Jak negocjować wynagrodzenie?
REKLAMA
REKLAMA
Umiejętności negocjacyjne można stopniowo wypracować poprzez stosowanie kilku konkretnych zasad. Wiedząc też jakie są najczęściej stosowane przez rekruterów pułapki, łatwiej będziesz w stanie wystrzec się nałogowo popełnianych błędów.
REKLAMA
Szukaj w dobrym momencie
Przede wszystkim nie szukaj pracy dopiero wtedy, kiedy pogorszy się twoja sytuacja finansowa, stracisz zatrudnienie lub znajdujesz się w totalnym maraźmie oczekiwań. Złe nastawienie zazwyczaj powoduje, iż w trakcie rozmów kwalifikacyjnych bez opamiętania rzucamy się na proponowane kwoty, pozbawiając się szansy na wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia. Uwierz, rozmowa będzie zupełnie inaczej przebiegać, jeśli podejmiesz się jej będąc zrelaksowanym i pewnym swoich możliwości. Okazując swoją siłę merytoryczną i wyważony, mądry spokój będziesz miał o wiele większe szanse na zrobienie na tyle dobrego wrażenia, by pracodawca zdecydował się spełnić twoje oczekiwania.
Bez pośpiechu
Nie spiesz się z pytaniem o proponowane przez pracodawcę zarobki. Im dłużej zwlekasz z poruszeniem tego tematu, tym większa jest twoja siła negocjacyjna, ponieważ zyskujesz czas na zaprezentowanie jak największej ilości swoich atutów. Szybkie przechodzenie do pytania o finanse jest niegrzeczne i tożsame z zachowaniem nieprofesjonalnym oraz roszczeniowym.
Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami
Bądź przygotowany
Przed rozmową kwalifikacyjną powinieneś przygotować się pod kątem konkretnych pytań rekrutacyjnych, które z całą pewnością padną. Zainteresuj się wysokością wynagrodzeń w branży, w której chcesz podjąć zatrudnienie. Tego typu informacje bez problemu znajdziesz w sieci internetowej. Porównaj zarobki na proponowanym stanowisku, biorąc pod uwagę również miasto, w którym pełniłbyś obowiązki. Zastanów się ile chcesz zarabiać i ustaw widełki, poniżej których nie zamierzasz schodzić. Zawsze proponuj kwotę o 10% wyższą niż ta, na którą rzeczywiście byłbyś w stanie się zgodzić.
Negocjacje
Jeśli od razu po usłyszeniu proponowanej kwoty wynagrodzenia, zgodzisz się na nią, to popełnisz błąd. Pamiętaj, że niejako stajesz się partnerem umowy biznesowej, a z całą pewnością nie chcesz od samego początku ustawić się na przegranej pozycji – jako osoba, która jest w stanie zgodzić się na wszystko, byle tylko dostać tę pracę. Odczekaj chwilę, nawet jeśli propozycja jest dobra. Kto wie, może będziesz w stanie ugrać więcej? Twoje umiejętności negocjacyjne świadczyć będą o poczuciu wartości, twoim charakterze, doświadczeniu, a także radzeniu sobie w sytuacjach stresowych.
Minimum
Przemyśl swoją strategię negocjacyjną i podczas podawania minimalnej kwoty wynagrodzenia zawsze wskazuj odrobinę wyższe uposażenie niż prawdziwe, rzeczywiste minimum. Dzięki temu zwiększysz swoje pole negocjacyjne i nawet jeśli pracodawca poinformuje cię, że nie jest w stanie spełnić twoich wymagań, to możliwe, iż wynagrodzi ci to w dodatkowych benefitach, o których wcześniej nie było mowy.
Merytoryka
W trakcie rozmowy z pracodawcą pokaż, że jesteś doskonale zorientowany w specyfice działań przedsiębiorstwa. Mów o sprawach, które będą dowodem na to, iż wiesz sporo o firmie, a także zaproponuj swoje autorskie pomysły na rozwiązanie danych problemów lub rozwój działu, w którym miałbym pracować. Udowodnij, że twoje działania przyniosą realne korzyści, opierając się na wcześniejszych dokonaniach w poprzednich miejscach pracy. Mów językiem korzyści, ale przede wszystkim koncentruj się na konkretach, które mogą być wartościowe dla pracodawcy.
Benefity
Wynagrodzenie to nie wszystko. Dodatkowe świadczenia mogą w znaczny sposób usprawnić twoje życie lub stać się bezpośrednią przyczyną zaoszczędzenia większej niż wcześniej kwoty. Jeśli aplikujesz na bardzo wysokie stanowisko, to zawsze też sam możesz wspomnieć o benefitach, które są dla ciebie najcenniejsze. Mogą to być choćby:
- dodatkowe ubezpieczenie rentowe lub emerytalne
- karty do obiektów sportowych i artystycznych
- dodatkowe produkty firmowe lub zniżki na nie
- akcje firmy po zaniżonych cenach
- bezpłatne posiłki
- możliwość pracy zdalnej
- dofinansowanie do studiów lub hobby
- opłacanie kursów szkoleniowych
- pełna opieka lekarska
Zwróć uwagę czy benefity dotyczą także twojej rodziny, jak wpływają na wysokość wynagrodzenia, a także czy przysługują ci z dniem zawarcia umowy, czy dopiero po określonym czasie zatrudnienia.
Głowa do góry, to ty jesteś budowniczym swojej przyszłości!
Paweł Drąg, LSJ HR Group
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat