystkie składki, zgodnie z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Mimo że w tym czasie pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, nadal podlega m.in. ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby należy ustalić prawo do świadczeń z tego tytułu, a następnie dokonać ich wypłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niepełnosprawny i pies asystujący

  Czy osoba niepełnosprawna może przebywać wraz z psem asystującym w miejscu pracy? Jak definiuje się psa asystującego? Do jakich obiektów użyteczności publicznej ma wstęp osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym? Czym są niezbędne racjonalne usprawnienia w miejscu pracy dla osoby niepełnosprawnej?

  Urlop na opiekę nad zwierzęciem i pies w miejscu pracy– zmiany w KP?

  Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem – póki co nie wiadomo. Jednak wielbiciele pupili ucieszyli się z pomysłu Fundacji Centaurus na takie uregulowania. Miłośnicy zwierzaków podkreślają konieczność opieki nad nimi, np. kiedy zwierzę przeszło operację lub zabieg czy też w nagłych sytuacjach. Czy można więc wziąć L4 na psa? Czy pies może przebywać w miejscu pracy? Czy powstaną psie przedszkola w biurach?

  Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

  W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

  Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

  Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte?

  Niedziela Palmowa 2023. Wielkanoc to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, a niedziela Palmowa przypada dokładnie na 7 dni przed. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku i czy tego dnia sklepy są otwarte? 

  Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

  Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

  Szkolenia - tylko w godzinach pracy?

  Szkolenia zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy tylko w godzinach pracy? Sprawdź. 

  Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

  Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

  Polacy kupują coraz mniej

  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

  Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

  W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

  Bezrobocie stoi w miejscu

  Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

  Niedziela handlowa – kwiecień 2023

  W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

  Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

  We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

  Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

  Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

  GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

  GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

  Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

  Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

  „Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

  63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

  17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

  Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

  Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

  Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

  Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

  Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

  Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

  W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

  Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

  Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

  Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

  Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

  Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

  Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

  E-ZLA dostępne na PUE ZUS

  W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).