REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak negocjować wynagrodzenie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Drąg
Jak negocjować wynagrodzenie?/shutterstock.com
Jak negocjować wynagrodzenie?/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa o wysokości wynagrodzenia niekoniecznie musi zawsze kojarzyć się z czynnikiem mocno stresogennym. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej w sposób analityczny, a następnie wykorzystaj dostępną wiedzę do tego, by pomóc sobie uczynić potężny krok w stronę osiągnięcia zamierzonego celu finansowego.

Umiejętności negocjacyjne można stopniowo wypracować poprzez stosowanie kilku konkretnych zasad. Wiedząc też jakie są najczęściej stosowane przez rekruterów pułapki, łatwiej będziesz w stanie wystrzec się nałogowo popełnianych błędów.

REKLAMA

Autopromocja

Szukaj w dobrym momencie

Przede wszystkim nie szukaj pracy dopiero wtedy, kiedy pogorszy się twoja sytuacja finansowa, stracisz zatrudnienie lub znajdujesz się w totalnym maraźmie oczekiwań. Złe nastawienie zazwyczaj powoduje, iż w trakcie rozmów kwalifikacyjnych bez opamiętania rzucamy się na proponowane kwoty, pozbawiając się szansy na wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia. Uwierz, rozmowa będzie zupełnie inaczej przebiegać, jeśli podejmiesz się jej będąc zrelaksowanym i pewnym swoich możliwości. Okazując swoją siłę merytoryczną i  wyważony, mądry spokój będziesz miał o wiele większe szanse na zrobienie na tyle dobrego wrażenia, by pracodawca zdecydował się spełnić twoje oczekiwania.

Bez pośpiechu

Nie spiesz się z pytaniem o proponowane przez pracodawcę zarobki. Im dłużej zwlekasz z poruszeniem tego tematu, tym większa jest twoja siła negocjacyjna, ponieważ zyskujesz czas na zaprezentowanie jak największej ilości swoich atutów. Szybkie przechodzenie do pytania o finanse jest niegrzeczne i tożsame z zachowaniem nieprofesjonalnym oraz roszczeniowym.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Bądź przygotowany

Przed rozmową kwalifikacyjną powinieneś przygotować się pod kątem konkretnych pytań rekrutacyjnych, które z całą pewnością padną. Zainteresuj się wysokością wynagrodzeń w branży, w której chcesz podjąć zatrudnienie. Tego typu informacje bez problemu znajdziesz w sieci internetowej. Porównaj zarobki na proponowanym stanowisku, biorąc pod uwagę również miasto, w którym pełniłbyś obowiązki. Zastanów się ile chcesz zarabiać i ustaw widełki, poniżej których nie zamierzasz schodzić. Zawsze proponuj kwotę o 10% wyższą niż ta, na którą rzeczywiście byłbyś w stanie się zgodzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Negocjacje

Jeśli od razu po usłyszeniu proponowanej kwoty wynagrodzenia, zgodzisz się na nią, to popełnisz błąd. Pamiętaj, że niejako stajesz się partnerem umowy biznesowej, a z całą pewnością nie chcesz od samego początku ustawić się na przegranej pozycji – jako osoba, która jest w stanie zgodzić się na wszystko, byle tylko dostać tę pracę. Odczekaj chwilę, nawet jeśli propozycja jest dobra. Kto wie, może będziesz w stanie ugrać więcej? Twoje umiejętności negocjacyjne świadczyć będą o poczuciu wartości, twoim charakterze, doświadczeniu, a także radzeniu sobie w sytuacjach stresowych.

Minimum

Przemyśl swoją strategię negocjacyjną i podczas podawania minimalnej kwoty wynagrodzenia zawsze wskazuj odrobinę wyższe uposażenie niż prawdziwe, rzeczywiste minimum. Dzięki temu zwiększysz swoje pole negocjacyjne i nawet jeśli pracodawca poinformuje cię, że nie jest w stanie spełnić twoich wymagań, to możliwe, iż wynagrodzi ci to w dodatkowych benefitach, o których wcześniej nie było mowy.

Merytoryka

W trakcie rozmowy z pracodawcą pokaż, że jesteś doskonale zorientowany w specyfice działań przedsiębiorstwa. Mów o sprawach, które będą dowodem na to, iż wiesz sporo o firmie, a także zaproponuj swoje autorskie pomysły na rozwiązanie danych problemów lub rozwój działu, w którym miałbym pracować. Udowodnij, że twoje działania przyniosą realne korzyści, opierając się na wcześniejszych dokonaniach w poprzednich miejscach pracy. Mów językiem korzyści, ale przede wszystkim koncentruj się na konkretach, które mogą być wartościowe dla pracodawcy.

Benefity

Wynagrodzenie to nie wszystko. Dodatkowe świadczenia mogą w znaczny sposób usprawnić twoje życie lub stać się bezpośrednią przyczyną zaoszczędzenia większej niż wcześniej kwoty. Jeśli aplikujesz na bardzo wysokie stanowisko, to zawsze też sam możesz wspomnieć o benefitach, które są dla ciebie najcenniejsze. Mogą to być choćby:

  • dodatkowe ubezpieczenie rentowe lub emerytalne
  • karty do obiektów sportowych i artystycznych
  • dodatkowe produkty firmowe lub zniżki na nie
  • akcje firmy po zaniżonych cenach
  • bezpłatne posiłki
  • możliwość pracy zdalnej
  • dofinansowanie do studiów lub hobby
  • opłacanie kursów szkoleniowych
  • pełna opieka lekarska

Zwróć uwagę czy benefity dotyczą także twojej rodziny, jak wpływają na wysokość wynagrodzenia, a także czy przysługują ci z dniem zawarcia umowy, czy dopiero po określonym czasie zatrudnienia.

Głowa do góry, to ty jesteś budowniczym swojej przyszłości!

Paweł Drąg, LSJ HR Group

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA