REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Zuzanna Pierścińska
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem kluczowym na drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego. To właśnie od jej przebiegu, zależeć będzie nasze być albo nie być w wymarzonej firmie, branży czy też konkretnym zawodzie. W takiej sytuacji stres jest nieunikniony, więc oprócz przedmiotowej wiedzy i perfekcyjnego CV, warto tez pamiętać o odpowiednim stroju.

Czy pamiętasz ten charakterystyczny stres, który towarzyszył Ci przed wejściem do gabinetu, w którym właśnie miała odbyć się rozmowa? Czy przed wyjściem z domu zastanawiałeś się czy na pewno właściwie wyglądasz? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś! - Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych wskazówek, dzięki którym poczujesz się pewniej.

REKLAMA

Autopromocja

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego oprócz punktualności oraz uśmiechu na twarzy, warto zadbać też o nienaganny strój. Należy pamiętać, że każda firma ma swój określony Dress Code, dlatego, tak ważne jest zapoznanie się ze specyfiką firmy przed pójściem na przedmiotową rozmowę. Koniecznym jest, aby strój był wygodny i nie odbierał nam swobody, ponieważ osoba przeprowadzająca rekrutację może odebrać to jako brak pewności siebie.

Polecamy książkę: Personel i Zarządzanie

Wygodny strój-czyli jaki?

Nie, nie będą to dresy, leginsy ani t-shirt z napisem ,,love’’. Strój, który włożymy na rozmowę kwalifikacyjną, ma być elegancki, zadbany i w stonowanych kolorach. Nie oznacza to jednak, że mamy ubrać się jak na rozpoczęcie roku szkolnego. Ważne, aby nasze ubrania pokazywały nasz profesjonalizm, a przede wszystkim to, że mamy szacunek do przyszłego pracodawcy.

Jaki jest właściwy strój dla kobiety?

Kobieta idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinna wybrać pomiędzy sukienką, spódnicą lub eleganckimi spodniami. Zarówno spódnicę jak i spodnie, dobrze jest połączyć z koszulą lub elegancką bluzką. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że istotne znaczenie ma, by nie założyć zbyt krótkiej spódnicy czy też sukienki (optymalne długość to ta do kolana). Ważne, by bluzka, którą wybierzemy nie miała zbyt głębokiego dekoltu. Takie bluzki zostawmy w szafie na inne, mniej formalne wyjścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rozmowie kwalifikacyjnej dobrze sprawdzi się również elegancka marynarka i buty na obcasie. Tak dobrany strój sprawi, że będziemy wyglądać profesjonalnie i kobieco. Ważnym elementem, tworzącym nasz strój jest również fryzura. W tym wypadku sprawdzą się najlepiej spięte lub związane włosy.

Jaki jest właściwy strój dla mężczyzny?

Mężczyzna idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinien wybrać dopasowany garnitur, połączony z elegancką koszulą i eleganckimi butami. Taki zestaw sprawdzi się praktycznie zawsze.

Jeżeli firma do której aplikujesz, ma luźną atmosferę, a strój ma odzwierciedlać twoją osobowość, możesz zrezygnować z garnituru, na rzecz schludnych spodni i koszuli lub bluzki. Pamiętaj jednak, że twój strój nie może przyciągać zbyt dużej uwagi, bo najważniejszy jesteś ty i twoje umiejętności.

Na rozmowę kwalifikacyjną, nigdy nie zakładaj krótkich spodenek, świadczy to od braku szacunku i jest nieestetyczne.

Mniej znaczy więcej

W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, na pewno sprawdzi się zasada, która mówi, że mniej znaczy więcej. Panie, powinny więc zrezygnować z ekstrawaganckich paznokci, ciężkich kolczyków, a przede wszystkim zbyt dużej ilości makijażu, co może wyglądać nieestetycznie. Panowie, zaś nie powinni przesadzić z ilością żelu na włosach. Pamiętajmy też, aby nie użyć zbyt dużej ilości perfum - jedno psiknięcie na pewno wystarczy.

Podsumowując, odpowiedni strój jest nieodłączną częścią udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Stosując się do powyższych zasad na pewno nie popełnisz więcej faux pas i wejdziesz na rozmowę kwalifikacyjną z podniesiona głową.

Powodzenia!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA