Wzrost zatrudnienia w 2018 roku
REKLAMA
REKLAMA
11% – o tyle w I kwartale 2018 roku wzrośnie zatrudnienie. To wniosek płynący z najnowszego Barometru Perspektyw Zatrudnienia, przeprowadzonego przez firmę ManpowerGroup.
REKLAMA
Prognoza netto zatrudnienia, przedstawiona przez ManpowerGroup, to wyrażona procentowo różnica między liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego w ich oddziale w najbliższym kwartale.
W przypadku Polski prognoza netto zatrudnienia w trzech pierwszych miesiącach przyszłego roku po uwzględnieniu korekty sezonowej wyniesie aż 11%.
Taki wynik stawia Polskę wraz z Kanadą, Izraelem i Turcją na 12. miejscu wśród 41 państw poddanych badaniu.
Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia
Największy wzrost zatrudnienia jest spodziewany w regionie południowym (województwo śląski i województwo małopolskie). Tu prognoza zatrudnienia wynosi aż 17%. Najmniejszy wzrost dotyczy regionu wschodniego, obejmującego województwa: podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. W tej części kraju przewiduje się 7-procentowy wzrost zatrudnienia.
Co ważne, w porównaniu do ostatniego kwartału 2017 roku pracodawcy w regionie południowym deklarują znaczną poprawę sytuacji (wzrost o 9 pkt. proc.). O 3 pkt. proc. wzrosła również prognoza dla regionu północno-zachodniego, w skład którego wchodzą województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie.
W porównaniu z analogicznym okresu sprzed roku poprawa wskaźników miała miejsce w trzech z sześciu regionów. Zdecydowaną poprawę wyników (wzrost o 17 punktów procentowych) zaobserwowano w regionie południowym. Prognoza w regionie północnym (województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie) i regionie centralnym (województwa: mazowieckie i łódzkie) wzrosła – odpowiednio – o 5 i 3 pkt. proc.
W podziale na sektory gospodarki największego wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w handlu detalicznym i hurtowym. Prognoza zatrudnienia w tym sektorze wynosi aż 22%. Nieco niższy, bo 19-procentowy, wzrost jest przewidywany w produkcji przemysłowej. Według badania ManpowerGroup o 14% wzrośnie też zatrudnienie w branży hotelarsko-gastronomicznej. Najmniejszy wzrost dotyczy sektorów: rybactwo/leśnictwo/rybołówstwo oraz energetyka/gazownictwo i wodociągi. W przypadku tych dwóch sektorów wzrost zatrudnienia wyniesie – odpowiednio – 4 i 2%.
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, mające na celu zmierzenie intencji pracodawców, dotyczących zwiększenia lub zmniejszenie całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od przeszło 50 lat. Jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla Polski jest publikowany od II kwartału 2008 roku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat