REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje? Ile wynosi? Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne? Poniżej najważniejsze informacje.
rozwiń >

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne to świadczenie pieniężne wypłacane przez organ emerytalno-rentowy, w sytuacji gdy ubezpieczony (który przebywał na zasiłku chorobowym i wyczerpał prawo do jego pobierania) nadal jest niezdolny do pracy. Co ważne warunkiem przyznania co świadczenie jest to, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

REKLAMA

Autopromocja

Świadczenie rehabilitacyjne jest jednym ze świadczeń pieniężnych obok: zasiłku chorobowego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku opiekuńczego – wypłacanych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

Do organu emerytalno-rentowego należy m.in. złożyć:

  • wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (formularz ZNp-7),

  • zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełni lekarz prowadzący posiadający dokumentację o stanie zdrowia,

  • oświadczenie (Z-10) — jeśli składa się wniosek o świadczenie i nie ma się już ubezpieczenia chorobowego.

Wniosek wraz z dokumentami należy złożyć w jednostce ZUS – zgodnie z miejscem zamieszkania. Dokumenty można złożyć osobiście albo skorzystać z pełnomocnika. Dokumenty można też wysłać pocztą, najlepiej za potwierdzeniem nadania jak i przez Internet.

Kiedy złożyć dokumenty?

Wniosek najlepiej złożyć co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu, przez który można jeszcze pobierać zasiłek chorobowy. Dlaczego? Jeżeli świadczenie zostanie przyznanie, szybciej się je wówczas otrzyma. Z kolei wniosek można złożyć najpóźniej w czasie 18 miesięcy po okresie, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek chorobowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo można być na świadczeniu rehabilitacyjnym?

To zależy. Generalnie świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez tyle czasu ile jest konieczne, aby osoba niezdolna do pracy miała tę zdolność przywróconą, niemniej jednak nie może to być dłużej niż przez 12 miesięcy.

Kto decyduje o świadczeniu rehabilitacyjnym?

O tym czy przyznać świadczenie, a w szczególności o tym czy dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, decyduje i orzeka lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Na decyzję czeka się zwykle około do 60 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów.

Czy można się odwołać od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS?

Tak, od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS można się odwołać. Zainteresowanemu przysługuje tzw. sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Jeżeli komisja orzeknie, że świadczenie się nie należy w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji, można się odwołać do sądu rejonowego, do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. Postępowanie jest wolne od opłat.

Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:

- emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

- zasiłku dla bezrobotnych,

- zasiłku przedemerytalnego,

- świadczenia przedemerytalnego,

- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia

- która ma ustalone prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej w ramach zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy
  • 75% tej podstawy za pozostały okres
  • 100% jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.

Czy pracownik może żądać ponownego zatrudnienia?

Prawo pracy nie chroni w sposób bezwzględny osób, które zatrudniają się i niemalże od razu przechodzą na zwolnienie lekarskie, później pobierają zasiłek chorobowy a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę z takim pracownikiem i to w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia (jednak bez ich winy):

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Jeżeli dojdzie do rozwiązania, to pracownik ma prawo do ponownego nawiązania stosunku pracy. Jeżeli pracownik, który pobierał świadczenie rehabilitacyjne zgłosi swój powrót do pracodawcy niezwłocznie po wyczerpaniu tego świadczenia, choćby nastąpiło to po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy, ma on prawo powrotu do pracy. Kodeks pracy zawiera jednak pewne kruczki, ponieważ pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z ww. przyczyn zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA