Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON
REKLAMA
Przepisy ustawy o rehabilitacji wskazują również wprost, którzy pracodawcy z mocy prawa są zwolnieni z obowiązku dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. Na chwilę obecną do grupy pracodawców zwolnionych z wpłat należą pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość. Ponadto wpłat nie muszą dokonywać również placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne. Dotyczy to również przedstawicielstw i misji zagranicznych. Wpłat nie dokonują także pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, którzy osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6 proc.
REKLAMA
Obowiązek dokonywania wpłat nie dotyczy ponadto tych pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, bez względu na liczbę zatrudnianych osób niepełnosprawnych.
Jeszcze we wrześniu br. na mocy art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji z wpłat zwolnione są publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.
Natomiast na mocy art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 986; dalej zwana nowelizacją) nastąpi zmiana w tym zakresie. Wskutek tej zmiany rozszerzone zostanie grono pracodawców zwolnionych z miesięcznych wpłat na PFRON o:
REKLAMA
1) domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej;
2) hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej;
3) publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi
o ile nie działają w celu osiągnięcia zysku.
Powyższa zmiana zacznie obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia nowelizacji. Z uwagi na to, że nowelizację ogłoszono w Dzienniku Ustaw w dniu 31 sierpnia 2012 r., to przepis art. 21 ust. 2e w nowym brzmieniu wejdzie w życie w dniu 1 października 2012 r.
Oznacza to, że od października br. zmniejszy się liczba pracodawców zobowiązanych do dokonania miesięcznej wpłaty na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych o tych pracodawców, o których mowa w art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji obowiązującym w nowym brzmieniu.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
- ustawa z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 986)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat