Kategorie

Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe

Bogusław Nowakowski
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe/fot. Shutterstock
Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?

Rada

Tak. Ponieważ otrzymali Państwo zwolnienie lekarskie pracownicy za czas niezdolności do pracy, nabywa ona prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a nie do wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy. Należy wypłacić pracownicy stosowne świadczenie chorobowe za okres do czasu rozwiązania umowy, tj.od 26 do 31 lipca 2019 r.

Uzasadnienie

Zwolnienie lekarskie Państwa pracownicy zostało wystawione na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. W tej sytuacji są Państwo zobowiązani wypłacić od 26 do 31 lipca br.:

 • wynagrodzenie chorobowe - jeżeli pracownica nie wykorzystała limitu 33 lub 14 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłacanego ze środków pracodawcy, lub

 • zasiłek chorobowy.

Wypłatę zasiłku chorobowego od 1 sierpnia 2019 r., tj. za okres po ustaniu zatrudnienia, należy przekazać do ZUS. W tym celu muszą Państwo przekazać do ZUS (do dowolnej jego placówki) zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3. Zaświadczenie to może zostać złożone w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS lub osobiście w postaci papierowej albo za pośrednictwem operatora pocztowego.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W celu obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3 wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała jej niezdolność do pracy, w tym także wynagrodzenie wypłacone za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, tj. za okres od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy pracy, w celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wykazać wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona od 1 stycznia 2018 r. w okresie od 1 maja do 31 lipca 2019 r. została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, za co przysługiwało jej wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. na profil informacyjny na PUE ZUS pracodawcy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownicy. Jej wynagrodzenie za okres poprzedzający niezdolność do pracy wyniosło:

 • za okres od lipca do października 2018 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4400 zł,

- premia regulaminowa za 4 miesiące zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2640 zł;

 • za okres od listopada 2018 r. do czerwca 2019 r.:

- miesięczne wynagrodzenie zasadnicze: 4600 zł,

- premia regulaminowa za 8 miesięcy zmniejszana za okresy niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny: 2900 zł,

- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych za 2 miesiące: 1420 zł.

Przeciętne wynagrodzenie wynosi: 17 600 zł (4400 zł x 4 miesiące) + 2640 zł + 36 800 zł (4600 zł x 8 miesięcy) + 2900 zł + 1420 zł = 61 360 zł; 61 360 zł : 12 miesięcy = 5113,33 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi: 5113,33 zł - 701,04 zł (5113,33 zł x 13,71%) = 4412,29 zł.

Wynagrodzenie chorobowe wynosi: 4412,29 zł x 80% = 3529,83 zł; 3529,83 zł : 30 = 117,66 zł; 117,66 zł x 6 dni = 705,96 zł.

Niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy powoduje obowiązek ustalenia przez pracodawcę prawa do świadczeń chorobowych.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, co do zasady, jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków do czasu ustania stosunku pracy.

Pracodawca może jednak w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę zwolnić pracownika ze świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, nie uzasadniając przy tym swojej decyzji. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest ustalane jak za urlop wypoczynkowy (art. 362 Kodeksu pracy).

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik nadal podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem od kwoty jego wynagrodzenia są naliczane i opłacane wszystkie składki, zgodnie z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Mimo że w tym czasie pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, nadal podlega m.in. ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby należy ustalić prawo do świadczeń z tego tytułu, a następnie dokonać ich wypłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.