reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak jednocześnie potrącać należności alimentacyjne i kary pieniężne

Jak jednocześnie potrącać należności alimentacyjne i kary pieniężne

Nasz pracownik, zatrudniony na pełny etat, powinien otrzymać za sierpień br. wynagrodzenie w wysokości 1317 zł. Przysługuje mu również dofinansowanie „wczasów pod gruszą” z zfśs w wysokości 500 zł. W tym roku otrzymał już świadczenia socjalne z zfśs o wartości 400 zł. Z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy 10 sierpnia br. nałożyliśmy na niego karę pieniężną w wysokości 50 zł. W tym samym czasie otrzymaliśmy pismo od komornika dotyczące niezapłaconych przez tego pracownika alimentów w wysokości 2000 zł. Jakich i w jakiej wysokości potrąceń powinniśmy dokonać z wynagrodzenia za sierpień br. i świadczenia za urlop przysługujących pracownikowi?

W pierwszej kolejności mają Państwo obowiązek potrącić z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu świadczenia alimentacyjnego. Dopiero gdy zostanie ono w całości zaspokojone, można potrącić nałożoną na pracownika karę pieniężną. Świadczenie za urlop wypłacone z zfśs nie jest wynagrodzeniem za pracę, można je więc potrącić w całości.

UZASADNIENIE

Przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia mają na celu zapewnienie każdemu pracownikowi minimum środków na własne utrzymanie. Dlatego pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika wyłącznie na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy – można potrącić tylko (art. 87 § 1 k.p.):

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Potrąceń należy dokonywać w powyższej kolejności. Jeżeli dojdzie do zbiegu różnych tytułów do potrąceń, wówczas można dokonać potrąceń na kolejne wierzytelności, jeśli należność, która ma pierwszeństwo, zostanie zaspokojona w całości.

Dodatkową ochroną wynagrodzenia za pracę jest granica potrąceń oraz kwota wolna od potrąceń, które określają art. 87 § 3 i 871 § 1 Kodeksu pracy.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Co do zasady, kwotą wolną od potrąceń jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, z pewnymi wyjątkami. Pracownikowi należy pozostawić:

  • minimalne wynagrodzenie przy potrącaniu należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych,
  • 90% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych.

WAŻNE!

Przy potrąceniach należności alimentacyjnych nie należy uwzględniać kwoty wolnej od potrąceń.

Potrąceń należy dokonywać po odliczeniach składkowo-podatkowych przy założeniu, że pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów (w 2010 r. – 111,25 zł) i 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w 2010 r. – 46,33 zł).

Obliczmy kwotę potrącenia świadczeń alimentacyjnych z minimalnego wynagrodzenia za pracę: 1317 zł – 180,57 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika) – 102,28 zł (składka na ubezpieczenie zdrowotne) – 50 zł (należna zaliczka na podatek dochodowy) = 984,15 zł netto.

Kwota do potrącenia: 984,15 zł x 3/5 = 590,49 zł.

Ponieważ w przypadku potrącania świadczeń alimentacyjnych nie ma kwoty wolnej od potrąceń, należy potrącić całą ustaloną kwotę. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości netto: 393,66 zł (984,15 zł – 590,49 zł).

Jak wynika z przepisów dotyczących potrąceń, z wynagrodzenia Państwa pracownika należy w pierwszej kolejności potrącić należności alimentacyjne na łączną kwotę 2000 zł, a dopiero potem można potrącić karę pieniężną. Z wynagrodzenia za sierpień br. nie można dokonać potrącenia kary pieniężnej, ponieważ zajęcia z tytułu należności alimentacyjnych, należności innych niż alimentacyjne, zaliczek pieniężnych i kar pieniężnych nie mogą łącznie przekroczyć 3/5 wynagrodzenia. W omawianym przypadku taka część wynagrodzenia została już zajęta na pokrycie należności alimentacyjnych. W tej sytuacji pracownik może sam dokonać wpłaty z tytułu nałożonej kary bezpośrednio do kasy firmy.

Ochroną przed potrąceniami nie jest jednak objęte świadczenie pieniężne wypłacone z zfśs. Tak zwane wczasy pod gruszą nie są chronione ani w zakresie granicy dokonywanych potrąceń, ani w zakresie kwoty wolnej od potrąceń – nie jest to bowiem składnik wynagrodzenia. Oznacza to, że świadczenie za urlop z zfśs podlega egzekucji w całości, a więc całą kwotę (tylko po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy) należy przekazać na konto komornika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama