reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy dopuszczalna jest zmiana trybu odwołania od kary porządkowej

Czy dopuszczalna jest zmiana trybu odwołania od kary porządkowej

W naszej firmie pracuje 60 osób. Nie ma związków zawodowych. Rozważamy inicjatywę załogi, której przedstawiciele zaproponowali, aby pracownik przy odwołaniu się od kary porządkowej mógł być oceniany przez zespół, w skład którego wchodziliby: kierownik kadr, bezpośredni przełożony i osoba wskazana przez pracownika. Ocena tego zespołu byłaby przekazywana dyrektorowi przed podjęciem decyzji o ukaraniu pracownika karą porządkową. Czy możemy w ten sposób zmienić tryb odwołania od kary porządkowej, wprowadzając stosowne zapisy do regulaminu pracy?

Proponowana przez Państwa załogę zmiana trybu odwołania się pracownika od kary porządkowej może być wprowadzona do regulaminu pracy. Postanowienia regulaminowe w sprawie utworzenia zespołu jako dodatkowej komórki w wewnątrzzakładowym trybie odwoławczym od nałożonej na pracownika kary porządkowej nie będą mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy.

Mogą Państwo zmienić ustawowy tryb odwoławczy od udzielonej kary porządkowej, ponieważ inicjatywa Państwa pracowników jest dla nich korzystna. Ocena zespołu, w skład którego będzie wchodziła m.in. osoba wyznaczona przez pracownika, bez wątpienia może polepszyć sytuację pracownika wnoszącego sprzeciw od nałożonej kary. Pracodawca, co do zasady, wymierza karę samodzielnie, a także sam rozpatruje odwołanie pracownika od tej kary. Wprowadzenie zespołu, który będzie rozpatrywał sprzeciw pracownika od kary porządkowej, będzie więc dla pracowników korzystniejsze.

WAŻNE!

Aby można było wprowadzić wewnątrzzakładowy tryb postępowania w sprawach rozpatrywania sprzeciwów pracowników od kar porządkowych, musi być on bardziej korzystny niż przewidziany w ogólnie obowiązujących przepisach.

Postanowienia regulaminu pracy nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 9 § 2 Kodeksu pracy). W przypadku gdy postanowienia regulaminu naruszają ten zakaz, są one nieważne z mocy prawa. Zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy). Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2000 r. (I PKN 564/99, OSNP 2001/16/514), stwierdził, że „przewidziany w art. 112 § 1 Kodeksu pracy powszechny tryb odwoławczy od zastosowanej kary porządkowej może być ukształtowany korzystniej dla pracowników w pozakodeksowych źródłach prawa pracy”. Jeżeli w czasie obowiązywania regulaminu pracy wchodzą w życie rozwiązania ustawowe o treści odmiennej od regulaminowych, sprzeczne z nimi lub mniej korzystne dla pracownika, wówczas postanowienia regulaminu są automatycznie zastępowane przez normy ustawowe. Prawo zakładowe ma pierwszeństwo przed ustawowym, jeżeli to pierwsze zawiera uregulowania korzystniejsze dla pracownika. Swoboda zakładu pracy w ustalaniu postanowień regulaminu pracy może zmierzać wyłącznie w kierunku polepszenia sytuacji pracownika. Zakazane jest jej pogorszenie w stosunku do rozwiązań ustawowych.

PRZYKŁAD

W regulaminie pracy zapisano, że wysłuchanie pracownika przed wymierzeniem kary porządkowej powinno odbyć się przez obowiązkowe złożenie przez tego pracownika wyjaśnień na piśmie. Postanowienie to jest nieważne jako mniej korzystne dla pracownika, gdyż w przepisach Kodeksu pracy w zakresie składania wyjaśnień przez pracownika występuje forma ustna.

Podstawa prawna:

  • art. 9 § 2, art. 18 § 2, art. 109, art. 112 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wystąpienie pracownika do sądu z powództwem o uchylenie bezprawnie nałożonej kary porządkowej może nastąpić tylko po wyczerpaniu postępowania wewnątrzzakładowego, to jest po wniesieniu w terminie sprzeciwu do pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 644/98, OSNP 2000/11/419)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama