Kategorie

Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje

Paweł Drąg
Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje/fot.Shutterstock
Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
Od ponad dziesięciu lat zarabiam na życie przy pomocy stukania palcami w klawiaturę. Moje artykuły były publikowane w największych nośnikach medialnych w Polsce, co pozwala mi wierzyć, że robię to całkiem dobrze. Mimo to, biorąc pod uwagę kilka konkretnych aspektów, moje kwalifikacje zawodowe mogłyby zostać szybko zdyskredytowane, a już na pewno uznane za niezbyt imponujące...

Wiem, że brzmi to dość irracjonalnie, ale z pewnymi faktami nie sposób dyskutować. Na kwalifikacje zawodowe składa się zestaw nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, które zdołałeś przyswoić w swoim życiu. To dzięki nim możesz stać się specjalistą w konkretnych dziedzinach zawodowego życia. Dowodem kwalifikacji zazwyczaj są dyplomy ukończonych szkół i kursów, a także wszelkie dokumenty urealniające dorobek zawodowy. Zawód dziennikarza jest specyficzny. Niekoniecznie musiałem ukończyć studia dziennikarskie, aby dostać szansę na zaistnienie w mediach. Swoje umiejętności szlifowałem podpatrując bardziej doświadczonych kolegów, dużo czytając i pisząc, a także dogłębnie analizując najwybitniejsze artykuły, które pojawiały się w prasie. Z biegiem czasu i jednocześnie rosnącą ilością napisanych przeze mnie tekstów, moje kwalifikacje rosły.                                                                                    

Kiedy jednak spojrzymy na standardową drogę pojmowania pojęcia kwalifikacji, to tutaj panuje pustelnicza posucha – kompletny brak ukończonych szkoleń, wykształcenie dalekie od dziennikarskiego, a także znikoma ilość specjalistycznych kursów. Dlatego też zalecam sporą dawkę zdrowego rozsądku, ale i ostrożności przy pojmowaniu sztywnych pojęć, związanych z szeroko rozumianym rynkiem pracy. Zawód jest zawodowi nierówny. Co oczywiste, człowiek aspirujący do zostania lekarzem nigdy nie będzie dopuszczony do wykonywania tej pracy, jeśli nie zadba o swoją edukację. W tym przypadku kompetencje zawodowe na samym początku opierać się będą głównie na wiedzy teoretycznej. Wtedy też czym większa liczba ukończonych szkoleń i praktyk, tym potężniejsza szansa na spełnienie swoich ambicji zawodowych. Pogłębienie kwalifikacji za pomocą doświadczenia będzie tym samym nabywane latami, wraz ze stażem pełnienia obowiązków i coraz to ambitniejszymi wyzwaniami.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Kompetencje zawodowe to bardziej złożona materia i tym samym trudniejsza do zweryfikowania. Tożsame są ze zdolnościami poznawczymi i indywidualnymi, stanowiącymi o predyspozycjach do wykonywania pracy. Jak właściwie je ocenić? Czy aby na pewno sam jesteś w stanie to określić? Potrzeba dużej dawki samokrytycyzmu i właściwej, szczerej oceny swojej osoby, by nie popełnić tutaj rażących błędów, które mogłyby mieć niebagatelny wpływ na karierę zawodową. Niekiedy rozdziela się kompetencje zawodowe oraz predyspozycje i osobowość, ale większość specjalistów uważa to za błędne. Na kompetencje składa się zdolność szybkiej organizacji własnej pracy, wielozadaniowość, umiejętność radzenia sobie ze stresem i praca w grupie, a także autoprezentacja i wszelkie możliwe umiejętności miękkie. Dlatego tak istotna jest doskonała świadomość oceny własnej osoby.

Jeżeli jesteś introwertykiem, który najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie, to jest wielce prawdopodobne, iż najprawdopodobniej nie zostaniesz rewelacyjnym handlowcem, prezenterem telewizyjnym czy kimkolwiek kto w swojej pracy ma żywy kontakt z dużą ilością osób. Z kolei ekstrawertyk lubujący się w wystąpieniach publicznych, wulkan energii, który jest trudny do okiełznania, prędzej czy później może zacząć czuć zniechęcenie do stanowiska, które będzie ograniczało jego naturalne talenty osobowościowe. Tacy ludzie często zostają "skoczkami", czyli osobami, które nie są w stanie na dłużej związać się emocjonalnie z jednym miejscem pracy, szybko odczuwając potrzebę nowych wyzwań. Co, jak wskazuje nazwa, kończy się skokami z jednej firmy do drugiej. Tutaj, lekko abstrahując, łatwo o wywrotki...

Bądź jak Abraham Lincoln, który powiedział, że idzie wolno, ale nie cofa się nigdy. Dokształcać się i doskonalić swoje umiejętności możesz przez całe zawodowe życie. Jesteś w stanie korygować swój profil zawodowy i dość swobodnie go zmieniać. O ile starczy ci sił i ambicji do tego, aby penetrować coraz to nowsze obszary wiedzy. Pamiętaj jednak zadbać analitycznie o każdy aspekt i staraj się wyprzedzać fakty. Co z tego, że od strony merytorycznej będziesz kapitalnie przygotowany do pracy handlowca, skoro twoje cechy charakteru sprawią, że będziesz podchodził do spotkań służbowych czysto zadaniowo, a zabraknie w tym empatii i zwykłego, ludzkiego podejścia? Oceniaj siebie uczciwie, a działaj z wyprzedzeniem, by zminimalizować możliwość popełnienia błędów na zawodowym szlaku. Pamiętaj też o możliwości spotkań z doradcami zawodowymi, którzy na podstawie testów psychologicznych i swojego, nomem omem, doświadczenia, są w stanie pomóc ci w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej. Powodzenia i nigdy się nie poddawaj!

Paweł Drąg, SILVERHAND jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym. Dzięki nam tysiące ludzi znalazły zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Zapraszamy do kontaktu - http://silverhand.eu/

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.