REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing dyrektora personalnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Wencel
Iwona Wencel
Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.
 WNCL
Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR
Outsourcing dyrektora personalnego
Outsourcing dyrektora personalnego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyzwyczailiśmy się już w Polsce do interim managerów, którzy wchodzą do przedsiębiorstwa, aby zrealizować konkretny projekt. Zazwyczaj taki specjalista przeprowadza firmę z punktu A do punktu B, po czym kontrakt kończy się, a interim manager odchodzi do kolejnego klienta. Pod pewnymi względami idea outsourcingu dyrektora personalnego jest podobna.

Dyrektor personalny, jeśli współpracuje z firmą w ramach outsourcingu, może zostać zatrudniony po to, by zrealizować konkretną reorganizację lub inne zadanie wymagające dużego doświadczenia. Może, ale częściej stosowane jest inne rozwiązanie. Współpraca z dyrektorem personalnym „na godziny” może trwać przez wiele lat i obejmować stałą współpracę w określonym wymiarze dni i godzin. Dlatego bardziej adekwatne jest tutaj określenie „outsourcing” niż „interim manager”. To drugie pojęcie z góry zakłada tymczasowość współpracy, podczas gdy dyrektor z outsourcingu może towarzyszyć swojemu klientowi regularnie i przez długi czas.

REKLAMA

Autopromocja

Naturalnie więc pojawia się pytanie o to, dlaczego jakakolwiek firma miałaby „outsourcować” funkcję personalną, zamiast zatrudnić własnego specjalistę na pełny etat. I tutaj już odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa, różne rozwiązania (i odmienne argumenty) będą miały kluczowe znaczenie.

W małych i średnich firmach

W tradycyjnym modelu pełnoetatowego zatrudniania, do małych i średnich firm często trafiają „haerowcy” z najmniejszym doświadczeniem i co się z tym wiąże, z najsłabszymi kompetencjami. Wynika to z prostego faktu – małej firmy zazwyczaj nie stać, aby zatrudnić doświadczonego dyrektora personalnego w pełnym wymiarze godzin.

Chyba, że firma skorzysta z outsourcingu. Wówczas wynajęty specjalista pojawia się w firmie 1-3 razy w tygodniu (w niektórych wystarczy nawet pół dnia). W niedużej firmie tyle często wystarczy, aby odpowiednio poprowadzić wszystkie procesy należące do zakresu obowiązków dyrektora personalnego. Jeśli firma chce przyciągnąć najlepszych pracowników z rynku pracy, specjalista mający rozbudowaną sieć kontaktów oraz doświadczenie zdobyte w wieloletniej pracy dla wielu przedsiębiorstw z pewnością okaże się skuteczniejszy od początkującego pracownika.

Analogicznie jest ze startupami. Im większe wyzwania stoją przed firmą, tym ważniejsze, by strategiczne kwestie związane z rekrutacją, motywowaniem i zarządzaniem pracownikami powierzyć kompetentnemu specjaliście. Młode i ambitne firmy, które stają przed wyzwaniem szybkiego rozwoju, mogą potrzebować pomocy już na starcie, dzięki czemu unikną wielu problemów organizacyjnych w przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy KONFERENCJA: Outsourcing kadrowo-księgowy. Praktyczne wskazówki z budowania oraz realizacji kontraktów outsourcingowych

Gdy pojawiają się duże wyzwania

W każdym przedsiębiorstwie zdarzają się sytuacje niestandardowe, skomplikowane, wymagające głębokiej znajomości procesów biznesowych. Wbrew pozorom, ekspert z zewnątrz, który nie jest uwikłany w zależności wewnątrz firmy, może poradzić sobie lepiej niż osoby znające organizację „od podszewki”. To szczególnie ważne, gdy trzeba przeprowadzić tak trudne projekty jak redukcja etatów, czy outplacement, a także wtedy, gdy ma nastąpić fuzja dwóch przedsiębiorstw lub zmiana struktury organizacyjnej.

W takich sytuacjach faktycznie możemy mówić o interim managerze. Dyrektor personalny zostaje zatrudniony do konkretnego projektu i jest rozliczany za jego efekty w określonym czasie (zazwyczaj okres kontraktu wynosi od 3 do 6 miesięcy).

Zewnętrzny dyrektor personalny, który ma do wykonania jasno sprecyzowaną misję, zazwyczaj spotyka się z dużym szacunkiem pracowników, przez co może okazać się skuteczniejszy niż osoba o porównywalnych kompetencjach, ale na stałe zatrudniona w organizacji. Trzeba brać pod uwagę, że poważne zmiany prawie zawsze wywołują mniejszy lub większy opór pracowników, dlatego dyrektor personalny powinien mieć na tyle mocną pozycję, aby mógł bez przeszkód zrealizować ambitne cele. Łatwiej to osiągnąć, gdy wiadomo, w jakim czasie cały projekt musi zostać przeprowadzony.

Gdy na stanowisku jest wakat

Jeszcze inną sytuacją, w której dyrektor personalny w ramach outsourcingu może się wyśmienicie sprawdzić, jest nagły wakat. Firma może stracić dotychczasowego dyrektora HR z różnych powodów – choćby przez konflikt z zarządem, lepszą ofertę pracy z innego przedsiębiorstwa, czy też z powodu przykrej sytuacji losowej. Konieczne staje się wtedy zatrudnienie nowego dyrektora i wdrożenie go do nowych obowiązków.

Właśnie wynajęty na określony czas dyrektor personalny może taki proces przeprowadzić. Zajmie się rekrutacją, wybierze najbardziej kompetentnego kandydata na dyrektora, a następnie przeszkoli go i wdroży do pracy w przedsiębiorstwie.  Wynajęty ekspert może szukać odpowiedniej osoby zarówno wewnątrz organizacji, jak i przeprowadzić rekrutację zewnętrzną. A w razie potrzeby może udzielić odpowiedniego wsparcia np. poprzez mentoring. Z czasem obecność dyrektora z outsourcingu przestanie być niezbędna – wówczas nowy dyrektor przejmie całość obowiązków, a specjalista wynajęty „na godziny” rozstanie się z firmą.


Wakat może być też tymczasowy – np. ze względu na urlop macierzyński lub długotrwałe zwolnienie lekarskie. Wtedy także pomóc może tymczasowy dyrektor HR.

Powyższe przykłady z pewnością nie wyczerpują wszystkich sytuacji, w których outsourcing dyrektora personalnego może okazać się najlepszym z możliwych rozwiązań. Dobrze jednak obrazują najbardziej typowe okoliczności, w jakich firmy decydują się na współpracę ze specjalistą „na godziny”.

Liczą się efekty

Sądzę, że istnieje duża potrzeba, aby upowszechniać w Polsce ideę zewnętrznego dyrektora HR, który świadczy usługi „szyte na miarę”, a w konkretnym przedsiębiorstwie spędza tyle czasu, ile jest to niezbędne.

To, co ważne w tym modelu współpracy, to rozliczenie oparte przede wszystkim na efektach. Bo choć dyrektor personalny „na godziny” pracuje dla danej firmy przez określoną ilość czasu w tygodniu, to swoje działania realizuje wg konkretnego planu i musi je odpowiednio udokumentować.

Tak samo jak interim manager, wynajęty dyrektor HR powinien umieć wykazać, że każda godzina jego pracy, przyniosła zatrudniającej go organizacji wymierne korzyści. I to właśnie efektywność, rozumiana jako stosunek osiągniętych korzyści do poniesionych kosztów, najbardziej przemawia na rzecz tego rozwiązania.

Iwona Wencel

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA