REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy dokonują obowiązkowych miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), jeśli nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

Zasady wydatkowania środków zfron

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej powinien stosować zasady wydatkowania środków zfron, np. zasady celowości poniesionych wydatków. Nieprzestrzeganie tych reguł może spowodować m.in. odmowę wydania zaświadczenia o pomocy de minimis.

Kiedy zwolnienia z pracy są zwolnieniami grupowymi

Trzydziestodniowy termin, w czasie którego ustala się, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych, liczy się od dnia, w którym pracodawca złożył pracownikowi pierwsze wypowiedzenie lub propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron ze swojej inicjatywy. Termin ten może rozpocząć się w dowolnym dniu miesiąca.

Ochrona przed zwolnieniem przy obniżonym wymiarze czasu pracy

Pracownik, który złożył wniosek o obniżenie wymiaru etatu w związku z uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, podlega ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę – obowiązujące terminy

Pewne czynności z zakresu prawa pracy powinny być wykonywane w przewidzianych prawem terminach. W przypadku ich nieprzestrzegania pracodawca może narazić się na odpowiedzialność finansową. Stanie się tak np. w sytuacji niewydania świadectwa pracy.

Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniliśmy niepełnosprawnego pracownika, któremu przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten w całości ujęliśmy w planie urlopów na 2012 r. w lipcu. Pracownik napisał podanie, że chce ten urlop podzielić na części w taki sposób, aby wykorzystać go po 1–2 dni w każdym miesiącu, żeby móc chodzić do przychodni lekarskiej w dogodnych dla niego terminach. Czy powinniśmy uwzględnić prośbę pracownika?

Ulgi we wpłatach na PFRON

Pracodawca nie musi posiadać statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, żeby uzyskać ulgi we wpłatach na PFRON. Aby je uzyskać, wystarczy zakupić usługę od pracodawcy, który osiągnął odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zmiana wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZPChr od 1 lipca 2012 r.

Aby pracodawca uzyskał status zakładu pracy chronionej musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi utrzymać odpowiedni wskaźnik zatrudnienia, obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy powinny odpowiadać przepisom BHP oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz powinny spełniać wymagania dostępności do nich. Poza tym pracodawca musi zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne oraz utworzyć i prowadzić zakładowy funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Utrata statusu zakładu pracy chronionej

 Decydując się na utratę statusu zakładu pracy chronionej, pracodawca powinien pamiętać, że będą się z tym wiązać określone w przepisach skutki prawne.

Odpis na zfśs na pracownika, którego orzeczenie o niepełnosprawności straciło ważność

Zatrudniamy kilku niepełnosprawnych pracowników, na których dokonujemy zwiększenia odpisu na zfśs. Jeden z tych pracowników do końca kwietnia miał ważne orzeczenie o niepełnosprawności i nie występował o kolejne. Czy w tej sytuacji będziemy mogli dokonać zwiększenia odpisu na tę osobę?

Sytuacja pracodawców po utracie statusu zakładu pracy chronionej

Na pracodawcy posiadającym status zakładu pracy chronionej (zpchr) ciąży z tego tytułu wiele obowiązków, np. dotyczących zapewnienia odpowiednich dla osób niepełnosprawnych warunków pracy.

Kiedy utrata zaufania do pracownika uzasadnia jego zwolnienie z pracy

Utrata zaufania do pracownika może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. O tym, kiedy w konkretnej sytuacji dochodzi do nadużycia zaufania pracodawcy, decyduje sposób zatrudnienia, rodzaj zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy, a także charakter działalności prowadzonej przez pracodawcę.

Wypowiedzenie umowy pracownicy w wieku przedemerytalnym z powodu likwidacji stanowiska pracy

Likwidujemy szkolną kuchnię. Pracownica jest zatrudniona na stanowisku kucharza i ma podpisaną umowę na czas nieokreślony. W tym roku kończy 58 lat i ma 31 lat pracy (w tym 9 lat w naszej placówce). Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy, czy musimy jej zaproponować inne stanowisko pracy z uwagi na przedemerytalny okres ochronny? W przypadku konieczności zapewnienia innego stanowiska pracy jedynym wolnym i możliwym stanowiskiem pracy jest stanowisko starszej woźnej. Będzie to jednak dla pracownicy pogorszenie warunków płacowych. Czy możemy zaproponować jej takie rozwiązanie?

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS

Osoby ubezpieczone zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. ZUS ponosi całkowite koszty tej rehabilitacji łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu takiej osoby.

Utrata zaufania jako przyczyna zwolnienia pracownika

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, gdy stracił do niego zaufanie. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zajmujących kierownicze stanowiska. W stosunku do tych osób pracodawca ma prawo stosować ostrzejsze wymagania i oczekiwać od nich większej lojalności.

Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik cały czas przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystał 3 dni na poszukiwanie pracy. Zażądał on od nas zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy powinniśmy zamieścić w świadectwie taką informację?

Jak prawidłowo wskazać przyczynę zwolnienia pracownika

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują katalogu przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż nie da się przewidzieć z góry wszelkich możliwych sytuacji mogących stanowić podstawę takiego wypowiedzenia. Każdy przypadek wymaga odrębnej oceny, jednak przy formułowaniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy należy pamiętać, że wypowiedzenie podlega kontroli sądu pod względem zgodności z prawem i zasadności.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i rzeczywista. Podanie ogólnej przyczyny może być wystarczające w przypadku, gdy z okoliczności sprawy wynika, że stanowi ono uogólnienie konkretnych zarzutów postawionych pracownikowi już wcześniej.

Skutki spóźnionego odwołania pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę

Niedochowanie przez pracownika terminu do zaskarżenia czynności prawnej pracodawcy skutkującej rozwiązaniem umowy o pracę zawsze prowadzi do oddalenia powództwa, bez względu na to, czy rozwiązanie umowy o pracę było zgodne z prawem lub uzasadnione.

Praca mniej chroniona

Od tego roku zaczęły obowiązywać nowe, mniej korzystne dla firm stawki dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Kiedy można zwolnić pracownika za brak kwalifikacji i utratę uprawnień

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, gdyby okazało się, że jednak nie posiada on – jak podawał – kwalifikacji zawodowych, wymaganych na danym stanowisku pracy. W przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień umowa o pracę może zostać rozwiązana w trybie dyscyplinarnym.

Sytuacja niepełnosprawnych pracowników w firmach

Obniżenie od tego roku stawek realnego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, podniesienie wskaźników zatrudnienia w zakładach pracy chronionej, a także likwidacja istotnych ulg i uprawnień podatkowych powodują, że pracodawcy coraz ostrożniej zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Wypowiedzenie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy

Wręczając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę pracodawca musi spodziewać się, że pracownik będzie chciał zakwestionować zwolnienie z pracy. Dlatego pracodawca powinien przestrzegać pewnych procedur, które ograniczają możliwość podważenia złożonego wypowiedzenia.

Jak wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę

Pracodawcy składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę często popełniają błędy. W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy mogą one spowodować przywrócenie pracownika do pracy lub przyznanie mu odszkodowania za bezzasadne wypowiedzenie.

Prawo pracowników niepełnosprawnych do dodatkowego urlopu

Osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracodawca ma obowiązek udzielenia tego urlopu.

Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia

W umowie o pracę można zawrzeć zapisy wydłużające okres jej wypowiedzenia. Skuteczność takiego postanowienia zależy od tego, czy w chwili zawierania umowy regulacja taka była korzystna dla pracownika.

Dodatkowa przerwa dla niepełnosprawnego pracownika

Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych ma obowiązek udzielenia im dodatkowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Przerwa może być wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub na wypoczynek.

Jakie przerwy przysługują pracownikowi niepełnosprawnemu

Pracodawca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, musi pamiętać o przepisach dających tej grupie pracowników specjalne uprawnienia, np. prawo do dodatkowej przerwy.

Jak ustalić staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie 2 miesiące. Następnie został przejęty przez innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie z zachowaniem ciągłości zatrudnienia). U tego pracodawcy pracował 2 lata i została z nim rozwiązana umowa o pracę za wypowiedzeniem. Później podjął pracę ponownie w naszej firmie i pracuje u nas 1 rok i 6 miesięcy. Obecnie chcemy mu wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik jest u nas zatrudniony na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku przysługuje mu 1- czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Prawie trzy czwarte niepełnosprawnych nie pracuje

Prawie trzy czwarte niepełnosprawnych nie pracuje; ponad połowa utrzymuje się głównie z renty - wynika z informacji rządu na temat realizacji w 2010 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Przedstawił ją posłom wiceszef MPiPS, Jarosław Duda.

Jak obniżyć wpłaty na PFRON

Nie każdy pracodawca jest płatnikiem składek na PFRON. Po pierwsze, zależy to od stanu zatrudnienia, a po drugie, od tego, czy firma zatrudnia osoby niepełnosprawne.

Dofinansowanie do wynagrodzenia dla niepełnosprawnych

Dofinansowanie do wynagrodzenia nie przysługuje pracodawcy, np. wtedy gdy łączy go z osobą niepełnosprawną umowa cywilnoprawna. Ponadto przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania są m.in. zaległości pracodawcy w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczające ogółem 100 zł.

PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

Większość niepełnosprawnych może pracować, niewiele jest dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy - przekonuje prezes PFRON Wojciech Skiba.

Kiedy powstaje obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

Obowiązek comiesięcznych wpłat na PFRON ma charakter powszechny. Powstaje z mocy prawa z chwilą zatrudnienia odpowiedniej liczby osób – nie jest konieczne w tym zakresie wydanie decyzji administracyjnej.

Ustawa o czeku opiekuńczym już prawie gotowa

Czek od państwa na usługi opiekuńcze oraz opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne osób, które nie pracują, bo opiekują się członkami rodzin - to podstawowe założenia projektu ustawy, który zostanie zaprezentowany w Sejmie.

Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Kierowniczka działu księgowości 27 stycznia 2012 r. otrzymała 1-miesięczne wypowiedzenie ze względu na niewłaściwy nadzór nad pracownikami. Po złożeniu wypowiedzenia okazało się, że kierowniczka przekazała na konto naszego kontrahenta kwotę 42 tys. zł z 2-miesięcznym opóźnieniem, za co grożą nam ustawowe odsetki. Czy w tej sytuacji możemy jeszcze raz wręczyć kierowniczce wypowiedzenie w lutym br., dopisując do uzasadnienia dodatkowo to uchybienie? Czy może powinniśmy napisać aneks do wypowiedzenia rozszerzający przyczynę zwolnienia o niezachowanie terminu przelewu?

Prawo osoby niepełnosprawnej do zwolnienia od pracy

Kiedy osobie niepełnosprawnej należy udzielić zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?

W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Za grudzień 2011 r. złożyliśmy DEK-I-0 oraz dokonaliśmy wpłaty na PFRON za ten miesiąc, ponieważ zatrudnialiśmy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie osiągaliśmy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Jednak w styczniu br. zatrudnienie spadło do 18 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a zatem nie będziemy dokonywać wpłaty za ten miesiąc. Czy powinniśmy o tym powiadomić PFRON? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Wypowiedzenie umowy pracownikowi w wieku przedemerytalnym

Przewidziany w art. 39 Kodeksu pracy zakaz wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu z upływem okresu jej trwania przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego mu uzyskanie prawa do emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 27 lipca 2011 r., II PK 20/11).

Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

W styczniu 2012 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przez pomyłkę podaliśmy pracownikowi w tym wypowiedzeniu, że umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2011 r., zamiast 29 lutego 2012 r. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę w takiej sytuacji? Czy powinniśmy poinformować pracownika o błędzie w wypowiedzeniu?

Zmiana kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnopsrawnych

Od początku 2012 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Od nowego roku niepełnosprawni będą pracować w pełnym wymiarze

Od nowego roku osoby niepełnosprawne będą pracować w pełnym wymiarze, czyli po osiem godzin dziennie, a nie siedem, jak dotychczas. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będą mogli pracować w skróconych normach czasu pracy na wniosek lekarza.

Jaką pomoc mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na założenie działalności gospodarczej

Niepełnosprawny może uzyskać z PFRON jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Jeżeli terminowo opłaca składki, może liczyć również na ich refundację.

Jak najkorzystniej rozwiązać umowę bezterminową

Spośród trzech podstawowych sposobów rozwiązywania umowy o pracę na czas nieokreślony w praktyce najwięcej trudności sprawia pracodawcom rozwiązanie jej w trybie dyscyplinarnym.

Zakaz dyskryminacji przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Podczas zwalniania pracowników pracodawca musi uwzględniać zakaz dyskryminacji. Dotyczy to zarówno zwykłego wypowiedzenia umowy, jak i rozwiązania jej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych czy też zwolnienia dyscyplinarnego.

Czy przyczyną wypowiedzenia może być niezawiadomienie przełożonego o próbie kradzieży

Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie donosił na kolegę. Czy brak reakcji pracownika można uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych i czy w takiej sytuacji można mu wypowiedzieć umowę o pracę?

Jak uniknąć błędów przy współpracy ze związkami zawodowymi

W ramach współpracy ze związkami zawodowymi pracodawca popełnia błędy związane najczęściej z trybem konsultacji w ramach np. wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę.

Po 1 stycznia 2012 r. firmy muszą zwiększyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przypomina, iż od 1 stycznia 2012 roku firma chcąca utrzymać status Zakładu Pracy Chronionej będzie musiała zwiększyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Kto może otrzymać świadczenia opiekuńcze

Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny należą do świadczeń opiekuńczych. Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest wnioskodawcy z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny na podstawie takich samych zasad, jakie dotyczą przyznania zasiłku pielęgnacyjnego.

REKLAMA