reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy dokonują obowiązkowych miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), jeśli nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

Przepisy ustawy o rehabilitacji wskazują również wprost, którzy pracodawcy z mocy prawa są zwolnieni z obowiązku dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. Na chwilę obecną do grupy pracodawców zwolnionych z wpłat należą pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość. Ponadto wpłat nie muszą dokonywać również placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne. Dotyczy to również przedstawicielstw i misji zagranicznych. Wpłat nie dokonują także pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, którzy osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6 proc.

Obowiązek dokonywania wpłat nie dotyczy ponadto tych pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, bez względu na liczbę zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Jeszcze we wrześniu br. na mocy art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji z wpłat zwolnione są publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Natomiast na mocy art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 986; dalej zwana nowelizacją) nastąpi zmiana w tym zakresie. Wskutek tej zmiany rozszerzone zostanie grono pracodawców zwolnionych z miesięcznych wpłat na PFRON o:

1)    domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej;
2)    hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej;
3)    publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi
o ile nie działają w celu osiągnięcia zysku.

    Powyższa zmiana zacznie obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia nowelizacji. Z uwagi na to, że nowelizację ogłoszono w Dzienniku Ustaw w dniu 31 sierpnia 2012 r., to przepis art. 21 ust. 2e w nowym brzmieniu wejdzie w życie w dniu 1 października 2012 r.
    Oznacza to, że od października br. zmniejszy się liczba pracodawców zobowiązanych do dokonania miesięcznej wpłaty na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych o tych  pracodawców, o których mowa w art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji obowiązującym w nowym brzmieniu. 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
  • ustawa z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 986)
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

POPON
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama