REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing HR - kiedy to się opłaca?

 Fabryka Motywacji
Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.
Anna Piekut
Outsourcing HR - kiedy to się opłaca?
Outsourcing HR - kiedy to się opłaca?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek outsourcingu w Polsce rokrocznie notuje wzrosty. Według raportu Fundacji Pro Progressio sektor usług outsourcingowych w 2015 roku powiększał się o 18-20 proc. Coraz większą popularnością cieszy się outsourcowanie usług HR. I to nie dziwi, bo dobry outsourcing w tym zakresie przynosi zarówno bezpośrednie korzyści ekonomiczne, jak i personalne – pozwala skupić się na rozwoju firmy i jej pracowników.

Pokutuje przekonanie, że outsourcowanie usług HR jest zarezerwowane dla dużych albo bardzo dużych organizacji, bo tam taka usługa jest ekonomicznie uzasadniona. Doświadczenie podpowiada, że nie do końca tak to wygląda. Organizacja, która zatrudnia 30 pracowników też może na outsourcingu HR skorzystać. Zewnętrzny organ, który na świeżo oceni procesy HR-owe w organizacji – niezależnie od jej wielkości – może w dłuższej perspektywie wyprowadzić ją ze stagnacji. Poza tym – łatwiej jest wdrożyć pozytywne praktyki kiedy firma jest niewielkich rozmiarów, niż prostować je wtedy, gdy się rozrośnie. Wówczas outsourcowanie usług HR jest po pierwsze bardziej kosztowne, bo obejmuje większy zespół i więcej procesów, a po drugie – czasochłonne.

Autopromocja

INFORAKADEMIA poleca: Role HR Business Partnera

Szersza perspektywa i gotowe know-how

Firmy dostarczające pewien standard działań HR-owych mają bazę wiedzy, z której korzystają przy obsłudze kolejnych klientów, swoje know-how. Nie muszą za każdym razem od nowa wypracowywać gotowych rozwiązań, a to przyspiesza cały proces ich wdrażania. Implementują po prostu sprawdzone rozwiązania, dostosowując je do specyfiki danej organizacji. Sytuację firmy oceniają z zewnątrz, kierując się obiektywnymi kryteriami, bo nie są uwikłane w żadne relacje personalne. Takie nakierowanie na organizację jako całość w znakomitej większości przypadków działa na jej korzyść.

Działanie w symbiozie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie zalet wewnętrznego działu HR z HR outsourcowanym. W zależności od sytuacji organizacji taka współpraca wygląda różnie. Niekiedy wewnętrzny HR przekazuje firmie zewnętrznej czynności mechaniczne, takie jak kalkulacje wynagrodzeń, a sam przejmuje działania związane z budowaniem i realizacją strategii rozwojowej pracowników. Czasami jest odwrotnie: to HR z zewnątrz mając szerszą perspektywę ma za zadanie konstruować i realizować strategię rozwojową, a ten wewnętrzny zajmuje się twardymi aspektami zarządzania kadrami. Najważniejsze jest to, by te dwa filary wzajemnie rozumiały swoje zadania i by się wspierały wiedzą i doświadczeniem.

Po czym poznać, że to się opłaca?

Częstym argumentem wysuwanym przeciw zatrudnianiu firmy zewnętrznej do realizacji działań HR, jest problem z określeniem efektywności biznesowej i z precyzyjnym przełożeniem jej działań na zysk wyrażony w cyfrach. Zmiany proponowane przez zewnętrzny HR przekładają się na pieniądz, ale jest to pieniądz trudno mierzalny. Takie działania widać długofalowo na przykład w zmniejszeniu rotacji pracowników, a co za tym idzie – liczbie osób nowo zatrudnionych, kosztach procesów rekrutacyjnych oraz wdrożenia do organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można pokusić się o twierdzenie, że tam, gdzie wdraża się zewnętrzną obsługę niektórych elementów HR, realizacja strategii ZZL jest na wyższym poziomie i to się opłaca. Wówczas mamy bowiem do czynienia z efektem synergii: HR-owcy wewnętrzni rozwijają się czerpiąc z know-how firmy outsourcingowej, a ta czerpie od nich budując tym samym swoje doświadczenie. Wspólnymi siłami dążą do realizacji celu nadrzędnego, jakim jest rozwój organizacji i pracujących w niej ludzi.

Autor: Anna Piekut - w Fabryce Motywacji odpowiedzialna jest przede wszystkim za procesy rekrutacyjne dla klientów. Rekrutacjami zajmuje się od 10 lat. Współpracuje zarówno z małymi organizacjami, jak i korporacjami międzynarodowymi. Rekrutuje na różnego rodzaju stanowiska: od podstawowych, asystenckich, po specjalistyczne i top management w różnych branżach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA