REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z/fot.Shutterstock
Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana pokoleniowa na rynku pracy jest naturalnym procesem. W środowisku zawodowym najczęściej spotykamy trzy grupy wiekowe: pokolenie X, Y, Z. Dla tych poszczególnych grup istotne jest stworzenie osobnego ogłoszenia o pracę.

„Skutecznie ogłoszenie o pracę musi trafiać w potrzeby ludzi, na których szczególnie nam zależy. Pokolenie X przyciągnie informacja o formie zatrudnienia i zarobkach. Pokolenie Y skusi hasło work&balance, a młodych z pokolenia Z praca z technologiami” – przekonuje Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Pokolenie X

To osoby urodzone w latach 1965-1979, które wchodziły na rynek pracy w latach 90. Ogłoszenie, które ma przekonać do aplikowania kandydatów z tego pokolenia, powinno zawierać kilka elementów.

1. Informacja o rodzaju zatrudnienia

Pokolenie X bardzo ceni stabilną pracę na etacie. Dlatego pracodawcy, którzy go oferują, powinni się pochwalić, że firma zatrudnia na umowę o pracę.

2. Praca w siedzibie firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementem, który przykuje uwagę osób z pokolenia X, jest podkreślenie miejsca wykonywania pracy. Dla tych pracowników ważne jest własne biurko i krzesło. Chcą wiedzieć, gdzie jest ich miejsce pracy. Hasła o elastycznej pracy lub częściowo zdalnej, są dla tych pracowników zniechęcające.

3. Wynagrodzenie

„Ogłoszenie, które ma przyciągnąć uwagę pokolenia X, powinno zawierać informację o wynagrodzeniu. Najlepiej by była to kwota wynagrodzenia brutto w widełkach w ujęciu miesięcznym, bądź rocznym” – radzi Żukowska z MonsterPolska.pl.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

4. Benefity

Dobrze jest podkreślić, że jako pracodawcy oferujemy dodatki pozapłacowe. Można je częściowo wyliczyć, podkreślając, że pracownik na danym stanowisku może liczyć m.in. na służbowy telefon, ubezpieczenie czy premie świąteczne.

5. Prestiż

W ogłoszeniu o pracę warto podkreślić pozycję firmy na rynku. Pokolenie X lubi pracować w prestiżowych firmach. Jeśli więc firma obecna jest wiele lat na rynku, ma na koncie wyróżnienia lub filie za granicą koniecznie należy o tym wspomnieć. Tak skonstruowane ogłoszenie nie umknie uwadze osoby z pokolenia X.

Pokolenie Y

To osoby urodzone w latach 1980-1989, które na rynek pracy wchodziły po roku dwutysięcznym. To tzw. millenialsi. Jakie ogłoszenie szczególnie zwróci uwagę potencjalnych pracowników z tego pokolenia?

1. Praca stała, ale możliwa praca zdalna

Pracownicy z tego pokolenia cenią fakt, że firmy umożliwiają im pewną niezależność. Chcą czuć, że praca jest stabilna, ale jednocześnie, że firma oferuje elastyczne rozwiązania np. częściowo pracę zdalną. Podkreślenie tego elementu zatrudnienia w ogłoszeniu sprawi, że pracodawca zapunktuje u „igreków”.

2. Filozofia work&balance

Jeśli chcemy mieć na pokładzie osoby z pokolenia Y, to musimy oferować pracę w firmie, która szanuje prawo do czasu prywatnego pracowników i to podkreśla. Tworząc ogłoszenie warto zaznaczyć, że firma kieruje się filozofią work&balance, a przybędzie nam CV.

3. Praca w przyjaznej atmosferze

Pracownicy pokolenia Y wychodzą z założenia, że jeśli w firmie panuje zła atmosfera, to wystarczający powód do zmiany pracy. Dobre i zdrowe środowisko pracy jest dla nich bardzo ważnym czynnikiem. Dobrze więc powiedzieć potencjalnym kandydatom, że nasza firma stwarza sprzyjające warunki pracy. Ogłoszenie to miejsce, w którym warto podkreślić ten atut.

4. Szkolenia

„Pokolenie Y docenia, gdy pracodawca oferuje system szkoleń pozwalający pracownikom na podnoszenie kwalifikacji. Traktują to jako sygnał, że pracodawca inwestuje w ich rozwój. Taka informacja to także komunikat, że firma oferuje określoną ścieżkę kariery” – mówi Żukowska.

5. System motywacji

„Igreki” lubią być doceniane, zwłaszcza poprzez nagrody finansowe. Informacja o systemie motywacyjnym może zwiększyć odzew na daną ofertę pracy.

Pokolenie Z

Najmłodsza generacja, dopiero stawiająca pierwsze kroki w firmach. Osoby urodzone po roku 90. Określane także jako pokolenie C – od słów „connect, communicate, change”. Jakiego typu ogłoszenie przyciągnie ich uwagę?

1. Możliwa praca on-line

Młodzi z tego pokolenia docenią pracodawców, którzy zaoferują im możliwość pracy przez internet. Dla nich praca od 9 do 17 przy biurku, w firmie, jest najmniej atrakcyjną z możliwości. Według tego pokolenia można większość rzeczy załatwić np. poprzez wideo-czat.

2. Idea work–life balance

Nazwa filozofii zamiennie używana z work&balance, jednak w przypadku pokolenia Z ważna jest jej interpretacja (nieco inna niż w przypadku pokolenia Y). To wciąż koncepcja, która pozwala odnaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, ale dla pokolenia Z oznacza to, że wszystkie działania wykonywane w ciągu dnia można w odpowiedni, efektywny i bezproblemowy sposób ze sobą połączyć. Jeśli więc pokolenie Y zakłada, że pójdzie do pracy na 8 godzin, a potem będzie mieć czas wolny, to najmłodsi na rynku pracy zakładają, że w ciągu doby wykonają zlecone zadania, nie rezygnując w wyjścia do urzędu czy kina w ciągu dnia. Pracodawca, który działa według tak rozumianej zasady, ma szansę na młodych na pokładzie.

3. Zadaniowość

„Pokolenie Z nastawione jest na zadania, a nie na czas ich wykonania. Zaznaczenie w ogłoszeniu, że praca skupia się na realizowaniu konkretnych zadań, może przyciągnąć uwagę młodych” – podkreśla ekspertka MonsterPolska.pl.

4. Praca, która będzie pasją

Praca dla wielu młodych ludzi to także pasja. Musi ich wciągać i sprawiać, że chcą jej poświęcić czas. Firmy, które myślą o pracy w ten sposób, bez problemu mogę liczyć na CV najmłodszych kandydatów.

5. Wynagrodzenie

Nie warto pomijać tego aspektu. Informacja o widełkach płacowych lub zapewnienie, że temat pieniędzy pojawi się na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej (a nie na końcu procesu rekrutacyjnego) – z punktu widzenia osób z pokolenia Z – jest bardzo ważne.

Obecnie na rynku pracy znajdują się przedstawiciele wszystkich trzech pokoleń. Są zupełnie różni, dlatego warto z myślą o nich tworzyć firmy przyszłości – oparte o pełnoetatowych pracowników, jak i tych preferujących pracę częściowo lub w pełni zdalną. Poszerzenie form współpracy, to wielkie wyzwanie dla firm przyzwyczajonych do tego, że pracownik jest obecny w firmie i pod telefonem służbowym. Te zmiany są jednak nieuniknione, aby móc konkurować w walce o młodych pracowników. Najważniejsze jest jednak to, aby obietnice, które zawiera ogłoszenie, znajdowały pokrycie w rzeczywistości.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA