REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury, Rozwiązanie stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość odprawy

Zamierzamy zwolnić jednego z naszych pracowników. Bezpośrednią przyczyną zwolnienia są przyczyny ekonomiczne i likwidacja stanowiska pracy. Zwalniany pracownik pracuje w naszym zakładzie od 1995 r., w związku z czym będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. W jakiej wysokości powinien otrzymać odprawę?

Waloryzacja rent, emerytur i płacy minimalnej na 2011 r.

Członkowie Komisji Trójstronnej nie porozumieli się w czwartek ani w sprawie waloryzacji rent i emerytur, ani podwyżki płacy minimalnej na 2011 r. Do rządowej propozycji, ograniczającej waloryzację i podwyżkę, przychylili się pracodawcy. Związkowcy byli przeciw.

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik ubiegający się o kierownicze stanowisko w innej firmie poprosił nas o wydanie opinii o jego pracy. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy korzystniej będzie dla nas odmówić mu wydania jakiejkolwiek opinii?

Gdy ZUS zaniżał emeryturę

W 2006 r. przeszłam na emeryturę. Emeryturę mam bardzo niską. Zwróciłam się do ZUS o jej ponowne wyliczenie i okazało się, że przez okres ponad 2 lat miałam zaniżoną emeryturę z winny oddziału ZUS. Czy powinnam otrzymać wyrównanie za cały okres?

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

Urlop rodzicielski a rozwiązanie stosunku pracy - regulacje unijne

Prawo unijne nie konkretyzuje uprawnień pracowników w związku z urlopem rodzicielskim lub w razie rozwiązania w tym czasie stosunku pracy. Daje w tym zakresie jedynie ramy, pozostawiając konkretne rozwiązania państwom członkowskim.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy?

REKLAMA

Emerytury mundurowe poza powszechnym systemem emerytalnym

Według minister pracy Jolanty Fedak pomysł włączenia do powszechnego systemu emerytalnego służb mundurowych nie jest korzystny ani dla mundurowych, ani budżetu państwa.

Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości?

Nie ma potrzeby podwyższania wieku emerytalnego

Minister finansów Jacek Rostowski nie widzi konieczności ustawowego podwyższenia wieku emerytalnego, ale jest zwolennikiem, by na emeryturę przechodzić później niż obecnie.

Brak prawa do odprawy dla pracownika, gdy z jego winy następuje rozwiązanie umowy

Zatrudniamy około 50 pracowników. W związku ze zmianą profilu produkcji przeprowadzamy reorganizację oraz niezbędną likwidację stanowisk pracy. Jednocześnie okazało się, że jeden ze zwalnianych pracowników prowadzi wobec firmy działalność konkurencyjną. W związku z tym przyczyną jego zwolnienia będzie nie tylko likwidacja stanowiska pracy, ale także utrata zaufania pracodawcy. Czy w tej sytuacji musimy wypłacić mu odprawę?

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Emerytura będzie niższa od ostatniego wynagrodzenia - Polacy bez złudzeń

Prawie połowa Polaków boi się, że przyszła emerytura będzie znacząco niższa od ich ostatniej pensji. 18 proc. myśli, że będzie to 61-80 proc. dochodu, a jedynie 2 proc. sądzi, że otrzyma emeryturę wyższą od swoich ostatnich zarobków - wynika z badania CBOS.

Będą zmiany w emeryturach mundurowych

Zmiany w przepisach dotyczących emerytur mundurowych mają nastąpić od 2012 r.; nie będą dotyczyć funkcjonariuszy będących obecnie w służbie, a jedynie tych, którzy wtedy do niej wstąpią - powiedział w Sejmie wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski.

Propozycja wypłaty środków zgromadzonych w OFE

System emerytalny w Polsce jest "mało atrakcyjny i mało przekonujący" dla obywateli. Stąd propozycja, aby po przejściu na emeryturę wypłacać środki powyżej podstawowej kwoty - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Prawo do emerytury

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z przeszłości. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża i w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. Obecnie w dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta pracownica ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Jak uniknąć błędów przy określeniu przyczyny zwolnienia z pracy

Pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia, musi podać przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy. Przyczynę tę pracodawca musi wskazać w sposób przemyślany, ponieważ uchybienia w tym zakresie są jedną z najczęstszych podstaw podważenia prawidłowości lub legalności wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Obowiązek zapisywania się do OFE

ZUS wyśle ponad 260 tys. listów do osób, które podejmując pierwszą pracę nie wybrały żadnego Otwartego Funduszu Emerytalnego. ZUS przypomni im o tym obowiązku - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Przemysław Przybylski.

Staż emerytalny

Czy okres, za który umorzono mi opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie wliczony do stażu emerytalnego?

Nabycie prawa do emerytury jako podstawa wypowiedzenia umowy

Wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony albo dokonując rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Jedną z takich przyczyn może być osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego.

Emerytury pomostowe - pytania do ZUS

Na działający od dwóch miesięcy specjalny portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poświęcony emeryturom pomostowym, wpłynęło już 314 pytań od firm i osób prywatnych. Portal cieszy się dużym zainteresowaniem - ocenia rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Prawo do emerytury niezależnie od wieku

Kobieta, która przepracowała 35 lat i mężczyzna, który przepracował 40 lat powinni mieć prawo do emerytury, niezależnie od wieku - uważa Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Związek złożył w Sejmie projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie.

System emerytalny powinien zapewniać emeryturę podstawową

System emerytalny powinien zapewniać ludziom emeryturę podstawową; resztę każdy gromadziłby w dowolny sposób, aby zapewnić sobie łącznie jak największą emeryturę - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Pracodawcy krytykują propozycje ws. emerytur kapitałowych

Pracodawcy krytykują pomysł resortu pracy, dotyczący m.in. wprowadzenia do ustawy o emeryturach kapitałowych zmiany, pozwalającej ubezpieczonym na wychodzenie z Otwartych Funduszy Emerytalnych i gromadzenie pieniędzy na emeryturę tylko w ZUS.

Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Kwota świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2010 r. wynosi 841,17 zł miesięcznie. Wypłaca się je za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. programu Płatnik, zasad przeliczania emerytury lub renty, i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

Sprzedaż przedsiębiorstwa

Kupujący przedsiębiorstwo z momentem jego nabycia staje się odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Wydłużenie wieku służby do 63. roku życia

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w Sejmie za wydłużeniem do 63. roku życia służby na niektórych stanowiskach wojskowych, m.in. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Nieprzedłużanie umowy zawartej na okres próbny

Co powinien zrobić pracodawca w sytuacji, gdy podejmie decyzję o niezawarciu po okresie próbnym kolejnej umowy na czas określony czy nieokreślony. Kiedy taką wiadomość przekazać pracownikowi?

Czy nauczycielowi pobierającemu emeryturę przysługuje nagroda jubileuszowa

W naszej szkole zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 62-letniego nauczyciela. Nauczyciel jest uprawniony do emerytury. We wrześniu br. upłynie mu 40 lat pracy zawodowej. Czy pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa?

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Umowa o pracę a powołanie na prezesa

Zbigniew B. został powołany na funkcję prezesa zarządu w naszej spółce uchwałą zgromadzenia wspólników. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10 000 zł netto. W późniejszym czasie władze spółki dodatkowo zatrudniły w spółce Zbigniewa B. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy jednoczesne zatrudnienie osoby na podstawie umowy o pracę i na podstawie aktu powołania jest zgodne z prawem?

Kiedy przechodząc na emeryturę trzeba rozwiązać umowę o pracę

Prawo do emerytury, której wysokość jest ustalana na starych zasadach, jest uzależnione od warunku ukończenia wymaganego wieku oraz posiadania odpowiedniego stażu emerytalnego. W niektórych przypadkach prawo do emerytury jest uzależnione od wykonywania ostatnio bądź przez okres wskazany ustawą określonego rodzaju pracy. W przypadku tzw. nowych emerytur warunkiem ich przyznania jest w zasadzie wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego.

Zwolnienie pracownika podczas jego choroby

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które może potrwać nawet 2 miesiące. Podczas jego nieobecności wyszło na jaw, że sfałszował kilka istotnych dla firmy dokumentów. Czy w czasie jego choroby możemy z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy?

Ulga podatkowa dla oszczędności z III filara

Dopiero po przekroczeniu 67 lat będzie można wykorzystać tę część środków z III filara, które są objęte ulgą podatkową. Odliczeniu będzie podlegać 4,8 tys. zł rocznie - przewiduje autopoprawka do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT.

Okresowa emerytura kapitałowa

Emerytury kapitałowe są wypłacane wraz z emeryturą lub rentą za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która jest właściwa do wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Termin wystawienia świadectwa pracy

Pracownik do 30 kwietnia 2010 r. jest w okresie wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa do 18 maja. Kiedy mam wystawić świadectwo pracy?

Emerytury obywatelskie - niskie składki i niskie świadczenie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur, które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w referendum.

Sprostowanie świadectwa pracy

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Natomiast uwzględnienie wniosku pracownika o sprostowanie tego świadectwa w praktyce oznacza wydanie nowej, poprawnej jego wersji.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników

Przepis kodeksu pracy wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (uchwała Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., I PZP 2/10).

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Pod koniec ubiegłego roku wypłacono pierwsze tzw. kompensówki dla nauczycieli. Wysokość przeciętnego świadczenia wszystkich zaskoczyła. Wyniosła ona ponad półtora tys. zł.

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Emerytura po emeryturze

Przyznanie emerytury po emeryturze dotyczy osób uprawnionych do emerytury wcześniejszej, czy też emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zwolnienie dyscyplinarne - wysokość odszkodowania

W sytuacji gdy zwolnienie dyscyplinarne okaże się niezgodne z prawem, pracownik może dochodzić wyższego odszkodowania niż wynika to z Kodeksu pracy.

Pracownicy strefy budżetowej poza III filarem emerytalnym

Pomimo stabilnej formy zatrudnienia i jasnej ścieżki kariery zawodowej, pracownicy strefy budżetowej mogą mieć jeden powód do niepokoju. To wysokość ich przyszłej emerytury - alarmują eksperci.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Do 30 maja br. trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop wypoczynkowy

Do 28 lutego br. pracowałam w gimnazjum jako nauczycielka, a następnie od 1 marca br. podjęłam pracę w urzędzie wojewódzkim. Ze szkołą rozwiązałam stosunek pracy w drodze porozumienia stron. Czy będę miała prawo do urlopu wypoczynkowego w nowym miejscu pracy?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje szkolenia m.in. na temat zasad obejmowania ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, zmian w Programie Płatnik oraz zasad wypełniania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

REKLAMA