Obowiązek zapisywania się do OFE
REKLAMA
Jak przypomniał ZUS, obowiązek zapisania się do jednego z 14 otwartych funduszy emerytalnych ma każda osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r., która po raz pierwszy rozpoczyna pracę lub działalność gospodarczą i musi odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne. Fundusz należy wybrać w ciągu 7 dni od podpisania umowy z pierwszym pracodawcą. Obowiązek zapisania się do OFE nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy pracują na umowę zlecenie, o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.
REKLAMA
Przynależność do OFE powinna być dobrowolna >>
"Osobom, które nie wybiorą funduszu, ZUS wysyła list z przypomnieniem. Jeśli mimo to ubezpieczony nadal samodzielnie nie zapisze się do żadnego OFE, to ZUS losowo przypisuje go do jednego z funduszy" - powiedział Przybylski. Dodał, że wynika to wprost z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Rzecznik wyjaśnił, że w losowaniu biorą udział tylko te fundusze, które "osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE". "Z losowana wyłączone są więc trzy fundusze o największej liczbie członków" - dodał.
Emerytury będą o połowę niższe od ostatniego wynagrodzenia >>
OFE mające najwięcej członków to: ING (ok. 3 mln osób), Aviva (ok. 2,9 mln osób) i PZU Złota Jesień (ok. 2,1 mln osób).
ZUS podał, że najbliższe losowanie OFE odbędzie się 30 lipca. Weźmie w nim udział 5 funduszy: Allianz, Amplico, Aegon, Generali i Pocztylion. Do każdego przydzielona zostanie równa liczba osób. Następnie ZUS poinformuje ubezpieczonych oraz poszczególne OFE o wynikach losowania.
Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości >>
"Dodatkowo same fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że zostali do nich przypisani" - podkreślił Przybylski.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat