REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing dyrektora personalnego

 WNCL
Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR
Iwona Wencel
Iwona Wencel
Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.
Outsourcing dyrektora personalnego
Outsourcing dyrektora personalnego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyzwyczailiśmy się już w Polsce do interim managerów, którzy wchodzą do przedsiębiorstwa, aby zrealizować konkretny projekt. Zazwyczaj taki specjalista przeprowadza firmę z punktu A do punktu B, po czym kontrakt kończy się, a interim manager odchodzi do kolejnego klienta. Pod pewnymi względami idea outsourcingu dyrektora personalnego jest podobna.

Dyrektor personalny, jeśli współpracuje z firmą w ramach outsourcingu, może zostać zatrudniony po to, by zrealizować konkretną reorganizację lub inne zadanie wymagające dużego doświadczenia. Może, ale częściej stosowane jest inne rozwiązanie. Współpraca z dyrektorem personalnym „na godziny” może trwać przez wiele lat i obejmować stałą współpracę w określonym wymiarze dni i godzin. Dlatego bardziej adekwatne jest tutaj określenie „outsourcing” niż „interim manager”. To drugie pojęcie z góry zakłada tymczasowość współpracy, podczas gdy dyrektor z outsourcingu może towarzyszyć swojemu klientowi regularnie i przez długi czas.

Autopromocja

Naturalnie więc pojawia się pytanie o to, dlaczego jakakolwiek firma miałaby „outsourcować” funkcję personalną, zamiast zatrudnić własnego specjalistę na pełny etat. I tutaj już odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa, różne rozwiązania (i odmienne argumenty) będą miały kluczowe znaczenie.

W małych i średnich firmach

W tradycyjnym modelu pełnoetatowego zatrudniania, do małych i średnich firm często trafiają „haerowcy” z najmniejszym doświadczeniem i co się z tym wiąże, z najsłabszymi kompetencjami. Wynika to z prostego faktu – małej firmy zazwyczaj nie stać, aby zatrudnić doświadczonego dyrektora personalnego w pełnym wymiarze godzin.

Chyba, że firma skorzysta z outsourcingu. Wówczas wynajęty specjalista pojawia się w firmie 1-3 razy w tygodniu (w niektórych wystarczy nawet pół dnia). W niedużej firmie tyle często wystarczy, aby odpowiednio poprowadzić wszystkie procesy należące do zakresu obowiązków dyrektora personalnego. Jeśli firma chce przyciągnąć najlepszych pracowników z rynku pracy, specjalista mający rozbudowaną sieć kontaktów oraz doświadczenie zdobyte w wieloletniej pracy dla wielu przedsiębiorstw z pewnością okaże się skuteczniejszy od początkującego pracownika.

Analogicznie jest ze startupami. Im większe wyzwania stoją przed firmą, tym ważniejsze, by strategiczne kwestie związane z rekrutacją, motywowaniem i zarządzaniem pracownikami powierzyć kompetentnemu specjaliście. Młode i ambitne firmy, które stają przed wyzwaniem szybkiego rozwoju, mogą potrzebować pomocy już na starcie, dzięki czemu unikną wielu problemów organizacyjnych w przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy KONFERENCJA: Outsourcing kadrowo-księgowy. Praktyczne wskazówki z budowania oraz realizacji kontraktów outsourcingowych

Gdy pojawiają się duże wyzwania

W każdym przedsiębiorstwie zdarzają się sytuacje niestandardowe, skomplikowane, wymagające głębokiej znajomości procesów biznesowych. Wbrew pozorom, ekspert z zewnątrz, który nie jest uwikłany w zależności wewnątrz firmy, może poradzić sobie lepiej niż osoby znające organizację „od podszewki”. To szczególnie ważne, gdy trzeba przeprowadzić tak trudne projekty jak redukcja etatów, czy outplacement, a także wtedy, gdy ma nastąpić fuzja dwóch przedsiębiorstw lub zmiana struktury organizacyjnej.

W takich sytuacjach faktycznie możemy mówić o interim managerze. Dyrektor personalny zostaje zatrudniony do konkretnego projektu i jest rozliczany za jego efekty w określonym czasie (zazwyczaj okres kontraktu wynosi od 3 do 6 miesięcy).

Zewnętrzny dyrektor personalny, który ma do wykonania jasno sprecyzowaną misję, zazwyczaj spotyka się z dużym szacunkiem pracowników, przez co może okazać się skuteczniejszy niż osoba o porównywalnych kompetencjach, ale na stałe zatrudniona w organizacji. Trzeba brać pod uwagę, że poważne zmiany prawie zawsze wywołują mniejszy lub większy opór pracowników, dlatego dyrektor personalny powinien mieć na tyle mocną pozycję, aby mógł bez przeszkód zrealizować ambitne cele. Łatwiej to osiągnąć, gdy wiadomo, w jakim czasie cały projekt musi zostać przeprowadzony.

Gdy na stanowisku jest wakat

Jeszcze inną sytuacją, w której dyrektor personalny w ramach outsourcingu może się wyśmienicie sprawdzić, jest nagły wakat. Firma może stracić dotychczasowego dyrektora HR z różnych powodów – choćby przez konflikt z zarządem, lepszą ofertę pracy z innego przedsiębiorstwa, czy też z powodu przykrej sytuacji losowej. Konieczne staje się wtedy zatrudnienie nowego dyrektora i wdrożenie go do nowych obowiązków.

Właśnie wynajęty na określony czas dyrektor personalny może taki proces przeprowadzić. Zajmie się rekrutacją, wybierze najbardziej kompetentnego kandydata na dyrektora, a następnie przeszkoli go i wdroży do pracy w przedsiębiorstwie.  Wynajęty ekspert może szukać odpowiedniej osoby zarówno wewnątrz organizacji, jak i przeprowadzić rekrutację zewnętrzną. A w razie potrzeby może udzielić odpowiedniego wsparcia np. poprzez mentoring. Z czasem obecność dyrektora z outsourcingu przestanie być niezbędna – wówczas nowy dyrektor przejmie całość obowiązków, a specjalista wynajęty „na godziny” rozstanie się z firmą.


Wakat może być też tymczasowy – np. ze względu na urlop macierzyński lub długotrwałe zwolnienie lekarskie. Wtedy także pomóc może tymczasowy dyrektor HR.

Powyższe przykłady z pewnością nie wyczerpują wszystkich sytuacji, w których outsourcing dyrektora personalnego może okazać się najlepszym z możliwych rozwiązań. Dobrze jednak obrazują najbardziej typowe okoliczności, w jakich firmy decydują się na współpracę ze specjalistą „na godziny”.

Liczą się efekty

Sądzę, że istnieje duża potrzeba, aby upowszechniać w Polsce ideę zewnętrznego dyrektora HR, który świadczy usługi „szyte na miarę”, a w konkretnym przedsiębiorstwie spędza tyle czasu, ile jest to niezbędne.

To, co ważne w tym modelu współpracy, to rozliczenie oparte przede wszystkim na efektach. Bo choć dyrektor personalny „na godziny” pracuje dla danej firmy przez określoną ilość czasu w tygodniu, to swoje działania realizuje wg konkretnego planu i musi je odpowiednio udokumentować.

Tak samo jak interim manager, wynajęty dyrektor HR powinien umieć wykazać, że każda godzina jego pracy, przyniosła zatrudniającej go organizacji wymierne korzyści. I to właśnie efektywność, rozumiana jako stosunek osiągniętych korzyści do poniesionych kosztów, najbardziej przemawia na rzecz tego rozwiązania.

Iwona Wencel

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA