reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy w zakładzie pracy powinna być opracowana procedura karania pracownika?

Czy w zakładzie pracy powinna być opracowana procedura karania pracownika?

Pracownik służby bhp w trakcie przeglądu pomieszczeń pracy poinformował ustnie jednego z pracowników o nałożeniu na niego kary pieniężnej za naruszanie przepisów bhp. Następnie ustnie polecił księgowej potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę kwotę w wysokości 100 zł. Pracodawca dowiedział się od księgowej o tym potrąceniu w chwili zatwierdzania listy płac. Czy pracownik służby bhp mógł wystąpić z wnioskiem o ukaranie pracownika? Czy w zakładzie pracy powinna być procedura karania pracownika za naruszenie przepisów i zasad bhp?

Pracownikowi służby bhp, jak również żadnemu innemu pracownikowi, nie przysługuje prawo do nakładania na pracownika kary porządkowej. Możliwe jest to wyłącznie w przypadku upoważnienia wystawionego przez pracodawcę do występowania w jego imieniu w tym zakresie, przy zachowaniu trybu oraz katalogu kar określonych w Kodeksie pracy.

UZASADNIENIE

Na pracodawcy ciąży obowiązek reagowania na zawinione naruszenie przez pracowników przepisów bhp. Pracodawcy, za uchybienie przez pracownika obowiązkom pracowniczym, przysługuje prawo zastosowania jednej z kar określonych w Kodeksie pracy wobec pracownika. Pracodawca ma obowiązek stosowania wyłącznie kodeksowego katalogu kar porządkowych w trybie określonym w Kodeksie pracy.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca nie ma obowiązku ustalenia dodatkowej procedury karania pracownika. Jednak istnienie takiej procedury bądź określenie trybu karania pracowników w regulaminie pracy zapobiegłoby tego typu błędom.

Służba bhp jest uprawniona wyłącznie do występowania do pracodawcy o zastosowanie kar porządkowych w stosunku do pracowników odpowiedzialnych za zaniedbanie obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 3 pkt 4 rozporządzenia z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy).

W praktyce, w przypadku stwierdzenia przez pracownika służby bhp naruszania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika, zgłasza on pracodawcy ten fakt w formie pisemnej bądź ustnej.

WAŻNE!

Do celów dowodowych wskazane jest powiadomienie pracodawcy o naruszeniu zasad bhp na piśmie z dokładnym opisem zachowania pracownika, które świadczy o naruszeniu przepisów bhp, okoliczności zdarzenia oraz – jeżeli jest to możliwe – przedstawienie świadków.

Między innymi na tej podstawie pracodawca ma obowiązek podjęcia decyzji o zastosowaniu (bądź nie) kary porządkowej w stosunku do pracownika. Ponadto kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (zgodnie z art. 109 k.p.). O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie:

  • wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
  • umieszczając datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz
  • informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozdział VI, art. 23711 § 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Par. 3 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 1997 r. nr 109, poz. 704).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama