Kategorie

Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia

Jadwiga Krukowska
Ukaraliśmy pracownika karą nagany za nietrzeźwość w pracy. Pracownik złożył sprzeciw od tej kary, argumentując swój stan nietrzeźwości koniecznością wypicia lampki wina na obiedzie z kontrahentem. Związek zawodowy stanął w obronie pracownika. Czy w takiej sytuacji zamiast nagany możemy dać pracownikowi upomnienie?

Mogą Państwo podjąć decyzję o uchyleniu pracownikowi kary porządkowej nagany i nałożeniu w zamian kary upomnienia. Nie ma też przeszkód, aby uwzględnili Państwo sprzeciw pracownika w całości.

UZASADNIENIE

Reklama

W omawianej sytuacji do Państwa uznania należy, czy uchylić karę w ogóle, czy zastąpić ją karą łagodniejszą. Mają Państwo bowiem prawo odstąpić całkowicie od ukarania pracownika (art. 112 § 1 Kodeksu pracy). Mogą też Państwo zastąpić karę nagany upomnieniem. Zmiana kary nagany na upomnienie jest możliwa ze względu na to, że upomnienie jest karą łagodniejszą, o lżejszej dolegliwości niż kara nagany. Kara porządkowa nagany jest karą mającą większy ciężar gatunkowy. Stosuje się ją zazwyczaj w sytuacjach nieprzestrzegania porządku w pracy większej wagi. Natomiast zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 1 lipca 1999 r. (I PKN 86/99, OSNP 2000/18/683) wymierzenie kary upomnienia jest uzasadnione nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy.

Nie można zastąpić kary upomnienia karą nagany lub karą pieniężną. Nie można także zastąpić kary upomnienia czy kary nagany karą pieniężną. Nastąpiłoby wówczas zaostrzenie rodzaju kary porządkowej.

Zagrożenie

Pracodawca nie może zaostrzyć kary porządkowej w wyniku odwołania się pracownika od tej kary.

W przypadku zastąpienia kary nagany karą upomnienia pracownik traci możliwość złożenia sprzeciwu do pracodawcy od tej złagodzonej kary, tj. upomnienia do pracodawcy. Może jednak, jeżeli nie zgadza się z decyzją pracodawcy o złagodzeniu kary, wnieść sprzeciw do sądu pracy w ciągu 14 dni od zawiadomienia o zmianie kary (art. 112 Kodeksu pracy).


Gdyby pracownik w złożonym przez siebie sprzeciwie od kary nagany poprosił o złagodzenie kary przez zamianę kary nagany na upomnienie i zakład uwzględniłby tę prośbę, to oznaczałoby całkowite uwzględnienie sprzeciwu pracownika. Mimo zastosowanej kary upomnienia pracownik nie mógłby już dochodzić uchylenia tej kary upomnienia przed sądem pracy.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik został ukarany karą nagany za spożywanie alkoholu w czasie pracy. Napisał do dyrektora zakładu pismo, które zatytułował „sprzeciw od zastosowanej kary” i poprosił w nim o zmianę kary nagany na upomnienie, ponieważ wcześniej nigdy tego rodzaju naruszenie przez niego obowiązków pracowniczych nie miało miejsca. Dyrektor uwzględnił prośbę pracownika w całości i anulował karę nagany, ale nałożył na pracownika karę upomnienia. Pracownik nie może już odwołać się do dyrektora od kary upomnienia, a także nie może w tej sprawie skutecznie wnieść pozwu do sądu pracy.

Uwzględnienie sprzeciwu pracownika w całości jest równoznaczne z anulowaniem kary. Następstwem tego powinno być uznanie tej kary za niebyłą i usunięcie z akt osobowych pracownika zawiadomienia o ukaraniu. Następstwem zmiany kary nagany na upomnienie też powinno być uznanie kary nagany za niebyłą. W tym przypadku pracodawca nie powinien jednak usuwać z akt osobowych pracownika zawiadomienia o jego ukaraniu, a tylko uzupełnić je o zawiadomienie o częściowym uwzględnieniu sprzeciwu, czego rezultatem było złagodzenie kary.

Nie ma kolejności, według której najpierw stosuje się karę upomnienia, a potem karę nagany. Wymierzenie kary porządkowej jest uzasadnione wówczas, gdy pracownik popełnia naruszenie obowiązków pracowniczych, a także gdy jednocześnie występuje wina pracownika. Pracownika, który nigdy wcześniej nie był karany, można od razu ukarać karą nagany. Wybór rodzaju kary porządkowej należy do swobodnego uznania kierownictwa zakładu pracy.

Podstawa prawna

 • art. 108 § 1, art. 111, art. 112 § 1 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?