| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik cały czas przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystał 3 dni na poszukiwanie pracy. Zażądał on od nas zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy powinniśmy zamieścić w świadectwie taką informację?

Nie mają Państwo obowiązku zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. W świadectwie pracy zamieszczamy tylko ściśle określone dane. Przepisy nie wskazują w świadectwie żadnego miejsca, w którym można zamieścić taką informację.

W świadectwie pracy pracodawca zamieszcza informacje dotyczące m.in.:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  • zajmowanych przez pracownika stanowisk,
  • trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.

Oprócz tych danych, w świadectwie należy podać inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (art. 97 Kodeksu pracy).

Świadectwo pracy nie zawiera natomiast rubryki, w której można byłoby zamieścić informację o niewykorzystaniu przez pracownika dni wolnych na poszukiwanie pracy. Informacji o dniach na poszukiwanie pracy nie można zamieścić w rubryce dotyczącej informacji uzupełniających.

Przepisy dokładnie określają, jakie dane mogą być zamieszczone w rubryce, w której wpisuje się informacje uzupełniające. Należy tutaj podać informację o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do czasu rozwiązania umowy o pracę z powodu braku środków finansowych. Ponadto tylko na żądanie pracownika w tej rubryce zamieszcza się informacje o:

  • wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,
  • uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach,
  • prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, które jest wynikiem dokonania niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Pracodawca nie powinien zamieszczać w świadectwie pracy nie tylko informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy, ale także informacji o wykorzystaniu przez pracownika takich dni wolnych. Informacji w tym zakresie nie zamieszcza się nawet w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy, gdzie podaje się informację o wykorzystaniu dodatkowego urlopu lub innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych w przepisach prawa pracy. Wskazane w tym punkcie informacje podaje się tylko wówczas, gdy mają one wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy. Informacja o wykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy nie ma natomiast wpływu na dalsze uprawnienia pracownicze pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »