Dodatkowa przerwa dla niepełnosprawnego pracownika
REKLAMA
Osoby niepełnosprawne to grupa pracowników, która podlega szczególnej ochronie na mocy obowiązujących przepisów.
REKLAMA
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców w tym zakresie jest zapewnienie wszystkim pracownikom prawa do wypoczynku. Odpowiednią regulację zawierają w tej kwestii przepisy dotyczące czasu pracy, w tym także przerw w pracy. W zależności od dobowego wymiaru czasu pracy, rodzaju pracy czy też innych okoliczności wskazanych w przepisach niepełnosprawnym pracownikom przysługują określone przerwy w pracy.
Dodatkowe przerwy od pracy
Przepisy określające dodatkowe uprawnienia w zakresie stosunku pracy przysługujące osobom niepełnosprawnym zostały zawarte w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; zwanej dalej ustawą o rehabilitacji.
Do dodatkowych uprawnień tej grupy pracowników należy zaliczyć m.in. przerwę w pracy (art. 17 ustawy o rehabilitacji). Wymiar przerwy to 15 minut i jest ona wliczana do czasu pracy. Przerwa może być wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub na jakąkolwiek formę wypoczynku. Przepis nie wskazuje szczegółowo dodatkowych warunków, których spełnienie uprawniałoby osoby niepełnosprawne do korzystania z tej przerwy.
Pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy, gdy:
- jest osobą niepełnosprawną w sensie prawnym – tj. posiada orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność,
- jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy,
- przedstawi orzeczenie o niepełnosprawności pracodawcy.
Ani stopień niepełnosprawności, ani wymiar zatrudnienia nie mają wpływu na korzystanie z przerwy przez niepełnosprawnych pracowników. Nabycie prawa do przerwy nie jest także uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jakie przerwy przysługują pracownikowi niepełnosprawnemu
Podstawa prawna:
- art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA