| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obowiązek zapisywania się do OFE

Obowiązek zapisywania się do OFE

ZUS wyśle ponad 260 tys. listów do osób, które podejmując pierwszą pracę nie wybrały żadnego Otwartego Funduszu Emerytalnego. ZUS przypomni im o tym obowiązku - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Przemysław Przybylski.

Jak przypomniał ZUS, obowiązek zapisania się do jednego z 14 otwartych funduszy emerytalnych ma każda osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r., która po raz pierwszy rozpoczyna pracę lub działalność gospodarczą i musi odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne. Fundusz należy wybrać w ciągu 7 dni od podpisania umowy z pierwszym pracodawcą. Obowiązek zapisania się do OFE nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy pracują na umowę zlecenie, o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Przynależność do OFE powinna być dobrowolna >>

"Osobom, które nie wybiorą funduszu, ZUS wysyła list z przypomnieniem. Jeśli mimo to ubezpieczony nadal samodzielnie nie zapisze się do żadnego OFE, to ZUS losowo przypisuje go do jednego z funduszy" - powiedział Przybylski. Dodał, że wynika to wprost z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Rzecznik wyjaśnił, że w losowaniu biorą udział tylko te fundusze, które "osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE". "Z losowana wyłączone są więc trzy fundusze o największej liczbie członków" - dodał.

Emerytury będą o połowę niższe od ostatniego wynagrodzenia >>

OFE mające najwięcej członków to: ING (ok. 3 mln osób), Aviva (ok. 2,9 mln osób) i PZU Złota Jesień (ok. 2,1 mln osób).

ZUS podał, że najbliższe losowanie OFE odbędzie się 30 lipca. Weźmie w nim udział 5 funduszy: Allianz, Amplico, Aegon, Generali i Pocztylion. Do każdego przydzielona zostanie równa liczba osób. Następnie ZUS poinformuje ubezpieczonych oraz poszczególne OFE o wynikach losowania.

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości >>

"Dodatkowo same fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że zostali do nich przypisani" - podkreślił Przybylski.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »