REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje

Paweł Drąg
Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje/fot.Shutterstock
Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od ponad dziesięciu lat zarabiam na życie przy pomocy stukania palcami w klawiaturę. Moje artykuły były publikowane w największych nośnikach medialnych w Polsce, co pozwala mi wierzyć, że robię to całkiem dobrze. Mimo to, biorąc pod uwagę kilka konkretnych aspektów, moje kwalifikacje zawodowe mogłyby zostać szybko zdyskredytowane, a już na pewno uznane za niezbyt imponujące...

Wiem, że brzmi to dość irracjonalnie, ale z pewnymi faktami nie sposób dyskutować. Na kwalifikacje zawodowe składa się zestaw nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, które zdołałeś przyswoić w swoim życiu. To dzięki nim możesz stać się specjalistą w konkretnych dziedzinach zawodowego życia. Dowodem kwalifikacji zazwyczaj są dyplomy ukończonych szkół i kursów, a także wszelkie dokumenty urealniające dorobek zawodowy. Zawód dziennikarza jest specyficzny. Niekoniecznie musiałem ukończyć studia dziennikarskie, aby dostać szansę na zaistnienie w mediach. Swoje umiejętności szlifowałem podpatrując bardziej doświadczonych kolegów, dużo czytając i pisząc, a także dogłębnie analizując najwybitniejsze artykuły, które pojawiały się w prasie. Z biegiem czasu i jednocześnie rosnącą ilością napisanych przeze mnie tekstów, moje kwalifikacje rosły.                                                                                    

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy jednak spojrzymy na standardową drogę pojmowania pojęcia kwalifikacji, to tutaj panuje pustelnicza posucha – kompletny brak ukończonych szkoleń, wykształcenie dalekie od dziennikarskiego, a także znikoma ilość specjalistycznych kursów. Dlatego też zalecam sporą dawkę zdrowego rozsądku, ale i ostrożności przy pojmowaniu sztywnych pojęć, związanych z szeroko rozumianym rynkiem pracy. Zawód jest zawodowi nierówny. Co oczywiste, człowiek aspirujący do zostania lekarzem nigdy nie będzie dopuszczony do wykonywania tej pracy, jeśli nie zadba o swoją edukację. W tym przypadku kompetencje zawodowe na samym początku opierać się będą głównie na wiedzy teoretycznej. Wtedy też czym większa liczba ukończonych szkoleń i praktyk, tym potężniejsza szansa na spełnienie swoich ambicji zawodowych. Pogłębienie kwalifikacji za pomocą doświadczenia będzie tym samym nabywane latami, wraz ze stażem pełnienia obowiązków i coraz to ambitniejszymi wyzwaniami.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Kompetencje zawodowe to bardziej złożona materia i tym samym trudniejsza do zweryfikowania. Tożsame są ze zdolnościami poznawczymi i indywidualnymi, stanowiącymi o predyspozycjach do wykonywania pracy. Jak właściwie je ocenić? Czy aby na pewno sam jesteś w stanie to określić? Potrzeba dużej dawki samokrytycyzmu i właściwej, szczerej oceny swojej osoby, by nie popełnić tutaj rażących błędów, które mogłyby mieć niebagatelny wpływ na karierę zawodową. Niekiedy rozdziela się kompetencje zawodowe oraz predyspozycje i osobowość, ale większość specjalistów uważa to za błędne. Na kompetencje składa się zdolność szybkiej organizacji własnej pracy, wielozadaniowość, umiejętność radzenia sobie ze stresem i praca w grupie, a także autoprezentacja i wszelkie możliwe umiejętności miękkie. Dlatego tak istotna jest doskonała świadomość oceny własnej osoby.

Jeżeli jesteś introwertykiem, który najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie, to jest wielce prawdopodobne, iż najprawdopodobniej nie zostaniesz rewelacyjnym handlowcem, prezenterem telewizyjnym czy kimkolwiek kto w swojej pracy ma żywy kontakt z dużą ilością osób. Z kolei ekstrawertyk lubujący się w wystąpieniach publicznych, wulkan energii, który jest trudny do okiełznania, prędzej czy później może zacząć czuć zniechęcenie do stanowiska, które będzie ograniczało jego naturalne talenty osobowościowe. Tacy ludzie często zostają "skoczkami", czyli osobami, które nie są w stanie na dłużej związać się emocjonalnie z jednym miejscem pracy, szybko odczuwając potrzebę nowych wyzwań. Co, jak wskazuje nazwa, kończy się skokami z jednej firmy do drugiej. Tutaj, lekko abstrahując, łatwo o wywrotki...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bądź jak Abraham Lincoln, który powiedział, że idzie wolno, ale nie cofa się nigdy. Dokształcać się i doskonalić swoje umiejętności możesz przez całe zawodowe życie. Jesteś w stanie korygować swój profil zawodowy i dość swobodnie go zmieniać. O ile starczy ci sił i ambicji do tego, aby penetrować coraz to nowsze obszary wiedzy. Pamiętaj jednak zadbać analitycznie o każdy aspekt i staraj się wyprzedzać fakty. Co z tego, że od strony merytorycznej będziesz kapitalnie przygotowany do pracy handlowca, skoro twoje cechy charakteru sprawią, że będziesz podchodził do spotkań służbowych czysto zadaniowo, a zabraknie w tym empatii i zwykłego, ludzkiego podejścia? Oceniaj siebie uczciwie, a działaj z wyprzedzeniem, by zminimalizować możliwość popełnienia błędów na zawodowym szlaku. Pamiętaj też o możliwości spotkań z doradcami zawodowymi, którzy na podstawie testów psychologicznych i swojego, nomem omem, doświadczenia, są w stanie pomóc ci w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej. Powodzenia i nigdy się nie poddawaj!

Paweł Drąg, SILVERHAND jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym. Dzięki nam tysiące ludzi znalazły zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Zapraszamy do kontaktu - http://silverhand.eu/

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA