REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hr, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy formularz INF-O-PP

Od dnia 11 września 2017 r. nastąpiła zmiana wersji formularza INF-O-PP. Formularz składany jest przez pracodawców, wnioskujących o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.

Jak przygotować nowoczesne CV

Nowoczesne, kreatywne, dopracowane CV to duża szansa na zwrócenie uwagi rekruterów. Jak zatem napisać nowoczesne CV? Jaką czcionkę zastosować? Czym jest track record?

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem kluczowym na drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego. To właśnie od jej przebiegu, zależeć będzie nasze być albo nie być w wymarzonej firmie, branży czy też konkretnym zawodzie. W takiej sytuacji stres jest nieunikniony, więc oprócz przedmiotowej wiedzy i perfekcyjnego CV, warto tez pamiętać o odpowiednim stroju.

Syndrom stresu pourlopowego - jak go zminimalizować

W pierwszych dniach powrotu po urlopie może nas dopaść syndrom pourlopowy i chandra. Warto wiedzieć jak zminimalizować stres pourlopowy i zastosować tzw. wellness korporacyjny.

REKLAMA

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku, o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Ustawa przewiduje ważne zmiany w dotychczasowych przepisach oraz wprowadza nowy rodzaj zezwolenia na pracę.

Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy

Rząd planuje obniżyć wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. nowych miejsc pracy, którzy korzystają z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023". W ramach programu otrzymają oni wsparcie w postaci dotacji bezpośredniej.

Prognozy na rynku pracy w 2018 r.

Prognozuje się, że w 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 procent. Dla firm oznacza to problem z zapełnianiem wakatów. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni lepiej zadbać o swoich pracowników, m.in. zapewniając im wyższe wynagrodzenie i benefity.

Jak zatrudniać młodocianych do prac dorywczych i sezonowych

Okres wakacji to okres wzmożonego zapotrzebowania na pracowników do prac sezonowych i dorywczych. Jaką umowę zawrzeć z pracownikiem młodocianym? Przy jakich pracach nie wolno zatrudniać młodocianych? Co z badaniami lekarskimi i szkoleniem bhp?

REKLAMA

Czym jest komunikacja wewnętrzna w firmie

Komunikacja wewnętrzna to nie tylko przekazywanie informacji, lecz również pozwolenie pracownikom na udział w kształtowaniu środowiska pracy. Według badań największy wpływ na wyniki firmy ma partnerska i otwarta komunikacja z pracownikami.

Zwiększenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Stale rośnie liczba cudzoziemców, którzy wykonują prace bez zezwolenia. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy należy zwiększyć sankcje za naruszenie przepisów dotyczących powierzania cudzoziemcowi nielegalnego zatrudnienia.

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Jak zapobiec rotacji?

Jednym z głównych powodów rezygnacji z pracy jest niskie wynagrodzenie. Oprócz tego - brak systemów motywacyjnych czy brak odpowiedniej atmosfery. Co jeszcze sprawia, że pracownik chce odejść do innej firmy?

Jak rekrutować za pomocą mediów społecznościowych

Pracownicy działów HR coraz częściej rekrutują pracowników za pomocą mediów społecznościowych. Jak wykorzystać social media w rekrutacji?

Ponowne zatrudnienie pracownika a akta osobowe

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w tym akt osobowych pracowników, a także przechowywanie tych dokumentów w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Pracodawca jest zobowiązany prowadzić akta osobowe odrębnie dla każdego pracownika.

Pierwsze kroki w nowej pracy

O najważniejsze zasady panujące w nowym miejscu pracy warto zapytać się już na rozmowie kwalifikacyjnej. Już na tym etapie jesteśmy w stanie zdecydować jakie zasady zaakceptujemy, a jakie nie.

Jak rekrutować menedżerów?

W obecnych czasach znalezienie dobrego menedżera jest wyzwaniem dla rekruterów. Poniżej kilka wskazówek, jak powinna przebiegać rekrutacja lidera.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Odpowiednie ubranie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może decydować o sukcesie. Coraz częściej można spotkać się z określeniem smart casual. Jak zatem ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Crowdsourcing, czyli jak wykorzystywać potencjał

Crowdsourcing jest procesem, dzięki któremu można czerpać z wiedzy grupy ludzi oraz ich potencjału, który wyraża się w poglądach, opiniach, czasie, a także zasobach.

Spadek bezrobocia w kwietniu 2017 r. - jakie korzyści dla pracowników

7,7% - tyle wyniosła stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2017 r. To najlepszy wynik od 26 lat. Spadek bezrobocia wymusi prawdopodobnie na pracodawcach coraz większe podwyżki wynagrodzeń dla pracowników - uważa ekspert Business Centre Club.

Uproszczenia w zatrudnianiu cudzoziemców 2017/2018

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza m.in. nowe rozwiązanie w postaci tzw. zezwolenia wielosezonowego, dzięki czemu pracodawca może uzyskać wpis do ewidencji pracy sezonowej na okres do 3 lat. Co jeszcze zmieni się w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców?

Testy psychologiczne w rekrutacji pracowników

Testy psychologiczne są coraz bardziej popularne podczas rekrutacji, głównie na stanowiska menadżerskie i wymagające pracy w zespole. Istnieje duża grupa zawodów, gdzie przeprowadzenie testów psychofizycznych jest obowiązkowe.

Aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych - nowy program

Założeniem programu "Za Życiem" jest ułatwienie powrotu na rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych, z wyłączeniem opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych 2017/2018

Do końca 2017 r. nie zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Zmiany w projekcie ustawy o cudzoziemcach mają obowiązywać od 2018 roku. Zaproponowano między innymi wydłużenie możliwości pracy sezonowej cudzoziemców z 6 do 9 miesięcy.

Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

Zadanie właściwych pytań przyszłemu pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej może pomóc w podjęciu decyzji w sprawie wyboru danej firmy. O co zatem warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak zatrudniać pracowników z Europy Wschodniej po 6 miesiącach pracy w Polsce

Pracodawcy muszą kontrolować legalność pobytu zatrudnionych obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy w Polsce. Przed rozpoczęciem pracy pracodawca jest zobowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski. Musi także przechowywać przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopię dokumentu pobytowego.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął poprawiony projekt zmian w zatrudnianiu cudzoziemców. Przewiduje on m.in. roczne limity zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zmiany te budzą wątpliwości Pracodawców RP.

Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian, który zakłada zwiększenie wparcia finansowego oraz ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Rola HR przy zwolnieniach grupowych

Rola działu HR w trakcie zwolnień grupowych jest niezwykle istotna. Wspieranie zwalnianych, pomoc w przeorganizowaniu działów, to tylko niektóre przykłady z jakimi może zetknąć się dział HR w sytuacji restrukturyzacji firmy.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje ujednolicenie procedury ubiegania się przez cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Przewiduje się, że zmiany będą obowiązywały od 2018 roku.

Czym jest networking?

Jest to sieć kontaktów, które mogą pomóc ci osiągnąć sukces zawodowy – zarówno w kwestii znalezienia zatrudnienia, jak i ułatwienia dostępu do potrzebnych informacji czy lepszym wykonaniu powierzonych zadań. To ludzie, których poznanie może stać się dla ciebie trampoliną do satysfakcji biznesowej.

Jak chronione jest zdrowie młodocianych pracowników?

Młodociani pracownicy podlegają szczególnej ochronie. Ma to swoje odniesienie także do dbałości o ich zdrowie. Prawo przewiduje m.in., że nie mogą oni pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, a także wykonywać prac wzbronionych.

Jak skutecznie motywować zespół

Motywowanie pracowników do większego zaangażowania w wykonywaną pracę to wyzwanie dla pracodawcy. Jak motywować pracowników, aby ich praca była efektywna, a jednocześnie stanowiła źródło osobistej satysfakcji?

5 najpopularniejszych metod rekrutacyjnych

Metod rekrutacji jest wiele, jednakże tych skutecznych jest tylko kilka. Przedstawiamy 5 najskuteczniejszych metod, które pozwolą zrekrutować najlepszego pracownika.

Oświadczenia przy pracach sezonowych zostają

Utrzymanie systemu oświadczeń przy sezonowym i krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców - proponuje resort pracy. Wcześniejsza propozycja zmian dotyczyła płatnych zezwoleń na pracę.

Jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej

Są takie pytania, których lepiej nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, O co zatem pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by wypaść dobrze w oczach potencjalnego pracodawcy?

Headhunterzy. Kim są?

Odnalezienie interesującego kandydata, a także właściwa ocena aplikacji na stanowisko pracy to nie taka prosta sprawa. Wielu pracodawców nie ma to czasu lub preferuje korzystanie z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie. Są nimi headhunterzy.

Trendy w rekrutacji w 2017 r.

Rynek zatrudnienia dynamicznie się zmienia i stawia rekruterów przed nowymi wyzwaniami. Sprawdź, jakie będą najważniejsze trendy rekrutacyjne w roku 2017.

Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł brutto. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS-u. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2017 roku?

Jak skutecznie motywować pracowników

Czy w chwilach stresu i przemęczenia zdarzyło ci się wątpić w sens wykonywanej przez siebie pracy? To niepozorne pytanie, drobna ekspresja Twoich emocji, nie powinno pozostać pytaniem retorycznym. Odpowiedź na nie jest niezwykle ważna, w dodatku nie tylko dla ciebie - winna być także istotna dla twojego pracodawcy.

Objawy przepracowania

Uczucie chronicznego zmęczenia i stresu, zapominanie, to tylko niektóre z objawów przepracowania. Jakie inne symptomy mogą pojawić się w związku z przepracowaniem u osoby zajmującej kierownicze stanowisko?

Jak zapanować nad stresem podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Jak zatem postępować, aby stres nie sparaliżował nas podczas rozmowy?

Rola HR w procesach zmian w organizacji

Rolą HR, a może przede wszystkim menedżera, jest wyjaśnianie toczących się zmian i takie poprowadzenie osób pracujących w firmie, by zobaczyły one sens i uzasadnienie tych modyfikacji – zarówno dla całej organizacji, jak i dla nich samych. Innymi słowy pracownik potrzebuje wiedzieć co się dzieje w firmie i co to dla niego oznacza. Oczywiście zakres tych informacji powinien być dostosowany do pozycji danego pracownika w całej organizacji.

Duże zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2016/2017

Pod koniec listopada 2016 r. mają wejść w życie przepisy upraszczające procedury uzyskiwania zezwolenia na pracę i pobyt czasowy. Od 2017 r. wprowadzone zostaną zezwolenia na pracę sezonową i krótkoterminową w miejsce oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy.

Przerwy w zatrudnieniu - jak je wytłumaczyć

Długa przerwa w zatrudnieniu zostanie zauważona przez każdego rekrutera. Podczas rozmowy i pytań o luki w CV warto przedstawić sprawy tak, by wypaść pozytywnie. Jak zatem najlepiej wytłumaczyć przerwy w zatrudnieniu?

Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe

W życiu każdego z nas przychodzi czas na zmiany. Jedni podchodzą do nich sceptycznie. Zazwyczaj dlatego, że ciężko im wyjść ze strefy komfortu. Inni decydują się na zmiany szybciej, zwłaszcza kiedy zdają się one nieuniknione. Bo przecież i tak trzeba coś zmienić. Prędzej czy później.

Potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od 1 września 2016 r. - wzór

Od 1 września 2016 r. każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem do pracy. Co ta zmiana oznacza w praktyce i jak wygląda wzór informacji potwierdzającej zawarcie umowy w formie innej niż pisemna.

Korzyści z zatrudniania osób powyżej 50 roku życia

Pracodawca, który zatrudnia osobę bezrobotną powyżej 50. roku życia może liczyć na korzyści prawno-finansowe, m.in. zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, czy dofinansowanie do jej wynagrodzenia.

Jak pogodzić stałą pracę i dodatkowe zlecenia

Pogodzenie stałego zatrudnienia z dodatkowymi zleceniami wymaga dużego zaangażowania i umiejętności pogodzenia obowiązków. W jaki sposób pogodzić prace w kilku miejscach?

Powrót do dawnej firmy, czyli dlaczego nie warto palić mostów

Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Ale w przypadku życia zawodowego warto tę regułę nieco złagodzić i przyjąć, że odejście z organizacji nie musi definitywnie kończyć relacji. W aplikacjach widać zresztą, że momentów powrotowych jest całkiem sporo. Z odpowiednim nastawieniem i przygotowaniem – zarówno pracownika, jak organizacji – taki powrót może mieć wiele zalet.

Jak pozytywnie przejść okres próbny w pracy

Okres próbny to czas, który pozwala pracodawcy na sprawdzenie czy pracownik jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, a pracownikowi na sprawdzenie, czy decyzja o świadczeniu pracy u pracodawcy była słuszna. Jak wywrzeć dobre wrażenie i pozytywnie przejść okres próbny?

Nie każdy od razu staje się Jamesem Bondem - jak dopasować ofertę rozwojową do pracownika?

Co łączy Jamesa Bonda, jego wstrząśnięte niezmieszane martini oraz dostarczane mu zabawki przez ekscentrycznego naukowca Q z zamawianiem, projektowaniem i realizacją szkoleń dla pracowników firmy? Otóż Bond wiedział, co zamawia. Badania pokazały, że wstrząśnięte martini było efektywniejsze w dezaktywacji nadtlenku wodoru niż mieszany drink, a oba były efektywniejsze niż czysty dżin lub wermut. Szkolenia natomiast zamawiamy i realizujemy w wersji „mieszanej”. Dlaczego tak się dzieje?

REKLAMA