Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kary porządkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kary porządkowe.
Gdzie przechowywać dokumentację związaną z badaniami lekarskimi i karami porządkowymi
Aktualizacja: 13.09.2019
Skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące tych badań mogą być przechowywane w części A, B lub C akt osobowych, w zależności od ich rodzaju. Także dokumentacja związana z odpowiedzialnością porządkową pracownika nie zawsze musi być przechowywana w części D jego akt osobowych. »
Odpowiedzialność porządkowa pracowników - prawo do obrony pracownika
Aktualizacja: 13.10.2017
Pracownik ma obowiązek przestrzegać ustalonej organizacji i porządku w pracy. Za naruszenie ciążących na nim obowiązków ponosi określone prawem konsekwencje. Przysługuje mu jednak prawo do obrony. »
Aktualizacja: 27.09.2017
Kodeks pracy stanowi, że w razie, gdy pracownik nie będzie przestrzegał ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może zastosować wobec pracownika kary porządkowe: upomnienia lub nagany. »
Zmiana kary porządkowej przez sąd
Aktualizacja: 14.03.2017
W jakim zakresie sąd pracy może orzekać w sprawie o uchylenie kary porządkowej? Czy może karę tę zmienić? »
Tryb udzielania kar porządkowych
Aktualizacja: 07.11.2016
Przepisy Kodeksu pracy szczegółowo regulują kwestie stosowania kar porządkowych wobec pracowników. Jakie są granice czasowe, w jakich może być zgodnie z prawem nałożona kara porządkowa? »
Stosowanie odpowiedzialności porządkowej wobec pracowników zajmujących stanowiska kierownicze
Aktualizacja: 30.09.2016
Odpowiedzialność porządkowa pracowników uregulowana w art. 108 Kodeksu pracy, w ramach której pracodawcy przysługuje prawo do stosowania kar porządkowych, stanowi jeden z instrumentów umożliwiających podmiotowi zatrudniającemu realizację uprawnień kierowniczych w stosunku pracy. Osoba odpowiedzialna za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kieruje pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, która nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. »
W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?
Aktualizacja: 10.03.2016
Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie? »
Kara porządkowa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym
Aktualizacja: 09.02.2016
W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym? »
Sprzeciw od kary porządkowej - termin
Aktualizacja: 15.01.2016
Pracownik może wnieść sprzeciw od zastosowanej wobec niego kary porządkowej. Musi jednak zachować przy tym odpowiedni termin. Pracodawca może odrzucić bądź uwzględnić sprzeciw pracownika. »
Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika
Aktualizacja: 17.11.2015
Zgodnie z Kodeksem pracy karę porządkową można usunąć z akt pracownika dopiero po upływie roku nienagannej pracy pracownika. Czy możliwe jest wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika? »
Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
Aktualizacja: 29.09.2015
Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywania ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie. »
Niestawienie się w pracy przed czasem a kara porządkowa
Aktualizacja: 15.06.2015
Pracodawca zarządził, aby pracownicy znajdowali się w miejscu pracy 10 minut przed godziną rozpoczęcia pracy. Czy niestawienie się w pracy przed czasem może być przyczyną nałożenia na pracownika kary porządkowej? »
Różnice pomiędzy karą pieniężną a innymi karami porządkowymi
Aktualizacja: 08.09.2014
Czym się różni kara pieniężna od innych kar porządkowych? Kiedy która jest stosowana? »
Wpływ kary porządkowej na wynagrodzenie pracownika
Aktualizacja: 07.08.2014
Jaki wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika ma nałożenie na niego kary porządkowej? Czy pracodawca może tytułem kary porządkowej nie wypłacić pracownikowi wcale wynagrodzenia? »
Jak karać pracownika karą pieniężną
Aktualizacja: 09.11.2012
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca może ukarać pracownika trzema rodzajami kar porządkowych: upomnieniem, naganą lub karą pieniężną. Pracodawca za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności może nałożyć na pracownika karę pieniężną w wysokości do jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia pracy stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za tę część dnia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Business Intelligence Dwumiesięcznik
Business Intelligence to nowy punkt widzenia
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »