REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z/fot.Shutterstock
Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana pokoleniowa na rynku pracy jest naturalnym procesem. W środowisku zawodowym najczęściej spotykamy trzy grupy wiekowe: pokolenie X, Y, Z. Dla tych poszczególnych grup istotne jest stworzenie osobnego ogłoszenia o pracę.

„Skutecznie ogłoszenie o pracę musi trafiać w potrzeby ludzi, na których szczególnie nam zależy. Pokolenie X przyciągnie informacja o formie zatrudnienia i zarobkach. Pokolenie Y skusi hasło work&balance, a młodych z pokolenia Z praca z technologiami” – przekonuje Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Autopromocja

Pokolenie X

To osoby urodzone w latach 1965-1979, które wchodziły na rynek pracy w latach 90. Ogłoszenie, które ma przekonać do aplikowania kandydatów z tego pokolenia, powinno zawierać kilka elementów.

1. Informacja o rodzaju zatrudnienia

Pokolenie X bardzo ceni stabilną pracę na etacie. Dlatego pracodawcy, którzy go oferują, powinni się pochwalić, że firma zatrudnia na umowę o pracę.

2. Praca w siedzibie firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementem, który przykuje uwagę osób z pokolenia X, jest podkreślenie miejsca wykonywania pracy. Dla tych pracowników ważne jest własne biurko i krzesło. Chcą wiedzieć, gdzie jest ich miejsce pracy. Hasła o elastycznej pracy lub częściowo zdalnej, są dla tych pracowników zniechęcające.

3. Wynagrodzenie

„Ogłoszenie, które ma przyciągnąć uwagę pokolenia X, powinno zawierać informację o wynagrodzeniu. Najlepiej by była to kwota wynagrodzenia brutto w widełkach w ujęciu miesięcznym, bądź rocznym” – radzi Żukowska z MonsterPolska.pl.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

4. Benefity

Dobrze jest podkreślić, że jako pracodawcy oferujemy dodatki pozapłacowe. Można je częściowo wyliczyć, podkreślając, że pracownik na danym stanowisku może liczyć m.in. na służbowy telefon, ubezpieczenie czy premie świąteczne.

5. Prestiż

W ogłoszeniu o pracę warto podkreślić pozycję firmy na rynku. Pokolenie X lubi pracować w prestiżowych firmach. Jeśli więc firma obecna jest wiele lat na rynku, ma na koncie wyróżnienia lub filie za granicą koniecznie należy o tym wspomnieć. Tak skonstruowane ogłoszenie nie umknie uwadze osoby z pokolenia X.

Pokolenie Y

To osoby urodzone w latach 1980-1989, które na rynek pracy wchodziły po roku dwutysięcznym. To tzw. millenialsi. Jakie ogłoszenie szczególnie zwróci uwagę potencjalnych pracowników z tego pokolenia?

1. Praca stała, ale możliwa praca zdalna

Pracownicy z tego pokolenia cenią fakt, że firmy umożliwiają im pewną niezależność. Chcą czuć, że praca jest stabilna, ale jednocześnie, że firma oferuje elastyczne rozwiązania np. częściowo pracę zdalną. Podkreślenie tego elementu zatrudnienia w ogłoszeniu sprawi, że pracodawca zapunktuje u „igreków”.

2. Filozofia work&balance

Jeśli chcemy mieć na pokładzie osoby z pokolenia Y, to musimy oferować pracę w firmie, która szanuje prawo do czasu prywatnego pracowników i to podkreśla. Tworząc ogłoszenie warto zaznaczyć, że firma kieruje się filozofią work&balance, a przybędzie nam CV.

3. Praca w przyjaznej atmosferze

Pracownicy pokolenia Y wychodzą z założenia, że jeśli w firmie panuje zła atmosfera, to wystarczający powód do zmiany pracy. Dobre i zdrowe środowisko pracy jest dla nich bardzo ważnym czynnikiem. Dobrze więc powiedzieć potencjalnym kandydatom, że nasza firma stwarza sprzyjające warunki pracy. Ogłoszenie to miejsce, w którym warto podkreślić ten atut.

4. Szkolenia

„Pokolenie Y docenia, gdy pracodawca oferuje system szkoleń pozwalający pracownikom na podnoszenie kwalifikacji. Traktują to jako sygnał, że pracodawca inwestuje w ich rozwój. Taka informacja to także komunikat, że firma oferuje określoną ścieżkę kariery” – mówi Żukowska.

5. System motywacji

„Igreki” lubią być doceniane, zwłaszcza poprzez nagrody finansowe. Informacja o systemie motywacyjnym może zwiększyć odzew na daną ofertę pracy.

Pokolenie Z

Najmłodsza generacja, dopiero stawiająca pierwsze kroki w firmach. Osoby urodzone po roku 90. Określane także jako pokolenie C – od słów „connect, communicate, change”. Jakiego typu ogłoszenie przyciągnie ich uwagę?

1. Możliwa praca on-line

Młodzi z tego pokolenia docenią pracodawców, którzy zaoferują im możliwość pracy przez internet. Dla nich praca od 9 do 17 przy biurku, w firmie, jest najmniej atrakcyjną z możliwości. Według tego pokolenia można większość rzeczy załatwić np. poprzez wideo-czat.

2. Idea work–life balance

Nazwa filozofii zamiennie używana z work&balance, jednak w przypadku pokolenia Z ważna jest jej interpretacja (nieco inna niż w przypadku pokolenia Y). To wciąż koncepcja, która pozwala odnaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, ale dla pokolenia Z oznacza to, że wszystkie działania wykonywane w ciągu dnia można w odpowiedni, efektywny i bezproblemowy sposób ze sobą połączyć. Jeśli więc pokolenie Y zakłada, że pójdzie do pracy na 8 godzin, a potem będzie mieć czas wolny, to najmłodsi na rynku pracy zakładają, że w ciągu doby wykonają zlecone zadania, nie rezygnując w wyjścia do urzędu czy kina w ciągu dnia. Pracodawca, który działa według tak rozumianej zasady, ma szansę na młodych na pokładzie.

3. Zadaniowość

„Pokolenie Z nastawione jest na zadania, a nie na czas ich wykonania. Zaznaczenie w ogłoszeniu, że praca skupia się na realizowaniu konkretnych zadań, może przyciągnąć uwagę młodych” – podkreśla ekspertka MonsterPolska.pl.

4. Praca, która będzie pasją

Praca dla wielu młodych ludzi to także pasja. Musi ich wciągać i sprawiać, że chcą jej poświęcić czas. Firmy, które myślą o pracy w ten sposób, bez problemu mogę liczyć na CV najmłodszych kandydatów.

5. Wynagrodzenie

Nie warto pomijać tego aspektu. Informacja o widełkach płacowych lub zapewnienie, że temat pieniędzy pojawi się na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej (a nie na końcu procesu rekrutacyjnego) – z punktu widzenia osób z pokolenia Z – jest bardzo ważne.

Obecnie na rynku pracy znajdują się przedstawiciele wszystkich trzech pokoleń. Są zupełnie różni, dlatego warto z myślą o nich tworzyć firmy przyszłości – oparte o pełnoetatowych pracowników, jak i tych preferujących pracę częściowo lub w pełni zdalną. Poszerzenie form współpracy, to wielkie wyzwanie dla firm przyzwyczajonych do tego, że pracownik jest obecny w firmie i pod telefonem służbowym. Te zmiany są jednak nieuniknione, aby móc konkurować w walce o młodych pracowników. Najważniejsze jest jednak to, aby obietnice, które zawiera ogłoszenie, znajdowały pokrycie w rzeczywistości.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA