Kategorie

Outsourcing dyrektora personalnego

WNCL
Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR
Iwona Wencel
Iwona Wencel
Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.
Outsourcing dyrektora personalnego
Outsourcing dyrektora personalnego
Fotolia
Przyzwyczailiśmy się już w Polsce do interim managerów, którzy wchodzą do przedsiębiorstwa, aby zrealizować konkretny projekt. Zazwyczaj taki specjalista przeprowadza firmę z punktu A do punktu B, po czym kontrakt kończy się, a interim manager odchodzi do kolejnego klienta. Pod pewnymi względami idea outsourcingu dyrektora personalnego jest podobna.
Reklama

Dyrektor personalny, jeśli współpracuje z firmą w ramach outsourcingu, może zostać zatrudniony po to, by zrealizować konkretną reorganizację lub inne zadanie wymagające dużego doświadczenia. Może, ale częściej stosowane jest inne rozwiązanie. Współpraca z dyrektorem personalnym „na godziny” może trwać przez wiele lat i obejmować stałą współpracę w określonym wymiarze dni i godzin. Dlatego bardziej adekwatne jest tutaj określenie „outsourcing” niż „interim manager”. To drugie pojęcie z góry zakłada tymczasowość współpracy, podczas gdy dyrektor z outsourcingu może towarzyszyć swojemu klientowi regularnie i przez długi czas.

Naturalnie więc pojawia się pytanie o to, dlaczego jakakolwiek firma miałaby „outsourcować” funkcję personalną, zamiast zatrudnić własnego specjalistę na pełny etat. I tutaj już odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa, różne rozwiązania (i odmienne argumenty) będą miały kluczowe znaczenie.

W małych i średnich firmach

Reklama

W tradycyjnym modelu pełnoetatowego zatrudniania, do małych i średnich firm często trafiają „haerowcy” z najmniejszym doświadczeniem i co się z tym wiąże, z najsłabszymi kompetencjami. Wynika to z prostego faktu – małej firmy zazwyczaj nie stać, aby zatrudnić doświadczonego dyrektora personalnego w pełnym wymiarze godzin.

Chyba, że firma skorzysta z outsourcingu. Wówczas wynajęty specjalista pojawia się w firmie 1-3 razy w tygodniu (w niektórych wystarczy nawet pół dnia). W niedużej firmie tyle często wystarczy, aby odpowiednio poprowadzić wszystkie procesy należące do zakresu obowiązków dyrektora personalnego. Jeśli firma chce przyciągnąć najlepszych pracowników z rynku pracy, specjalista mający rozbudowaną sieć kontaktów oraz doświadczenie zdobyte w wieloletniej pracy dla wielu przedsiębiorstw z pewnością okaże się skuteczniejszy od początkującego pracownika.

Analogicznie jest ze startupami. Im większe wyzwania stoją przed firmą, tym ważniejsze, by strategiczne kwestie związane z rekrutacją, motywowaniem i zarządzaniem pracownikami powierzyć kompetentnemu specjaliście. Młode i ambitne firmy, które stają przed wyzwaniem szybkiego rozwoju, mogą potrzebować pomocy już na starcie, dzięki czemu unikną wielu problemów organizacyjnych w przyszłości.

Polecamy KONFERENCJA: Outsourcing kadrowo-księgowy. Praktyczne wskazówki z budowania oraz realizacji kontraktów outsourcingowych

Gdy pojawiają się duże wyzwania

W każdym przedsiębiorstwie zdarzają się sytuacje niestandardowe, skomplikowane, wymagające głębokiej znajomości procesów biznesowych. Wbrew pozorom, ekspert z zewnątrz, który nie jest uwikłany w zależności wewnątrz firmy, może poradzić sobie lepiej niż osoby znające organizację „od podszewki”. To szczególnie ważne, gdy trzeba przeprowadzić tak trudne projekty jak redukcja etatów, czy outplacement, a także wtedy, gdy ma nastąpić fuzja dwóch przedsiębiorstw lub zmiana struktury organizacyjnej.

W takich sytuacjach faktycznie możemy mówić o interim managerze. Dyrektor personalny zostaje zatrudniony do konkretnego projektu i jest rozliczany za jego efekty w określonym czasie (zazwyczaj okres kontraktu wynosi od 3 do 6 miesięcy).

Zewnętrzny dyrektor personalny, który ma do wykonania jasno sprecyzowaną misję, zazwyczaj spotyka się z dużym szacunkiem pracowników, przez co może okazać się skuteczniejszy niż osoba o porównywalnych kompetencjach, ale na stałe zatrudniona w organizacji. Trzeba brać pod uwagę, że poważne zmiany prawie zawsze wywołują mniejszy lub większy opór pracowników, dlatego dyrektor personalny powinien mieć na tyle mocną pozycję, aby mógł bez przeszkód zrealizować ambitne cele. Łatwiej to osiągnąć, gdy wiadomo, w jakim czasie cały projekt musi zostać przeprowadzony.

Gdy na stanowisku jest wakat

Jeszcze inną sytuacją, w której dyrektor personalny w ramach outsourcingu może się wyśmienicie sprawdzić, jest nagły wakat. Firma może stracić dotychczasowego dyrektora HR z różnych powodów – choćby przez konflikt z zarządem, lepszą ofertę pracy z innego przedsiębiorstwa, czy też z powodu przykrej sytuacji losowej. Konieczne staje się wtedy zatrudnienie nowego dyrektora i wdrożenie go do nowych obowiązków.

Właśnie wynajęty na określony czas dyrektor personalny może taki proces przeprowadzić. Zajmie się rekrutacją, wybierze najbardziej kompetentnego kandydata na dyrektora, a następnie przeszkoli go i wdroży do pracy w przedsiębiorstwie.  Wynajęty ekspert może szukać odpowiedniej osoby zarówno wewnątrz organizacji, jak i przeprowadzić rekrutację zewnętrzną. A w razie potrzeby może udzielić odpowiedniego wsparcia np. poprzez mentoring. Z czasem obecność dyrektora z outsourcingu przestanie być niezbędna – wówczas nowy dyrektor przejmie całość obowiązków, a specjalista wynajęty „na godziny” rozstanie się z firmą.


Wakat może być też tymczasowy – np. ze względu na urlop macierzyński lub długotrwałe zwolnienie lekarskie. Wtedy także pomóc może tymczasowy dyrektor HR.

Powyższe przykłady z pewnością nie wyczerpują wszystkich sytuacji, w których outsourcing dyrektora personalnego może okazać się najlepszym z możliwych rozwiązań. Dobrze jednak obrazują najbardziej typowe okoliczności, w jakich firmy decydują się na współpracę ze specjalistą „na godziny”.

Liczą się efekty

Sądzę, że istnieje duża potrzeba, aby upowszechniać w Polsce ideę zewnętrznego dyrektora HR, który świadczy usługi „szyte na miarę”, a w konkretnym przedsiębiorstwie spędza tyle czasu, ile jest to niezbędne.

To, co ważne w tym modelu współpracy, to rozliczenie oparte przede wszystkim na efektach. Bo choć dyrektor personalny „na godziny” pracuje dla danej firmy przez określoną ilość czasu w tygodniu, to swoje działania realizuje wg konkretnego planu i musi je odpowiednio udokumentować.

Tak samo jak interim manager, wynajęty dyrektor HR powinien umieć wykazać, że każda godzina jego pracy, przyniosła zatrudniającej go organizacji wymierne korzyści. I to właśnie efektywność, rozumiana jako stosunek osiągniętych korzyści do poniesionych kosztów, najbardziej przemawia na rzecz tego rozwiązania.

Iwona Wencel

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?