REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dress code na upalne dni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Drąg
Dress code na upalne dni/ Fot. Fotolia
Dress code na upalne dni/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wizerunek to podstawowe kryterium, pod wpływem którego nasza powierzchowność jest oceniana. Większość z nas należy do wzrokowców, dlatego też tak ważne jest pierwsze wrażenie i szeroko rozumiana sfera wizualna, która może pomóc wykreować  obraz w dogodny dla zewnętrznej oceny sposób. Owszem, upał nie stwarza najbardziej sprzyjających warunków do chodzenia w garniturze czy garsonce, dlatego też warto znać kilka prostych zasad, które ułatwią poruszanie się w gąszczu letniego dress code.

Kategorycznie nie

Wbrew pozorom letni dress code nie różni się znacząco od tego, który jest stosowany w pozostałą część roku. Kobiety nie powinny odkrywać ramion, brzucha oraz biustu, a także nosić nazbyt krótkich spódnic, sukienek i spodni. Nieodpowiednie są prześwitujące materiały oraz te bogato zdobione i świecące. Mężczyzna w krótkich spodniach nie wygląda profesjonalnie, nieważne jak wysoka panuje temperatura. W miejscach mocno oficjalnych nie akceptuje się koszuli z krótkim rękawem czy braku krawata pod szyją. Podstawy zostają niezmienne, ale można podejść do nich trochę w inny sposób i ułatwić sobie funkcjonowanie w najwyższych temperaturach.

REKLAMA

Materiałowa zmiana

Upał za oknem puszcza do nas oko, namawiając do noszenia minimalnej ilości odzieży, jednak ta opcja nigdy nie jest odpowiednia do pracy. Nasze profesjonalne podejście nierozerwalnie łączy się również z naszym strojem. Nie trzeba diametralnie zmieniać stylu czy zestawów ubrań w związku z latem, ale wskazane jest zdecydować się na inne tkaniny. Warto postawić na lekki, zwiewny materiał. Panie mogą przygotować do pracy delikatne sukienki oraz spódnice, których długość powinna oscylować między kolanami, a kostkami stóp. Dobrze sprawdzą się te z jedwabiu, a także bawełny. Panowie mogą postawić na rzeczy lniane, zarówno w kwestii wyboru spodni, jak i koszul. Jest to materiał, który łatwo się gniecie, ale przepuszcza powietrze i jest wygodny. Nieprzepuszczające powietrza marynarki powinny zostać przesunięte na tył szafy.

Pokolorowane lato

Wybór koloru ubrań do pracy w letnie dni jest największym szaleństwem, na które można sobie pozwolić. Właśnie podczas szkolnych wakacji pracownikom wolno pozwolić sobie na trochę więcej i przywdziewać odważniejsze barwy. Wiadomo jednak, że najlepiej sprawdzą się jasne i pastelowe kolory, które dodadzą do wizerunku powiew świeżości. Jasne tkaniny muszą być zadbane i zawsze czyste. Podobnie jak w przypadku czarnych rzeczy, nie mogą wyglądać na stare i sprane. Biała koszula z żółtymi plamami, które uporczywie nie chcą zejść, nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Trzeba pamiętać, że ubrania też mają swój termin ważności. Przed zestawieniem ze sobą konkretnych części ubioru warto spojrzeć na paletę barw i sprawdzić czy można je ze sobą łączyć. Bez względu na porę roku kontrastujące barwy są niewłaściwe.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Od stóp

Nieśmiałe osoby często patrzą na stopy podczas rozmowy i zgodnie z tym kierunkiem warto spojrzeć w dół i zastanowić się czy dane obuwie jest odpowiednie do pracy. Latem chętnie sięgamy po klapki i sandały, ale są to buty, na które można sobie pozwolić jedynie w prywatnym czasie. Biuro to nie plaża, dlatego pięty oraz palce u stóp winny być zakryte. Na upalne dni dobrze sprawdzą się baleriny i czółenka dla kobiet oraz mokasyny dla mężczyzn. Trzeba zadbać o komfort swoich stóp, a lekkie i wygodne buty są tego podstawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do głów

Dress code to nie tylko właściwy dobór ubrań, ale także cała gama dodatków. Czapki z daszkiem są dobre na drogę, ale trzeba je ściągać, wchodząc do pracy. Nieprofesjonalnie wyglądają okulary przeciwsłoneczne noszone na czubku głowy. To jeden z tych gadżetów, który należy zostawić w torbie czy samochodzie. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało kontrowersyjnie, to osoby, które mają długie włosy, latem powinny je znacznie częściej upinać niż w inne pory roku – nawet dla własnej wygody i komfortu. W niektórych miejscach pracy jest to niepisana zasada na cały rok, ale latem powinna być ściśle przestrzegana. Rozpuszczone włosy bywają niechlujne, ale większym problemem jest dodatkowe ciepło i zwiększona potliwość na szyi i skórze głowy.

Gotowi na letnie, garderobiane wyzwania? Powodzenia!

Paweł Drąg

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

REKLAMA

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

REKLAMA

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA