REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Zuzanna Pierścińska
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem kluczowym na drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego. To właśnie od jej przebiegu, zależeć będzie nasze być albo nie być w wymarzonej firmie, branży czy też konkretnym zawodzie. W takiej sytuacji stres jest nieunikniony, więc oprócz przedmiotowej wiedzy i perfekcyjnego CV, warto tez pamiętać o odpowiednim stroju.

Czy pamiętasz ten charakterystyczny stres, który towarzyszył Ci przed wejściem do gabinetu, w którym właśnie miała odbyć się rozmowa? Czy przed wyjściem z domu zastanawiałeś się czy na pewno właściwie wyglądasz? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś! - Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych wskazówek, dzięki którym poczujesz się pewniej.

REKLAMA

Autopromocja

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego oprócz punktualności oraz uśmiechu na twarzy, warto zadbać też o nienaganny strój. Należy pamiętać, że każda firma ma swój określony Dress Code, dlatego, tak ważne jest zapoznanie się ze specyfiką firmy przed pójściem na przedmiotową rozmowę. Koniecznym jest, aby strój był wygodny i nie odbierał nam swobody, ponieważ osoba przeprowadzająca rekrutację może odebrać to jako brak pewności siebie.

Polecamy książkę: Personel i Zarządzanie

Wygodny strój-czyli jaki?

Nie, nie będą to dresy, leginsy ani t-shirt z napisem ,,love’’. Strój, który włożymy na rozmowę kwalifikacyjną, ma być elegancki, zadbany i w stonowanych kolorach. Nie oznacza to jednak, że mamy ubrać się jak na rozpoczęcie roku szkolnego. Ważne, aby nasze ubrania pokazywały nasz profesjonalizm, a przede wszystkim to, że mamy szacunek do przyszłego pracodawcy.

Jaki jest właściwy strój dla kobiety?

Kobieta idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinna wybrać pomiędzy sukienką, spódnicą lub eleganckimi spodniami. Zarówno spódnicę jak i spodnie, dobrze jest połączyć z koszulą lub elegancką bluzką. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że istotne znaczenie ma, by nie założyć zbyt krótkiej spódnicy czy też sukienki (optymalne długość to ta do kolana). Ważne, by bluzka, którą wybierzemy nie miała zbyt głębokiego dekoltu. Takie bluzki zostawmy w szafie na inne, mniej formalne wyjścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rozmowie kwalifikacyjnej dobrze sprawdzi się również elegancka marynarka i buty na obcasie. Tak dobrany strój sprawi, że będziemy wyglądać profesjonalnie i kobieco. Ważnym elementem, tworzącym nasz strój jest również fryzura. W tym wypadku sprawdzą się najlepiej spięte lub związane włosy.

Jaki jest właściwy strój dla mężczyzny?

Mężczyzna idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinien wybrać dopasowany garnitur, połączony z elegancką koszulą i eleganckimi butami. Taki zestaw sprawdzi się praktycznie zawsze.

Jeżeli firma do której aplikujesz, ma luźną atmosferę, a strój ma odzwierciedlać twoją osobowość, możesz zrezygnować z garnituru, na rzecz schludnych spodni i koszuli lub bluzki. Pamiętaj jednak, że twój strój nie może przyciągać zbyt dużej uwagi, bo najważniejszy jesteś ty i twoje umiejętności.

Na rozmowę kwalifikacyjną, nigdy nie zakładaj krótkich spodenek, świadczy to od braku szacunku i jest nieestetyczne.

Mniej znaczy więcej

W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, na pewno sprawdzi się zasada, która mówi, że mniej znaczy więcej. Panie, powinny więc zrezygnować z ekstrawaganckich paznokci, ciężkich kolczyków, a przede wszystkim zbyt dużej ilości makijażu, co może wyglądać nieestetycznie. Panowie, zaś nie powinni przesadzić z ilością żelu na włosach. Pamiętajmy też, aby nie użyć zbyt dużej ilości perfum - jedno psiknięcie na pewno wystarczy.

Podsumowując, odpowiedni strój jest nieodłączną częścią udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Stosując się do powyższych zasad na pewno nie popełnisz więcej faux pas i wejdziesz na rozmowę kwalifikacyjną z podniesiona głową.

Powodzenia!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA