Kategorie

Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Marek Skałkowski
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik cały czas przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystał 3 dni na poszukiwanie pracy. Zażądał on od nas zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy powinniśmy zamieścić w świadectwie taką informację?

Nie mają Państwo obowiązku zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. W świadectwie pracy zamieszczamy tylko ściśle określone dane. Przepisy nie wskazują w świadectwie żadnego miejsca, w którym można zamieścić taką informację.

W świadectwie pracy pracodawca zamieszcza informacje dotyczące m.in.:

 • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
 • zajmowanych przez pracownika stanowisk,
 • trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.

Oprócz tych danych, w świadectwie należy podać inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (art. 97 Kodeksu pracy).

Reklama

Świadectwo pracy nie zawiera natomiast rubryki, w której można byłoby zamieścić informację o niewykorzystaniu przez pracownika dni wolnych na poszukiwanie pracy. Informacji o dniach na poszukiwanie pracy nie można zamieścić w rubryce dotyczącej informacji uzupełniających.

Przepisy dokładnie określają, jakie dane mogą być zamieszczone w rubryce, w której wpisuje się informacje uzupełniające. Należy tutaj podać informację o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do czasu rozwiązania umowy o pracę z powodu braku środków finansowych. Ponadto tylko na żądanie pracownika w tej rubryce zamieszcza się informacje o:

 • wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,
 • uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach,
 • prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, które jest wynikiem dokonania niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Pracodawca nie powinien zamieszczać w świadectwie pracy nie tylko informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy, ale także informacji o wykorzystaniu przez pracownika takich dni wolnych. Informacji w tym zakresie nie zamieszcza się nawet w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy, gdzie podaje się informację o wykorzystaniu dodatkowego urlopu lub innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych w przepisach prawa pracy. Wskazane w tym punkcie informacje podaje się tylko wówczas, gdy mają one wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy. Informacja o wykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy nie ma natomiast wpływu na dalsze uprawnienia pracownicze pracownika.


Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie od pracodawcy (art. 37 Kodeksu pracy). Powinny być one wykorzystane w celu np. wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej lub składania ofert pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi wypowiedzenie z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Po rozwiązaniu umowy pracownik chce przejść na emeryturę. Nie zamierza już podejmować kolejnej pracy. Pracownikowi nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy.

Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługują:

 • 2 dni na poszukiwanie pracy, jeżeli otrzymał 2-tygodniowe lub 1-miesięczne wypowiedzenie,
 • 3 dni na poszukiwanie pracy, jeżeli pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Zatem dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują pracownikom, którzy otrzymali wypowiedzenie umowy na zastępstwo, ponieważ okres wypowiedzenia w przypadku takich umów wynosi 3 dni robocze (art. 331 Kodeksu pracy). Dotyczy to również osób zatrudnionych na podstawie umów na okres próbny. Tylko pracownik, który otrzymał wypowiedzenie umowy na okres próbny zawartej na 3 miesiące, będzie miał prawo do dni na poszukiwanie pracy, ponieważ przysługuje mu 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia umów na okres próbny krótszych niż 3-miesięczne – dni na poszukiwanie pracy nie przysługują.

Pracownikowi przysługują bowiem w takim przypadku następujące okresy wypowiedzenia:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, a krótszy niż 3 miesiące.

Pracownik nie ma też prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli sam złoży wypowiedzenie lub jeżeli rozwiąże umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownik nie może skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy również wtedy, gdy przez cały okres wypowiedzenia chorował, tak jak Państwa pracownik. Jeżeli pracownik nie wykorzysta dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie przysługuje mu za te dni ekwiwalent pieniężny.

Podstawa prawna:

 • art. 331, art. 34, art. 37, art. 97 Kodeksu pracy,
 • załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?